Neljapäev, 28. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 11:00
Temperatuur: 10.5°C
Õhurõhk: 761 mmHg
Õhuniiskus: 98 %
Tuule kiirus: 2.5 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Õiglasest kaubandusest Kärdlas  
  Hiiumaal saab õiglasest kaubandusest kuulda ja õiglase kaubanduse kohvi maitsta 3. augustil Kärdlas toimuval kohvikutepäeval.

Tänavu kevadest leiab Eesti suurematelt jaemüügilettidelt lehvitava inimese kujuga Fairtrade märki kandvaid toiduaineid. Tegu on õiglase kaubanduse süsteemis kaubeldavate igapäevaste tarbekaupadega nagu kohv, tee, puuviljad, suhkur ja riis, mis meie laiuskraadidel ei kasva.

Õiglane kaubandus on 2006. aastal 1,6miljardilise euro käibega tunnustamissüsteem, mis tagab õiglasemad kauplemistingimused 1,4 miljonile arengumaa talunikule ja töölisele. Rahvusvahelise liikumise missiooniks on muuta maailma kaubandusreegleid nii, et kõikide partnerite tehingud oleksid tasuvad ning kõik kaubandusahelas osalejad – tootjast tarbijani – tunneksid ennast hästi.

Paljude vaesemate riikide areng ja nende elanike heaolu sõltub ühe või paari toote ekspordist Euroopasse jt tarbimisühiskondadesse.

Et tulu saaks ka tootja

Kahjuks ei arvesta tänapäeva maailmakaubanduse reeglid kõige vaesemate inimeste huvisid; suurem osa rahast, mida meie tarbijatena maksame, jääb vahendajatest ja sissevedajatest suurfirmadele.

Õiglase kaubanduse mõte on tagada arengumaade väiketalunike toodetele õiglane hind ja parandada suurtootmises osalevate töötajate töötingimusi. Selleks sõlmitakse pikaajalised partnerlussuhted arengumaade tootmisühistutega, makstakse tootjatele maailmaturu kokkuostuhinnast veidi kõrgemat hinda ja välditakse toodete turustamisel arvukaid vahendajaid. Samuti jälgitakse, et tootmises ei kasutataks lapstööjõudu ega raisataks loodusvarasid.

Lisaks kõrgemale hinnale makstakse õiglase kaubanduse süsteemis osalevatele tootmisühistutele lisatulu, mida kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks. Õiglase kaubanduse süsteemis tegutsevad tootjaühistute liikmed teevad otsuseid demokraatlikult ja investeerivad saadud kasumi kogukonna arengusse.

Fairtrade hoolib väiketootjast

Kohv, näiteks, on maailmas nafta järel enimmüüdav kaup, mida toodavad 20-25 miljonit väiketalunikku ja istanduste töölist arengumaades ning 70-80 protsenti maailmas kasvatatavast kohvist pärineb väikestest pereistandustest. Sõltumatud väiketootjad on kohvikaubanduses eriti haavatavad.

Õiglane kaubandus tagab neile 1,21 USA dollarit ühe naela (u 454 g) kohvi kohta ning maksab lisatasu 0,05 dollarit. Lisatasu eesmärgiks on tagada ühistu liikmete töötingimuste ning eluolu parandamine ning nende toimetulekuvõimaluste kasv. Nii näiteks ehitatakse selle eest koole, haiglaid, makstakse stipendiume, soetatakse kohvitöötlemise tehnikat jne.

Eelmisel aastal tõusis õiglase kaubanduse kohvi käive maailmas 53%. Üks tuntumaid Suurbritannia jaekette Marks&Spencer müüb eelmisest aastast alates vaid õiglase kaubanduse kohvi ja teed, sama otsuse tegi ka Rootsi hotellikett Scandic & Hilton. Eestis müüakse Clipperi, Gepa, Löfbergs Lila, Meira, Simon Levelti õiglase kaubanduse kohvi.

Eestis vähetuntud

Õiglase kaubanduse temaatika on Eestis siiani vähetuntud. Turu-uuringute AS poolt läbiviidud küsitluse kohaselt tundis eelmise aasta lõpus Fairtrade märki ja põhimõtteid vaid viis protsenti küsitletuist, ent pea pooled vastanuist soovinuks võimalusel teha teadlik ost.

Õiglase kaubanduse tutvustamisega tehti Eestis algust 2002. aastal osana arengumaade probleemide kajastamisest ja praktilisest viisist parandada arengumaade inimeste elu. Eestvedajaks selles protsessis on Eesti Roheline Liikumine, mis teeb aktiivset teavitustööd säästliku eluviisi, sh tarbimise kohta ning toetab vastavat müügitegevust.
 
  RIINA KUUSIK , Eesti Roheline Liikumine Hiiu Leht 27-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Siimon, Simun, Siimo, Siimu, Siim, Simmo, Simmu 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1946 Veebimajutus: www.eq.ee