Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kammermuusika üllatas mitmepalgelisusega  
 
   
Laupäeva õhtune kava "Jenny, Polly ja Nanna" Suuremõisa lossis oli võluv just oma õhustiku poolest. Foto: Hannes Sarv
Üheksandad Hiiumaa kammermuusikapäevad pakkusid naudingut nii tõsisematele muusikasõpradele kui elamust meelelahutuse huvilistele.

Värssus suvitavad muusikapäevade korraldajad viiuldaja Aet Ratassepp ja pianist Mart Ernesaks jäid tänavuse festivaliga rahule.

“Kammermuusika ongi ju tekkinud salongimuusikana,” tõdes Soome rahvusooperis viiuldajana töötav Ratassepp, kelle hinnangul on kontserte mõtet korraldada isegi veel siis, kui saalis on kuulajaid rohkem kui esinejaid.

Hiiumaale tullakse meelsasti

Suurt rahvahulka kokku saada pole põhiline eesmärk, sest eks festival ole alustatud korraldajate jõulisel omainitsiatiivil. Seda tehakse naudinguga. Aastatega on muidugi soovitud tublisti areneda, kutsutud mängima erinevaid Eesti interpreete ja külalisi kaugemalt.

“Eesti muusikud tulevad Hiiumaale hea meelega,” nentis Ernesaks, kelle põhiliseks töökohaks on Helsinki konservatoorium. Massiürituse korraldamise reeglid on Ratassepa sõnul pisut teistsugused. “Kammermuusikas ei ole tähti, kes inimesi rohkelt kokku tooks,” sõnas Ratassepp. Teisest küljest on olnud ka väga populaarseid kontserte. “Näiteks Siiri Sisaski esinemine 2002. aastal,” lisas Ernesaks.

Sponsorite leidmine keerukas

Igasuguse festivali korraldamise põhiliseks probleemiks on kultuurisündmuse rahastamine. Kuna elukaaslased Ratassepp ja Ernesaks elavad-töötavad Soomes, on neil kaugemalt pisut keerulisem sponsoreid leida.

Hiiumaa kammermuusikapäevad on tänavu toetust saanud kultuurkapitalilt, kultuuriministeeriumilt ja Eesti rahvuskultuuri fondilt. Esimesi festivale meenutades rääkis Ratassepp, et alustamiseks motivatsiooni leida polnud vajagi.

“Ühtki teist sarnast kultuurisündmust Hiiumaal siis ei olnud ja kuna me niikuinii paar suvekuud Hiiumaal puhkame, siis tundus see meile toona vajalik,” seletas Ratassepp.

Muusiku elu käibki tema sõnul nii, et oma mänguriista ei panda käest ka puhkuse ajal. Esialgu kutsuti endaga ühes mängima sõpru-tuttavaid, hiljem on esinejate valik laienenud. Ratassepp esines keelpillikvarteti koosseisus ka tänavu.

Tekkinud oma kuulajaskond

1999. aastal alustati esimest Suuremõisa lossipäevade raames ja iseseisva kultuurisündmusena jätkas festival 2001. aastast. Sellest ajast on esinemisi olnud Suuremõisas, Käinas, Reigis. Tekkinud on ka oma kuulajaskond.

“Muidugi tullakse küsima, et kas sel aastal ikka kammermuusikapäevad toimuvad,” ütles Ratassepp. Toimunud need on ja saavad praeguste plaanide kohaselt toimuma ka tulevikus. Selle aasta kontsertidest ja etendustest populaarsemad olid laupäeval Reigi kirikus kõlanud keelpillihelid ja pärast seda peetud õhtupoolik Kurt Weilli muusikaga Suuremõisa lossi alumises saalis, programmi nimeks “Jenny, Polly ja Nanna”.

Laupäevast kontsertetendust Suuremõisas jälginud riigikogu liige Ene Kaups oli kuuldust-nähtust meeldivalt üllatunud. “See oli huvitav ja omapärane. Üllatav oli salongiõhkkond, mis lossis loodi,” ütles ta.

Mõnikümmend inimest nautis pühapäevast hollandi duo viiuldaja Helma Leenhoutsi ja pianist Jan Hoijtinki esinemist Käina kultuurikeskuses. Reedese ooperigala vastu tunti huvi oodatust vähem.

Eeskuju Soomest

Kammermuusika päevad Hiiumaal pole oma vormilise poole pealt korraldajate sõnul päris selgelt määratletud. “Eks me eksperimenteerime siin rohkem ja kompame seejuures piire,” rääkis Ratassepp kava koostamisest.

Ernesaksa sõnul on nad enim eeskuju võtnud Soomest. Seal 1970. aastal alstanud Kuhmo festivali algseks ideeks oli samuti mängida head kõrgetasemelist kammermuusikat olles seejuures eemal suurematest kärarikastest linnadest.

Hiiumaa kammermuusikapäevade kuju ja vorm pole veel lõpuni viimistletud. “Ehkki Hiiumaa on väike, on ühest saare otsast teise tulemine siiski ettevõtmine. Mõttes on sama kava mitmel pool esitada, et kõik huvilised saaksid kuulama tulla,” pakkus Mart Ernesaks.
 
  HANNES SARV Hiiu Leht 17-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4040 Veebimajutus: www.eq.ee