Esmaspäev, 23. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Võimas ratsavõistlus Tika talus (1)  
  Möödunud nädalavahetusel võis Virtsu praamisabas ja Saaremaa teedel kohata palju hobuveokeid – nii treilereid kui suuri autosid –, kõik täis hobuseid ja ratsanikke, kes tulid võistlema Tika tallu Kõrkverre. Nimelt toimus seal juba traditsiooniks saanud, ent kõvasti kasvanud ratsavõistlus “Pöide karikas”.

Ponide kõrval palju suuri hobuseid

Kahel palaval päeval võtsid omavahel mõõtu Eesti parimad ponid ja poniratsutajad, kuid nende kõrval olid esindatud ka Eesti nimekad ratsanikud suurtel hobustel, näiteks sõitis üks tuntumaid Eesti naisratsutajaid Annika Veerpalu lausa nelja hobusega Tartust Saaremaale, et noortele tulevikulootustele võistluskogemus anda. Annika Veerpalu sõnutsi on Saaremaale tulek seda väärt, kuna noored hobused vajavad kindluse ja kogemuse saamiseks madalamaid sõite, parkuure kõrgusega 100–120 cm. Samal nädalavahetusel toimusid ka Pärnumaal Valgerannas ratsavõistlused, kuid just madalate sõitude pärast otsustas Veerpalu “Pöide karika” kasuks. Andres Udeküll võttis Tallinnast kaasa seitse hobust ning oli teisigi, kes tulid kohale rohkem kui ühe suure loomaga. Ka Tika talu peremees Kalvar Ige nentis, et niivõrd palju suuri hobuseid ei ole tema oma hoovi peal veel kunagi näinud.

Esimene võistluspäev

Laupäeval pidid end esimesena valmis panema poniratsutajad, sest kavas oli takistussõit kõrgusega 90 cm. Ponikarika arvestust peeti kahel päeval, et selgitada välja parim poniratsanik, kes lisaks rahalisele auhinnale sai ka karika. 90 cm parkuuris oli konkurents tihe ning puhtaid sõite palju. Parimaks osutus Kertu Reimann Märjamaa ratsaklubist ponil Muhamed. Teise ja kolmanda koha võitis meie koduklubi, Saaremaa ratsaklubi liige, paljulubav ratsanik Johanna Johanson vastavalt Okeyl ja Anakeel. Neljanda koha pälvis Maie Salk (Märjamaa RSK) Rummu Jüril ning viienda koha jällegi Johanna Johanson Westal.

Järgnes takistussõit kõrgusega 105 cm, mis oma raskuse poolest oli kohane nii andekamatele ja julgematele ponidele kui ka suurtele hobustele. Starditi kahes arvestuses, juuniorid (ratsanikud, kel vanust kuni 16 aastat) ja avatud klass. Juunioride klassi võitjaks tuli Saaremaa RSK liige Liisa Koppel ponil Viski, talle järgnes Tjorven Siiboja (RSK Parkuur) hobusel Burbon, Maie Salk (Märjamaa RSK) Fanil, Karin Karma (Saaremaa RSK) Laidybirdil ning viies koht jäi Johanna Johansonile ponil Anakee. Ka avatud klassi arvestuse võitsid Liisa Koppel ja Viski, teise koha sai Andres Udeküll (RSK Parkuur) Verso Siril, kolmanda Karin Karma (Saaremaa RSK) ja Ladybird. Neile järgnesid Johanna Johanson ja Anakee ning Kadri Merioja (Saaremaa RSK) Elfil.

Pärast 105 cm kõrgust parkuuri muutusid takistused ponidele liiga kõrgeks ning ratsanikud suurtel hobustel valmistusid sõitma 115 cm kõrgust parkuuri. Ka selles sõidus peeti kaht eraldi arvestust: juuniorid ja avatud klass. Juunioride arvestuses said parima tulemuse Karin Karma (Saaremaa RSK) ja Orenda, teise koha Grete-Kristel Pariis (Saaremaa RSK) hobusel Opus, kolmanda koha Maie Salk (Märjamaa RSK) Fanil. Neljada koha teenisid Saaremaa RSK ratsanik Martiina Rihkrand ja Landboy, viiendale kohale tulid Siim Sirelpuu (RSK Parkuur) ja Budapest. Avatud klassi arvestuse võitis samuti Karin Karma (Saaremaa RSK) Orendal, talle järgnesid Annika Veerpalu Basiliol, Ebbe-Liisa Sõnajalg (Saaremaa RSK) Pärnal ja Troojal. Viienda koha omanikuks sai Agnes Sinikas (RSK Ruttar) Ramsteinil.

Takistusi tõsteti veelgi, 125-le sentimeetrile. Tegu oli laupäevase kõrgeima parkuuriga ning selles sõidus startisid juba kogemustega võistlushobused. Sõidu võitjaks tulid Saaremaa RSK esikratsutaja Ebbe-Liisa Sõnajalg hobusel Trooja, teisele kohale hüppasid Andres Udeküll (RSK Parkuur) ja Candyman, kolmanda tulemuse sai Ebbe-Liisa Sõnajalg Sigmal, neljanda koha jällegi Andres Udeküll hobusel Express ning viienda koha nooruke ratsanik Tjorven Siiboja (RSK Parkuur) Burbonil.

Selle sõiduga lõppes ka esimene võistluspäev. Hobused lasti võistlusteks ehitatud koplitesse või pandi boksidesse puhkama ning ratsutajadki said pintsaku ja valged püksid seljast, et need järgmiseks hommikuks korda teha.

Teine võistluspäev

Kuna hobused-ratsanikud olid öö Tika talus või lähikonna tallides veetnud, sai võistlustega varakult peale hakata. Esimestena said jällegi startida ponid, seekord parkuuris kõrgusega 80 cm. Johanna Johanson, kes eelmisel päeval sai kokku neli auhinnalist kohta, ei olnud võitmisest veel isu täis saanud: ta teenis ka selles sõidus esimese koha ponil Okey, kolmanda koha ponil Nelli ning neljandagi koha ponil Westa. Teise koha saavutas Kertu Reimann (Märjamaa RSK) Muhamedil. Viiendaks hüppasid end Anneliis Haavik (Tondi RSK) ja Aron.

Järgnes parkuur kõrgusega üks meeter, kus peeti lausa kolme eraldi arvestust: Pöide Ponikarika arvestust, Parkuuri Ponikarika arvestust ning avatud klassi arvestust. Viimases said startida ka suured hobused. Esimese kahe arvestuse esiviisik kattus: triumfeeris jällegi selle võistluste parim noor ratsanik Johanna Johanson Westal. Teise koha said Kristjan Sinikas (RSK Parkuur) ja Epstein, kolmanda koha Johanna Johanson ja Nelli. Neljanda tulemuse omanikeks said Maie Salk (Märjamaa RSK) ja Rummu Jüri, viiendaks Kristjan Sinikas (RSK Parkuur) ja Romeo. Avatud klassi arvestuses sai soovitud võistluskogemuse eest tulemuse Annika Veerpalu (RSK Parkuur), kes võitis sõidu 5-aastasel Cassandral ning sai teisegi koha sama vanal hobusel Kinglira. Kolmas koht jäi Heidi Hansole (Saaremaa RSK) Elfil, neljas koht Tjorven Siibojale (RSK Parkuur) Burbonil.

Meetrise kõrgusega parkuuris startis kokku 46 võistluspaari.

Kui ponidele oli päev ühel pool, ilmusid soojendusväljakule jällegi suured hobused. Parkuuri kõrgus oli 120 cm, jällegi kahes eraldi arvestuses. Juunioride parima sõidu tegi Grete-Kristel Pariis (Saaremaa RSK) Opusel, Karin Karma (Saaremaa RSK) saavutas samas sõidus nii teise, neljanda kui viienda koha vastavalt hobustel Callisto, Ladybird ja Orenda. Kolmanda koha sai Kristiina Raudnagel (Märjamaa RSK) Sir II-l.

Avatud klassi esiviisik oli edukaim Ebbe-Liisa Sõnajalale (Saaremaa RSK) Pärnal, kes sai ka kolmanda koha hobusel Trooja. Teine koht kuulus Andres Udeküllile (RSK Parkuur) Expressil, neljas koht Annika Veerpalule (RSK Parkuur) Basiliol ning viies tulemus Andres Udeküllile (RSK Parkuur) Candymanil.

Eks magustoit jäetakse ikka söögi lõppu. Nii oli kahe tiheda võistluspäeva viimaseks sõiduks valiktakistussõit kõrgusega kuni 135 cm. Nii kõrgeid takistusi tulid proovima vaid kõige julgemad ja paremad ekipaa˛id. Teisi edestasid Ebbe-Liisa Sõnajalg (Saaremaa RSK) ja Trooja. Teise ja kolmanda koha hüppasid välja Andres Udeküll (RSK Parkuur) hobustel Express ja Candyman. Neljas koht kuulus Grete-Kristel Pariisile (Saaremaa RSK) Opusel ning viies koht jällegi Ebbe-Liisa Sõnajalale (Saaremaa RSK) Sigmal.

Parim poniratsanik

Pöide Ponikarika arvestust peeti mõlemal võistluspäeval, et leida parim poniratsanik. Ega palju otsima pidanud, Johanna Johansoni võimas esitus mõlema päeva jooksul rääkis enda eest. Nii võitiski nooruke sõitja endale karika ponil Westa, kellega kahe päeva arvestus oli kõige paremini läinud. Varasematel aastatel oli Pöide Ponikarika auhinnaks rändkarikas, kuid sellest aastast võib Johanna karika rahulikult endale jätta, nimelt saavad järgmiste aastate võitjad endale uue karika, kuhu on graveeritud kõikide eelmiste võitjate nimed. Esimest korda anti Pöide Ponikarikas välja juba 2002. aastal. Siis tuli võitjaks Heidi Hanso. Järgmisel kolmel aastal ei suutnud keegi ületada Kätlin Kiirt, kes lõpuks 2006. aastal pidi karika loovutama tänavuselegi võitjale Johanna Johansonile.

Võistlusplatsi servast

Hobused on suured ja uhked loomad ning neid on võistlusolukorras põnev jälgida. On tore märgata, et Saaremaa inimesed ratsasporti nii palju hindama on hakanud, sest platsiääred olid üsna rahvast täis. Aplausid võitjatele olid tugevad ning ka hirmuohked, kui mõni ratsanikest kukkus või hobune takistusse hüppas, kajasid üle võistlusväljaku. Mõlemal võistluspäeval juhtus tõesti, et hüpati puruks latte, ja mis veelgi hullem, ka suuremaid takistusi. Ei pääsetud ka kukkumisest – pea igas sõidus oli keegi, kes lahkus võistlusplatsilt, hobune käekõrval. Eks tegijal juhtub mõndagi, ütleb rahvatarkus. Aga et paremini ja rohkem teha, on võistluste korraldamisel alati abilisi vaja, kes nõu-jõuga aitaksid. Tika talu soovib siinkohal tänada kohtunike telgi toimetajaid, peakohtunik Helgi Villemsoni, sekretär Gerle Aljast, Kristiine Järski ja teisigi. Et ratsutajad väärilised auhinnad saaksid ja et lõhutud takistused jälle korda saaks, selle eest peab hea sõna ütlema Pöide vallale, Orissaare vallale, AS Perile, OÜ AT SIM-le, mitte vähem ka Meedialaborile ja OÜ TRÄXile. Võistluste fotoreportaa˛i saab näha Saaremaa ratsaspordi koduleheküljelt www.srsk.planet.ee
 
  Heidi Hanso Meie Maa 06-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lydia, Liidia, Liidi, Lii, Ly 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1842 Veebimajutus: www.eq.ee