Esmaspäev, 23. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Vähikatk on liikunud 22 kilomeetrit  
  Keskkonnateenistuse andmetel on vähikatk Põduste jões edasi liikunud 22 kilomeetri ulatuses ja jõudnud Laugi peakraavi.

Saaremaa keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialisti Jaan Ärmuse sõnul ei ole vähikatk Põduste jõest kaugemale levinud. “Meil selle kohta andmed puuduvad,” ütles Ärmus väite kohta, nagu oleks vähikatk hakanud laienema väljapoole Põduste jõge.

“Ette jääb kolm tõket. Ootame, kuni ta esimese tõkkeni jõuab, siis vaatame, mis edasi saab,” lausus Ärmus. Esimene tõke on ette pandud Kiratsi sohu, teine Masasse ja kolmas Reosse. Nendes kohtades on pool truupi suletud ja vesi peab hakkama tõketest üle voolama. Tõkked sulgevad pääsu vee-elustikule edasiliikumiseks.

Edasilevik vähe tõenäoline

Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhtivinspektori Heino Vipi sõnul ei ole paanikaks põhjust, sest olukord on kontrolli all. “Nägime seda ette, et vähikatk võib jõuda Laugi peakraavi,” ütles Vipp.

Kuigi Põduste jõe Laugi peakraav läheb üle Masa peakraaviks ja on sealtkaudu ühenduses Saaremaa ühe vähirikkama – Lõve jõega, suudavad Vipi arvates kolm tõket vähikatku edasist levikut ära hoida. Kui esimesest kahest tõkkest õnnestub katkul mingil kombel edasi pääseda, siis kolmandast enam ei tohiks, sest sealt ei lähe isegi vesi läbi.

Põduste jõe üks ots suundub Leisi jõkke, kus on samuti suur vähkide populatsioon. Leisi jõkke ei tohiks vähikatk Vipi hinnangul Põduste jõest kuidagi jõuda, sest vahepeal on maaparanduskraavide tõttu üle kilomeetri kuiva ala.

Järgmisel nädalal teisipäevast neljapäevani tehakse kontrollpüüdmist, et veenduda, kas vähikatk on esimesest tõkkest edasi läinud.

Trahv 18 000 krooni

Surnud vähke on leitud ka Karujärvest. Heino Vipp sai sellekohase teate teisipäeval. Tõenäoliselt surid vähid koorumisel, kuid täpselt selgub nende surma põhjus pärast kontrollpüüki tehtud analüüse. Karujärvel olukorda vaatamas käinud Vipp leidis eest kaks akvalangidega venelast, kes püüdsid järvest vähke.

Kokku olid nad veekogust püüdnud 12–15 vähki. Nüüd tuleb neil tublisti rahakotti kergendada, sest vähipüügi eest ilma loata ja keeluajal näeb seadus ette kuni 18 000 krooni suuruse rahatrahvi. Lisaks tuleb iga vähi pealt maksta 150 krooni keskkonnale tekitatud kahju eest.

Vähipüüdmise ja surnud vähkide leidmise kohta oodatakse teateid keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313. Rikkujate tabamiseks teeb keskkonnainspektsioon koostööd politsei ja piirivalvega. “Kes parajasti lähemal viibib, see kohale läheb,” viitas Vipp.

Keeluajal vähipüüdjaid ootab tõenäoliselt ees maksimaalne rahatrahv. “Mingit hinnaalandust me siin tegema ei hakka. Tegemist on meie ühise varaga ja peame seda kaitsma kõigi jõududega,” täheldas Vipp Saaremaa vähkide kohta. Lähiajal pannakse Kuivastu sadamasse üles Saare maakonnas vähipüüki keelavad teated.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi keelas oma määrusega Saaremaal selleks aastaks vähipüügi täielikult eesmärgiga takistada vähikatku levikut Põduste jõest kogu maakonna veekogudesse. Ühe versiooni järgi jõudis vähikatk Põduste jõkke Soomest püütud kaladega.

“Praegu ei ole sellist asja küll tuvastatud,” ütles prokurör Svetlana Maripuu vähikatku leviku uurimiseks alustatud väärteomenetluse kohta.

“Kuna Saaremaal ei ole vähikatku olnud, on see kindlasti kusagilt sisse toodud. Kust ja kuidas, seda peab näitama menetlus,” märkis Heino Vipp.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 06-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lydia, Liidia, Liidi, Lii, Ly 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1833 Veebimajutus: www.eq.ee