Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saarte konkursilehm kolmandat nädalat metsas jooksus  
  Saaremaa ja Hiiumaa talunike parima lehma valimiseks korraldatud konkurss ei saanud alatagi, kui üks osalistest metsa putku pani. Nüüd on tubli lüpsilehm Vesiir kolmandat nädalat metsas ja omanikul ei jää muud üle, kui üritada jahimeeste abil tõrges elukas kinni püüda.

“Siin-seal on teda nähtud, aga ta ei näita end väga kaua ja laskeulatusse pole teda seni õnnestunud saada,” sõnas looma omanik, Salme põllumajandusühistu juht Raimond Ellik. Ta on käinud lüpsilehma mitmel korral ka püssimehega otsimas, kuid tulutult.

Temperamentne loom

“Saaks lehma vähemalt laskeulatusse, aga ta ei lase enam ligi,” lausus Raimond Ellik. “Temperament on tal veres, sest juba tema ema oli selline. Armastas aeg-ajalt mööda metsa ringi rännata. Aga me saime ta alati kätte.”

Lehmajant sai alguse pisut enam kui kaks nädalat tagasi, kui Saaremaal Kaarma vallas Upal jagati tiitleid “Saarte viss”. Ehk teisisõnu – 39 osalenud lehma seast selgitati Saaremaa ja Hiiumaa kõige kaunimat piimaandjat.

Suurte lootustega viidi konkursile ka viie aasta vanune Vesiir, kes aga autokastist mahatulemisel mingist helist kohkus, end lahti rebis ja tagasi vaatamata metsa jooksis. Sestpeale on loom end Upa kandis vaid mõnel korral kohalikele elanikele ilmutanud, kuid sedagi põgusalt.

Lahenduseks mahalaskmine

Raimond Elliku lootus, et putkupistnud Vesiir mõne teise Upa lähedal lehmi pidava taluniku karjaga liitub, ei ole täitunud. Nii on lahendus kas lehm maha lasta või teda uinutinoolega tulistada ja ta seejärel tapamajja viia.

Sest lüpsilooma Vesiirist enam ei saa. Kuni 40 liitrit piima päevas lüpsnud Vesiiri udar on lüpsmatusest ilmselt kokku kuivanud või on sinna löönud põletik. “Ta ei hakka enam lüpsma, tal pole produktsiooni,” oli Raimond Ellik kindel.

Kaarma talunik ja jahimees Andrus Sepp lausus, et lehma omanikul peab olema looma kinnipüüdmisega juba kas või seepärast rutt, et ta kohalike talunike heinapallide kallale ei läheks. Kui see peaks juhtuma, hakkab looma omanik saama talunikelt kahjutasunõudeid.

“Kohalikud jahimehed pole seda lehma jahil käies näinud,” kinnitas Andrus Sepp. “On küll kuulda olnud, et Upa lähistel on kohalikud elanikud teda paaril korral silmanud, kuid inimesi nähes on loom kohe metsa tagasi jooksnud.”

Andrus Sepa sõnul ei riskiks jahimehed metsa vahel lehma nähes püssi kohe palgesse panna kartuses, et tegu võib olla ka mõne kohaliku taluniku lehmaga. Pealegi polevat lehmaküttimine mingi jahipidamine, mis püssimeestele pinget pakuks.

Lehm elab talve probleemideta üle

Seda, et Vesiir metsa ära nõrkeks, loota pole. Praegu on külluses rohtu ja vett, mis looma hinges hoiavad. Isegi kui lehmajaht peaks kanduma üle talvesse, ei ole pakaselt püüdjatele abi loota. “Loodus on väga loomasõbralik ja lehm elab vabalt talve vabas looduses üle,” osutas Andrus Sepp.

Lehma metsa jooksmine ja seal elamine on talunike kinnitusel küllaltki harv juhus, kuigi kolhoosiajal olla Andrus Sepa sõnul olnud tavaline sügisene mullikajaht.

Raimond Ellik ütles, et 12 aasta jooksul on see temal esimene kord, kui lüpsilehm niimoodi ära jookseb, et tagasi ei tule.

“Tal jäi lauta maha sõbranna Reede ja usun, et loomale tekitab metsas olemine suurt stressi,” oli loomapidaja kindel.

---

Muhu metsistunud lehmad endiselt tabamata

Märtsis tekitasid Muhu saare Linnuse küla talupidajale Priit Oksale paksu pahandust metsistunud lehmad, kes sõid tema heinamaalt ära heinarullid.

Võikülast heinarulle tooma läinud Priit Oks leidis eest vaid lehmade sõnniku koogid. Oletatavad heinasööjad olid seitse aastat tagasi Hellamaa põllumajandusühistust kadunuks jäänud lehmad, keda jahimehed pole senini suutnud tabada.

“Metsistunud lehmadele saab ligi vaid kuni 200 meetri kaugusele, rohkem nad ei lase,” kirjeldas Muhu jahiseltsi juhatuse esimees Heinart Laaneväli. “Nad on hullemad kui metsloomad, sest metsloom jääb vähemalt inimest vaatama, metsistunud koduloom põgeneb aga kohe.”

Isegi kui jahimehed peaksid 6–7 Muhu saarel uitavale metsistunud lehmale ligi pääsema, tõrgub jahimeeste sõrm päästikule vajutamast.

”Jahimehed võivad lasta erilubade alusel jahiloomi, kuid koduloom ei ole jahiloom. Kardan, et meil võiks tulla probleeme looma- ja looduskaitsjatega,” arutles jahiseltsi juht.

Kahju ärasöödud kümnest heinapallist hindab Priit Oks 1500 kroonile ning kavatseb selle likvideeritavalt Hellamaa põllumajandusühistult sisse nõuda.

Hellamaa põllumajandusühistu eksisteerib veel vaid juriidiliselt, tootmist enam pole ja selle asemel tegutseb teine firma, kellele müüdi enamik vara.
 
  Oliver Rand Meie Maa 03-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2193 Veebimajutus: www.eq.ee