Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kuritegevus kasvas Saare maakonnas drastiliselt (10)  
  Kuigi nädala alguses Saaremaad väisanud siseminister Jüri Pihl ei näinud probleemi saare politseinike väikeses arvus, on Kuressaare politseijaoskonna andmeil tänavu esimesel poolaastal kuritegude arv maakonnas kasvanud 37 protsenti.

Arvuliselt registreeris politsei 114 kuritegu rohkem kui mullu ehk 195 asemel 309 kuritegu. Kuigi I astme kuritegude arv kahanes poole võrra, näitas kergemate kuritegude arv kasvu.

Kasvas ka väärteo rikkumiste arv, kuna neid registreeriti 214 võrra rohkem kui 2006. aasta samal perioodil.

Kuritegevuse kasvul neli peapõhjust

Kuressaare politseijaoskonna komissar Aare Allik nägi kuritegevuse suurenemises nelja põhjust: võõrehitajate kuriteod, pere- ja koolivägivallast teada andmise suurenemine, alkoholi liigne kättesaadavus ja olematu turvakontroll SMS-laenude puhul.

“Aasta alguses ja veel 2006. a lõpus olid probleemiks sõidukitesse sissemurdmised ja sõidukitest vargused,” sõnas Aare Allik. “Suur osa nendest vargustest olid seotud maakonna ehitusobjektidel töötavate isikutega, kes olid teistest maakondadest pärit, eelkõige Harjumaalt ja Ida-Virumaalt.”

Aare Alliku kinnitusel on politsei viimasel ajal küllalt palju ise meedia kaasabil käsitlenud pere- ja koolivägivalla juhtumeid. Kui varasemalt arvati, et tegemist on pigem peresisese või vaid kooli probleemiga, siis tänaseks on elanikkonna arusaam selles osas avardunud ning juhtumitest antakse politseile aina rohkem teada.

“Siit siis ka statistikas kajastatud kehaliste väärkohtlemiste arvu tõus,” osutas politseikomissar. Tema sõnul on kuritegevuse kasvu mootoriks ka alkoholi liigne kättesaadavus.

Pooled kuriteod pandi toime alkoholijoobes

Näiteks neli röövimise juhtumit on toime pandud isikute osas, kes said kurjategijale kergeks saagiks ka seetõttu, et olid tugevas alkoholijoobes.
“Alkoholi taskukohane hind on kindlasti soodusteguriks kuritegude toimepanemisel,” viitas Aare Allik. Statistika kohaselt panid 41% kohtu alla antud isikutest kuriteo toime olles alkoholijoobes.

Kuressaare politseijaoskond viitab ka üha murettekitavamale tendentsile SMS-laenude osas.

“Olematu turvakontroll SMS-laene pakkuvate ettevõtete poolt on loonud võimaluse kurjategijail meelitada pettuste võrku hulga heausklikke isikuid, kes on usaldanud kolmandatele isikutele oma panga kontode andmed,” rääkis Aare Allik. Tema hinnangul iseloomustab väärtegude registreerimise arv eelkõige politsei enda tegevuse aktiivsust.

Eesmärk vähendada õnnetuste arvu

“Politsei on võtnud endale eesmärgiks vähendada liiklusõnnetustes inimvigastuste ja hukkunute arvu,” lausus Aare Allik. “Seda saab ta teha vaid liiklusjärelevalve intensiivsemaks muutmise kaudu.”

Samuti näeb politsei ohtu, et alkoholi koosmõjul suureneb alaealiste ja noorte poolt ühiskonna reeglite-normide eiramise tõenäosus. Seetõttu tolereeritakse üha vähem selle sihtgrupi seaduserikkumisi.

“Kui järelevalve osakaal tõuseb, siis on tulemused näha kohe ka statistikas,” leidis Aare Allik. Tema hinnangul ei saa maakonna õiguskorda politsei vaid oma meetmetega üksi mõjutada.

“Seetõttu on hea meel selle üle, et üha rohkem on neid kodanikke, kodanike ühendusi ja asutusi, kes pakuvad oma osalust turvalisema keskkonna loomisel. Alustada saab kasvõi sellest, et õigusrikkumist nähes sellest politseid teavitada. Kuritegude ärahoidmine on paljude osapoolte koostöö.”


Kuritegude arv kasvab

2006. aasta sama perioodiga võrrelduna on maakonna registreeritud kuritegude arv kasvanud 114 võrra, 195-lt 309-ni.

Vähenes I astme kuritegude arv, kümnelt viiele ehk 50 protsenti. Neist neli olid röövimised, millest kolme sisuks öisel ajal alkoholijoobes isikute ründamine.

II astme kuritegude arv kasvas 185-lt 303-ni ehk 39%. Kehalise väärkohtlemiste arv kasvas 13 võrra. Nende sisuks on olmetüli käigus toime pandavad perevägivalla juhtumid.

Varavastased kuriteod suurenesid maapiirkondades mullusega võrreldes 36 võrra (mullu 14, nüüd 50) ja puudutasid sagedasi ehitusobjektidele ja suvilatesse sissemurdmisi. 16 võrra kasvas ka sõidukitesse sissemurdmine. Kui mullu fikseeriti vaid üks taoline juhtum, siis tänavu esimesel poolaastal 17 juhtumit.

Avaliku rahuvastaste kuritegude arv kasvas 40 võrra, samuti suurenesid omavolilised sissetungid ja avaliku korra rasked rikkumised. Viimaste sisuks on kuuel juhul alaealiste poolt toime pandud omavahelised peksmised ja olmetülide lahendamine avalikus kohas.

Kelmuste arv kasvas 12 juhtumi võrra. Nende sisuks on SMS-laenude võtmine kannatanute nimele. Kannatanud on heausklikult usaldanud kolmandatele isikutele oma panga kontode andmed.

162 kuriteos (iga teise kuriteo toimepannud isikud tabatakse) 309- st on selle toime pannud isikud kindlaks tehtud. Eelmise perioodiga võrrelduna (162/132) on 30 kuritegu enam avastatud.

Kuriteo toimepannud isikutest on 36 alaealised, mis on 19 võrra rohkem kui 2006. a samal perioodil. Alaealiste kuritegevus on tõusnud 2006 .aasta 8 protsendilt tänavu 10 protsendini. Alaealiste kuritegevus moodustab 22% maakonnas avastatud kuritegudest (2006. a 12%). Arvnäitaja on regiooni kõrgeim.

Kuriteo toimepannud isikutest on 44 olnud alkoholijoobes, mis on 27 võrra rohkem kui 2006 .a samal perioodil. 29 on olnud varem kohtu poolt kriminaalkorras karistatud, mis on 7 võrra rohkem kui mullu.

Tabatud 31 joobes juhti, kes on aasta jooksul teist korda joobes juhtimiselt tabatud. Neid isikuid karistatakse kriminaalkorras.
Politsei registreeris esimesel poolaastal ka 1713 väärteorikkumist, mis on 214 võrra rohkem kui 2006. a samal perioodil.

Allikas: Kuressaare politseijaoskond
 
  Oliver Rand Meie Maa 20-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2631 Veebimajutus: www.eq.ee