Esmaspäev, 23. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  12-tunnine vahetus sunnib päästjad töölt lahkuma (2)  
  Kui päästeameti plaan muuta osade päästekomandode valvegraafik 12-tunniseks läbi läheb, võib see Saaremaal kaasa tuua päästjate lahkumise, sest nad ei saa enam muu tööga lisa teenida.

Päästeameti plaanitava reformi järgi jagunevad komandod suure koormusega piirkondades tugevateks üksusteks ning vähese väljakutsete arvuga piirkondades koduvalvega komandodeks. Saare maakonnas on praegu neli päästekomandot: Kuressaare keskkomando ning Orissaare, Leisi ja Kihelkonna tugikomando.

Kuressaare keskkomando 12-tunniseks

Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe ei osanud öelda, missuguseks muudetakse Saaremaal asuvate komandode staatus. “Veel ei ole teada, millised komandod jäävad tugikomandodeks, millised 12-tunnise vahetusega, millised koduvalvega,” sõnas Lindmäe. Ka Lääne-Eesti päästekeskuse koordinatsioonijuht Priit Laos ütles, et päästekeskusesse ei ole tulnud mingit infot, kuidas asi peaks täpselt välja nägema hakkama.

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu sõnul kindlat otsust, missuguseks üks või teine komando jääb, tehtud ei ole. Ta lubas, et ühtegi komandot ei likvideerita. “Protsess on alles pooleli ja kõik sõltub eelarve numbritest, kui palju saame lisaraha ja kui palju peame otsima oma vahenditest, “ lausus Tammsalu pidades silmas päästjate palgatõusu.

Küll aga ütles Tammsalu, et Kuressaare keskkomando võib edaspidi suure tõenäosusega senise 24-tunnise vahetuse kestvuse asemel üle minna 12-tunnisele.

Seni lahkunud üksikud

Lindmäe sõnul on Saaremaal pritsimeeste kaadrivoolavus väike ja koosseis püsinud stabiilsena.“Vaid üksikud on läinud kõrgema palga peale,” sõnas ta. Kuressaare keskkomandost on viimase paari aasta jooksul lahkunud vaid üks mees. Üksikuid lahkumisi tuleb ette ka tugikomandodes.

Neid, kes räägivad ja mõtlevad äramineku peale, on mitmeid. “Ka mulle on mujalt pakkumisi tulnud, aga hing ei luba siit ära minna,” tunnistas Lindmäe oma kutsumust. Praegu käivad paljud pritsimehed vahetusevabal päeval muul tööl: kes sõidab taksot, kes liinibussiga, kes käib ehitusel.

“Ega olegi mõistlik kolm päeva kodus istuda, et siis jälle pritsimajja tulla,” arvas Lindmäe. Probleemid tekivad siis, kui päästjate vahetuse pikkus viiakse komandodes 24 tunnilt 12 tunnile, see võib kaasa tulla päästjate lahkumise. Sel juhul ei saa päästjad enam töö kõrvalt lisa teenida ja poole võrra suurenevad kaugelt tööl käivate meeste sõidukulud.

Kuressaare keskkomandos käivad mehed tööl Pärsamalt, Mustjalast, Leisist. “Praegu on mehed oma graafiku nii sättinud, et nad jõuavad ka teise töö kõrvalt puhata ega tule tööle uniste silmadega,” märkis Lindmäe.

12-tunnises suurem palk

Päästeamet lubab suuremat palgatõusu 12-tunnise vahetusega tööle hakkavate komandode päästjatele. Kui 12-tunnise vahetusega komandodes tõuseb päästjate palk keskmiselt 30-40 protsenti, siis 24-tunnise vahetusega komandodes keskmiselt 10 protsenti.

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu sõnul pakutakse neile päästjatele kompensatsioonimehhanismina paindlikumat töökorraldust, mis võimaldab neid piirkondades, kus õnnetuse juhtumise tõenäosus on väike, olla koduvalves. “Ei ole mõistlik hoida 4 meest 24-tundi valves ja maksta suurt tasu, kui võib juhtuda, et nad käivad aasta jooksul vaid paaril sündmusel,” ütles Tammsalu. “Palju mõistlikum, kui ta saab samal ajal olla kodus ja põllutöid teha. Nii saab ta valmisoleku tasu ja sündmuspaigal käies ka sündmuse tasu,” lisas Tammsalu.

Nõksu palga tõstmine ei hoia Margus Lindmäe arvates inimesi 12-tunnise vahetuse juures komandos kinni. “Selle kohta on mehed öelnud selgelt, me lähme minema,” ütles Lindmäe.

5 minutit pikk aeg

Päästeameti peadirektori asetäitja Ain Karafin on öelnud, et kui seni pidi tuletõrje jõudma sündmuskohale 20 minutiga, siis uus kord pikendab kümne protsendi Eesti elanike jaoks lubatud maksimumaega viie minuti võrra.

“Kui maja lähedal põleb prügikast ja kohe kedagi kustutamas ei ole, võib viieminutilise hilinemisega kohale jõudes olla tuli juba näiteks prügikasti taha jääva maja pööningul,” tõi Lindmäe näite.

Tema sõnul ei oleks 14. juunil põlenud Vaivere rahvamajal enam katust peal, kui päästjad oleksid kodust kogunema hakanud. “Tule kustutamiseks on õige aeg, kui tuli on veel väike, siis saab veel midagi päästa,” täheldas Lindmäe.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 03-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lydia, Liidia, Liidi, Lii, Ly 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1952 Veebimajutus: www.eq.ee