Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Ever, Baskin ja Järvet löödi Kõpus hiidlasteks  
  Kuuendal Kõpu külade päeval löödi hiidlasteks ligi paarkümmend aastat Kõpu poolsaarel suvitanud näitlejad Ita Ever ja Roman Baskin ning neist veidi hiljem suvekõplaseks saanud Jüri Järvet juunior.

Koos Roman Baskiniga külade päeva juhtinud Jaanus Kõrv lasi kinnitada hiidlase vande, mille kohaselt kõik kolm pidid lubama, et “Ega kuu ee õppida vehemald viis iiu keeltsed sõna. Mitte ühelegi mandri mihele äi luba ma iidlase kohta mette üks söna sandisti öölda. Keik nee maksud, mes ma riigile pea maksma, keik nee tulevad Talina kaudu Iiumaale tagsi. Egas pool, kus ma mailmas ringi klodi, ütle ma sedamodi, et 28-mandal juulil 2007damal aastal sai moost iidlane!”

“Ma luba,” kostsid kõik kolm hiiukeelselt ja siis andis Kõrv hiidlaseks olemise tunnistused pidulikult üle, kuulutades, et limiit on peal ja korraga ei tohi üle kolme pikalt Hiiumaal elanud mandriinimese hiidlaseks lüüa.

Lipud heiskasid vanim ja noorim külaelanik

Kuuenda Kõpu külade päeva korraldasid koos Mägipe ja Suurepsi külade inimesed, projektide kirjutamise võttis enda kanda Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuu ja abiks olid ka külaseltsi inimesed. Nagu tavaks, heiskasid lipud külade vanim ja noorim: Kõpu külade päeva lipu tõmbas vardasse Mägipe vanim elanik Leida Popova ja sinimustvalge Suurepsi küla noorim elanik Mart Mürk.

Kõnet ütles Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk. Kõpu rahvamaja ehitusprojekti valmimisele kaasa aidanud inimesi tänas Kõpu külaseltsi Valguskiir juhatuse liige Harda Roosna. Tervituslaule laulsid Kõpu laululapsed Sandra Päll ja Miko Malk, saatjateks Saaremaa naiskoor Salmelt, muusikaõpetaja Svetlana Reinmets, lauljad Liisa Otsak ja Janne Valk.

Siis jõudis kätte aeg, mil iga Kõpu poolsaare küla esindaja lõi vägeva maasserammitud vaia sisse ühe Hirmuste Ülo tehtud sepanaela oma küla püsimise nimel. Vaid kolm küla kaardile kantud 25st jäid naelalööjata ja nüüd püsib saar merepõhjas kinni kahe vaiaga, sest teises otsas, Tubalal, naelutati samal päeval kultuurivaia.

Kõpu poolsaar kasvas jälle suuremaks

Kõpu külade päev on saanud nii populaarseks, et poolsaar kasvas sel aastal Luidjani välja – seitsmendate Kõpu külade päeva korraldamine anti Luidja küla kätte. “Sealtmaalt on küll piir ees ja edasi Kõpu enam ei laiene,” kinnitas Mägipe- Suurepsi külavanem Hele Päll.

Külade päeva korraldamise teatepulga, puust Kõpu poolsaare võtsid vastu Laili Lutsar ja Valdur Jänes. Eelmine Kõpu poolsaare “laienemine” toimus pärast esimest Kõpu külade päeva, kui oma igipõlisest kuulumisest Kõpu alla teatasid Mardihansu, Nõmme ja Viita külad.

Külamäe peoplats tehti koos korda

Külade päevaks raiuti Külamäe kiigeplats võsast lagedaks, Matti Mürk ehitas oma firma töömeeste ja külameeste abiga platsile tantsupõranda, Kõpu küla mehed Martin Niidas, Kait Holtsmann, Indrek Roosna jt tegid valmis külakiige, Tiit Männamaa meisterdas lipumastid, teadetetahvli, kaalkiige, lauad-pingid ja vaia Kõpu külade nimedega.

Lagunenud Kõpu rahvamaja aknad kaeti Kõpu lugudest-legendidest jutustavate joonistustega, Rein Põlluste tegi puust letid ja Jüri Järvet juunior röövliprae valmistamiseks vajaliku varda. “Loodame väga, et saareelanikud ja külalised meie tööst ikka lugu peavad ja meie peoplatsi ilusti hoiavad,” ütles Kõpu külaseltsi juhatuse liige ja üks külade päeva algatajaid Svetlana Reinmets.

Peopäeval pakkusid Inge ja Jüri Järvet põrsapraadi ja šašlõkki, Kaitseliidu katlas valmis Suurepsi-Mägipe supiklubi naiste juhtimisel punase kala supp ning suppi, õlut ja suitsukala sai paljalt aitähhi eest. Lisaks kõhutäitele pakuti kõigile vaimutoitu, teatevõistlust, iluasju ja töötubasid.

Riho Saard müüs edukalt vastvalminud raamatut “Mägipe ja Suurepsi. Kõpu poolsaare taevased külad” ja Kõpu külaselts pakkus plaati eelmiste külapäevade fotodega. Lapsed joonistasid-voolisid- kleepisid Kõpu laste juhitud muinasjututoas ja viltisid õpetajate Liia Toomi ja Siret Lahemaa käsitöötoas. Täiskasvanud jälgisid, kuidas Ivo Männi ja tema õpilaste saagide-lihvimismasinate all valmisid puupakkudest tool ja elevant.

Rikkalikus valikus käsitööd pakkusid Randmäe puhketalu perenaine ja peremees Kristiina ja Henri Laanemäe ning Hiiumaa sõbrad Tiia Taits ja Toivo Toompuu. Populaarseid loteriipileteid müüs Katrin Liiv, tõelisel käsikivil jahvatasid ehtsat rukkipüüli Urmas Liiv ja Alari Volmre. Külade teatevõistluse esikoha võitis Hirmuste ja nemad viisid auhinnana koju kaasa kõige pikema poebussi ootamise pingi.

Meeleoluka oksjoni hinnalisimateks müügiartikliteks olid Ita Everi “kuningas Leari” rolliraamat ja Erkki- Sven Tüüri autogrammiga heliplaat, kõige kallimaks sealsamas peopaigas Rita Sülla poolt välja saetud põneva kujuga puust istepakk.

Numbritest tähtsam

Külade kaupa registreerunud peolisi oli 451. Kui neile lisada 30 külalist ja Saaremaa koori 19 liiget, siis kokku täpselt 500. Roman Baskini Täiskuu etendusele ostis pileti umbes 450 inimest. Arvudest palju tähtsamad olid peokorraldajate rahulolevad ja rõõmsad näod nii hilise ööni peoplatsil tantsu lüües kui ka järgmisel päeval peopaika koristades.
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 31-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2369 Veebimajutus: www.eq.ee