Esmaspäev, 23. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kiruma küla elektrisaaga jõudis peaministrini (5)  
  16 aastat Mustjala valda Kiruma külla elektri saamise nimel võidelnud Saaremaa endine piirivalveülem Mati Heinmets pöördus viimases hädas peaminister Andrus Ansipi poole, kuid ka see ei toonud positiivset tulemust.

“Isegi peaminister Ansip pole suutnud meid aidata ning on küsimuse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile vaid edasi delegeerinud,” lausus Mati Heinmets. “Tegelikult pole tema mingi erand, kõik veeretavad seda teemat nagu kuuma kartulit ühest ametkonnast teise. Ometi on ju riigimehed teinud suuri sõnu äärealade elu arendamisest. Kus nad nüüd on, kui inimesed on neid kuulda võtnud, maale kolinud, aga näe, elektrit pole.”

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressinõunik Allan Kasesalu sõnas, et Heinmetsa kirja läbivaatamise suunas ministeerium omakorda Eesti Energiale.

“Eesti ajal oli siin elekter, nõukogude ajal oli siin elekter, kuid nüüd ei ole ja tundub, et ei saagi olema,” oli Mati Heinmets nõutu. “Viimane lootus on pöörduda riigikogu majanduskomisjoni poole ja kui see ka ei aita, siis ilmselt kohtusse.” Ehkki vist kohtusse pöördumine kah ei aitaks, kuna sarnased juhtumid on kuuldavasti kõik lõppenud hageja kahjuks.”

Energiahiid ei tunnista liine omaks

Mati Heinmetsa pere võitlus elektri pärast sai alguse 1991. aastal, kui ta sai omandireformi käigus tagasi Mustjala vallas Kiruma külas olevad maad. Kõik oli tore peale ühe asja: piirkonnas puudus elekter.

Sellele vaatamata otsustas pere maakoha üles vuntsida ja aasta-aastalt venis pikemaks ka seal oldud aeg. Kuni lõpuks jäädigi Kirumasse Nurme talusse elama.

Kõik need aastad on Mati Heinmets üritanud Eesti Energiale selgeks teha, et energiahiiul lasub kohustus varustada ka Kiruma elektriga. Postid ja liinid on olemas, ehkki need tuleks asendada uutega.

Energiamonopol aga väidab vastu, et Kiruma elektriliinid ei ole nende bilansis ja seega ei lasu firmal ka kohustust piirkonda elektriga varustada.

Mati Heinmetsa pole see vastus rahuldanud, kuna enne Eesti taasiseseisvumist elektriliinid ju toimisid ning on kummaline, et kui kõik piirkonna teised elektriliinid võttis Eesti Energia üle, siis Kiruma 2,6 kilomeetri pikkune lõik jäi miskipärast välja.

Eesti aeg võttis elektri

“Tuleb välja, et nõukogude ajal anti meile elekter, Eesti ajal võeti aga ära,” pahandas Mati Heinmetsa naine Helma, kes on endine Saaremaa pensioniameti juhataja. “Isegi 30-ndatel oli siin elekter ja nüüd, 21. sajandil enam ei ole.”

Kui elektrisaaga algusaastatel olid Heinmetsad passiivsed lootuses, et elektriliinid kohe-kohe korda tehakse, siis nüüd seda lootust enam pole. Seetõttu on Heinmetsad lisaks Eesti Energiale pöördunud abi saamiseks energiaturuinspektsiooni, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, riigikontrolli, õiguskantsleri ja lõpuks ka peaminister Andrus Ansipi poole. Tulutult.

3 miljonit krooni liini eest

Kiruma “unustamise” põhjus võibki olla selles, et küla jäi 1976. aastal inimtühjaks, seetõttu ei näinud Eesti Energia püsielaniketa küla elektriliinide ülevõtmises mingit perspektiivi. Omandireformi järel on aga endiste omanike järeltulijad hakanud külla tagasi kolima. Praegu elab külas kaks peret, kuid huvilisi elama tulla on rohkemgi. Majaehituseks valmistub juba ka Heinmetsade järeltulija.

“Täitsa hullud, ilma elektrita elamine pole ju naljaasi,” ei jaga Helma Heinmets noorte optimismi.

Eesti Energia on Kiruma elanikele pakkunud ka võimalust, et nood ise rahastaksid liinide renoveerimise. Kui algselt pakuti hinnaks kolm miljonit krooni, siis nüüd on Heinmetsade jaoks summa langenud alla 300 000 krooni.

“Hullumeelsus ikkagi. Asi on ju põhimõttes. Kui Eesti Energia kunagi liine üle võttis, poleks tohtinud Kiruma elanikke saatuse hooleks jätta. Nii suure kasumiga firma peaks tunnistama oma vigu ja tollal tegemata jätmise ükskord korda ajama,” rääkis Mati Heinmets. “Tänapäeval ei saa ilma elektrita midagi arendada, ka põllumajandust. See saab takistuseks igal elualal. Ühistu ajal olid siin suured loomakarjad, maad olid kasutusel. Praegu lokkab aga võsa”.

Heinmetsad saavad elektrit bensiinimootoriga töötavast generaatorist, kuid pere majapidamise elektrivajadust see ei rahulda. Pealegi nõuab bensiini ostmine pensionipõlve pidavalt abielupaarilt paar tuhat krooni kuus. Nii tulebki perenaisel sügiseti ja talviti näiteks kududa küünlavalgel.

Eesti Energia on soovitanud Heinmetsadel pöörduda Mustjala valla poole, et vald taotleks raha EL-i struktuurifondidelt, kes äärealade elektrifitseerimist rahastavad.
 
  Oliver Rand Meie Maa 10-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lydia, Liidia, Liidi, Lii, Ly 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1843 Veebimajutus: www.eq.ee