Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Tubala vaia löödi juurde 11 naela  
 
   
Hiiu saart merepõhjas kinni hoidev ja kultuurielu toetav vai löödi Tubala külas maasse 28. juulil 2003. aastal. Foto: Urmas Lauri
Laupäeval lõid Hiiumaa kultuurielu toetajad Tubala vaia üksteist nimelist sepanaela, millega Kõpu majaka fondi laekunud 14 000 krooni lubab ka tänavu stipendiumi välja maksta.

Viiendat aastat aset leidnud Tubala vaia naelutamisele oli kogunenud juba tuttav seltskond, sekka uusi annetajaid, fondi sõpru ja muidu uudistajaid. Efektse saabumise eest on väärt eraldi äramärkimist Kärdla tantsurühma Kohvilähkrid tantsijad. Hoolimata tuulisest ilmast tulid nad palmikute ja punaste Pühalepa küütude lehvides Tubalale ikka jalgratastel.

Täpselt kell 15 kõlasid tuulemühast kordi valjemini Mart Rootsi ja tema õpilaste Madis Lüsi ja Siimeon Liigi pasunad. Peo avasõnad ütles Helgi Põllo, kes rääkis, kuivõrd sügavalt tähenduslik võib olla üks vai ja seda erinevate rahvaste kultuurides.

Meil tähistab vai sümboolset ankrut, mis Hiiumaad merepõhjas kinni peab. Samas on see kultuuri tugipost, millel turritavad naelad märgivad toetajate hulka, kes soovinud oma panuse Hiiu kultuurielu toetuseks anda.

Kõpu majaka fondi juhatuse liige, helilooja Erkki-Sven Tüür tänas kõiki heldeid annetajaid südamlikkuse eest. Ta märkis, et Kõpu majaka fondi on “kõrgematel tribüünidel” esile tõstetud kui eeskujulikku kodanikualgatust. Tüür avaldas lootust, et ehk on edaspidi võimalik fondist palju suuremaid preemiaid välja maksta.

Ermo Mäeotsa sõnul maksavad nad fondist tänavu sügisel välja veidi enam kui 10 000kroonise preemia. Seda võimaldavad pärast mullust naelutamist fondi laekunud annetused, mille kogusumma küündib 14 000 kroonini.

Üksteist lahket annetajat

Esimesed annetused laekusid fondi juba mullu, kui soovi toetada Hiiumaa kultuurielu avaldasid toonane Ameerika suursaadik Eestis dr Aldona Zofia Wos, rahvusooperi Estonia lavastaja Arne Mikk ning Olari Jääger.

Selle aasta esimese annetuse tegi leitnant Jari Myntti Soomest. Tema naela vaia sisse lööma volitatud Urmas Selirand ütles Myntti tutvustuseks, et too on kaitseliidu Hiiumaa malevkonna peamine koolitaja.

“Mõte siinset kultuurielu toetada tuli tal meie talvise õppuse ajal,” lisas Selirand. Kevadisse perioodi jäid ka Jarek Vookalju ja Raimo Karneri annetused.

Aktiivsem toetusperiood jõudis kätte juulikuus. Kiiremate seas olid endine Kärdla linnapea, praegune riigikogulane Ene Kaups, kanadaeestlane, ajakirja Hiiu toimetaja Vaike Külvet ning firma Baltic Group Drivers (BGD ry) turismigrupp. Naelutamise eel lisandusid nendele Kärdla linnavalitsuse ja perekond Põllo annetused. Kokku seega üksteist annetajat.

Hoolimata sellest, et osa annetajaid ise omanimelist naela vaia sisse lööma ei saanud tulla, said kõik naelad kenasti vaia löödud. Pidulikul sündmusel leidus ka üks inimene, kes korraldajatele ligi astus, end Hiiumaa sõbraks nimetas ning tundis huvi, kuhu saaks raha üle kanda.

Olgu siis siinkohal korratud, et annetusi saab teha aastaringselt Eesti rahvuskultuuri fondi arveldusarvele a/a 221001101347. Selgitusse lisage “Kõpu majaka fond”.

Fondi ja vaia ajaloost

Kõpu majaka fond moodustati 24. juulil 1999. aastal. Fondi asutajad olid dirigent Eri Klas, “Hiiu Kaluri” tollane juht Peeter Palu ja Hiiu maavanem Hannes Maasel. Fondi käekäigul hoiab silma peal kuueliikmeline halduskogu koosseisus Helgi Põllo, Ermo Mäeots, Ulla Kerge-Sonnenberg, Erkki- Sven Tüür, Toomas Kokovkin ja Ain Tähiste.

Hiiu saart merepõhjas kinni hoidev ja kultuurielu toetav vai löödi Tubala külas maasse 28. juulil 2003. aastal. Sellest ajast sai alguse ka toetajate nime kandvate sepanaelte vaia löömise traditsioon. Nimelise naela saavad Kõpu majaka fondi vähemalt 1000kroonise annetuse teinud inimesed või organisatsioonid.

Fondi algusaastatel kogus fond põhikapitali. Esimene preemia maksti fondist välja 2006. aastal. Selle pälvis näitejuht Tiia Korv heade tulemuste ja viljaka töö eest noorte näitlejatega.
 
  KADI LAID Hiiu Leht 31-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2562 Veebimajutus: www.eq.ee