Laupäev, 13. august Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  President käis omade hulgas (1)  
 
   
Äsja kingiks saadud kaabuga presidendilt võtab kingituse vastu Maie Rõmmel. Foto: Hannes Sarv
Vabariigi President Toomas-Hendrik Ilves ja Evelin Ilves käisid Hiiumaal ringi kui omade seas ja hiidlased võtsid presidendi vastu kui omainimese.

Kümmekond hiidlast ootas presidenti Hiiumaa noorte teavitamis- ja nõustamiskeskuse ees. Teiste seas ka keskuse direktor Margit Kagadze, kes Toomas-Hendrik Ilvesele üle antava kingituse suhtes jääb kidakeelseks. “Jääge kauemaks, saate teada,” ütleb ta.

Mõne aja möödudes saabuv trobikond autosid, kõige ees sinivalged vilkuritega politseimasinad, annab märku presidendipaari kohale jõudmisest. Ootavad inimesed säilitavad rahu. “Näe, tulevad jah,” ütlevad nad.

Saabuv seltskond jagatakse kaheks ja Evelin Ilves läheb tutvuma Hiiumaa tervisetoaga. Õhtul Kassaris räägib Elvelin Ilves vaimustusega Tervisetoas kohatud Salme Elgasest: “Ta oli täiesti uskumatu, ebamaine daam, nii soe ja samas tabamatu – nagu mingi Hiiumaa ema. Ta tegi mulle lilledest kimbu, milles on vägi sees.”

Presidendi turvateenistus on igati professionaalne. Ehkki alguses uuritakse Hiiu Lehe ajakirjanikke-fotograafe pika pilguga, oleme õhtuks mustades või ka valgetes ülikondades meestel juba meeles ja peaaegu nagu teretuttavad.

Tutvumisringil selgitab Kagadze presidendile, et noored on hakanud Hiiumaale tagasi pöörduma. “Ega alati pea tulema ka, sest mujalgi võib kodusaarele kasulik olla,” ütleb Kagadze. Ilves noogutab nõustumise märgiks.

Linnapea Anton Kaljula märgib, et tema tuli Hiiumaale 87ndal. President noogutab mõistvalt.

Sissekanne külalisteraamatusse ja siis tehakse nö vahetuskaupa, Kagadze annab üle puust jalajälje, sõnades: “Et tee teid ikka siia tagasi tooks.” ja saab vastu presidendi raamitud foto. Seinale panemiseks.

Kärdla tutvustamise on oma õlule võtnud Hiiumaa muuseumi peavarahoidja Helgi Põllo. Ühine keel leitakse kiirelt. “Mu väga hea sõber Ülo Isberg on Hiiumaalt,” ütleb president. “Ta on mu sugulane,” vastab Põllo. “Ahaa, teie siis oletegi see Hiiumaa tädi, keda ta külastab,” uurib president edasi. “Ma arvan, et ta siiski mõtleb mu ema,” selgitab Põllo.

Juttu ajades jõutakse tervisekeskuse juurde, kuhu president sisse astub. Evelin Ilves väljub ja otse loomulikult pole temagi, nagu kõik teised Tervisetoa külastajad, pääsenud ilma põhjaliku tervisekontrollita. Kõik näidud on normis. Kohe kontrollitakse vererõhku ka presidendil ja siis jalutab presidendipaar koos saatjatega Rannapaargusse einet võtma.

Kõrgessaare kena vallamaja jääb tänasel presidendivisiidil üle tee asuvale kaupluselobudikule alla – just selle hoone ühes otsatoas on Hiiumaa puuetega inimeste koostööseltsi Sipeko kauplus-tegevustuba.

President Ilves ja Evelin Ilves paistavad olevat nähtust vaimustuses ja president pakub abi juhuks kui puuetega inimeste eest oleks kuskil vaja hea sõna kosta.

Sipeko juhatuse liige Maie Rõmmel pakub kõrgetele külalistele uut leiutist – joogivett, kuhu kogemata kombel sai lisatud nii kurgi- kui sidrunilõikusid. Nüüd võiks leiutisele patendi võtta, sest vesi paistab külalistele meeldivat.

Üks projekti koordinaatoritest Annely-Tikerpuu Kattel räägib Sipeko ühepäevakohvikust Ema Teresa ja keskuse Tuuru juhataja Aivi Telvik tunnistab presidendile puhtsüdamlikult, et puuetega inimeste projekti alustades ei osanud nad arvata, et asi nii hästi õnnestub.

Vahetatakse kingitusi, Rõmmel ulatab presidendile omavilditud kaabu, mille tegemiseks kulus tavalisest viis korda rohkem aega – tervelt kaks ja pool tundi ning saab vastu tavakohase presidendi foto.

Õuel ootab presidenti eakas naine Galina Pall. Ta tahab presidenti tänada aastatetaguse abi eest. Galina tütar Marika töötas parvlaeval Estonia ja pärast õnnetust aitas tollane välisminister Toomas-Hendrik Ilves tal tütart otsida. Nüüd on Galinal vähemalt haud kodukalmistul. “President on väga abivalmis mees. Ja Kõrgessaare vald on mind palju aidanud ja Ludmilla ka,” ütleb ta ja kaisutab vallasekretäri Ludmilla Träderit.

Üllatus-üllatus, isegi ETV Lääne-Eesti korrespondent Margus Muld Saaremaal on Hiiumaa tee üles leidnud ja võtab presidendilt intervjuu.

Mõned lapsed on ühelt onult saanud presidendi pildiga postkaarte ja küsivad autogramme ja siis vuhiseb president koos saatjaskonnaga Kõpu poolsaare tippu Hirmustesse, külla presidendi sõbrale Erkki-Sven Tüürile, kuhu ajakirjanikel asja pole.

Järgmine koht, kuhu president viiakse, asub Kärdlast otse läbi Pihla raba minnes ehk paarikümne kilomeetri kaugusel Nurstes. Ringi mööda Süda-Hiiumaa kruusateid minnes annab ikka kohe otsida.

Üllatunud, et keset niisuguseid metsi asub maailma tipptehnoloogiat kasutav plastitehas, on ka presidendipaar.

AS Dale, mille nimi koosneb Dagö ja Leisu algustähtedest ja tähendab orgu. “Peame vist hakkama nime muutma, kuna oleme omadega üsna mäel,” arvab AS Dale tegevjuht Tiit Asumets pärast presidendi lahkumist.

Tehase 800 ruutmeetril valmistavad 48 töötajat ööpäevaringi makrofleksi pakendite detaile ja muud. Tehase netokäive on kasvanud 2002. a 11 miljonilt kroonilt, 2006. a 43 miljonile ja kasum on kasvanud samas tempos, 2006. aastal 7,5 miljonit krooni. Kunagisest väikesest Agape meiereist on saanud kaasaegne tehasekompleks, mille õu üleni asfalteeritud ja kujundatud ning mis lähiajal laieneb veelgi.

Õhtul on veidi väsinud moega presidendipaar saatjaskonnaga Kassaris. Pärast juturingi jagavad Kaitseliidu ja Naiskodukaitse naised presidendi päritolule vihjates mulgi putru.

Maavanem Hannes Maasel kingib kõigile mälupulgad, millel kirjas info Hiiu saare kohta.

Päeva naelaks on see, kui Evelin Ilves Hiiu Lehe peatoimetajaga vesteldes ütleb, et ta ei salli silmaotsaski prouatamist-härratamist. “Eesti ühiskond on minu meelest nagu üks hõim – meil pole olnud kuningaid ega ülikuid ja minu meelest meil pole seisuseid ja kaste, seetõttu on mulle olemuslikult ebameeldiv kui mulle öeldakse proua. Ma ei ole seda,” kinnitab Evelin Ilves.
 
  HARDA ROOSNA, HANNES SARV Hiiu Leht 10-08-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Teetlev, Teet, Teeto, Teedo, Teedu 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2650 Veebimajutus: www.eq.ee