Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Suvi on pulmade aeg  
 
   
Traditsiooniliselt käivad Hiiumaal noorpaarid Ristimäele risti panemas. Pildil Piret ja Toomas Eller. Foto: Kadi Laid
Alanud juuli toob endaga kaasa üpris kena hulgakese pulmapidusid. Abiellujate lemmikkuupäevadeks on 7. ja 20. juuli.

Kui käesoleva aasta esimesel poolaastal registreeris Hiiumaal abielu 8 noorpaari, siis teine poolaasta tõotab tulla pingelisem, sest ees ootavad kuupäevad 7. ja 20. juuli, mis abiellujatele eriliselt südamelähedased on. Nimelt omavad paljude arvates need kuupäevad lahtikirjutatuna – 07.07.07 või 20.07.2007 – sümboolset tähendust. Ja korrapära võib tabada neile numbritele pealevaatamisel tõepoolest igaüks.

Seitsmendal kaheksa registreerimist

Hiiu maavalitsuse registrite osakonna juhataja asetäitja Anne Aljase sõnul on 7. juulil abielu sõlmida soovijaid kokku kaheksa. Eesti evangeelse luterliku kiriku Kärdla Ristija Johannese koguduse õpetaja Hüllo-Kristjan Simsoni teatel on kiriklikke laulatusi samal päeval neli, neist kaks Pühalepas ja kaks Kassari kabelis.

“Laulatada saavad ainult paarid, kes on koguduse liikmed. Kirikusse kuulub aga ca 10-20% hiidlastest ja need on ju enamus vanemad inimesed,” kommenteeris Simson. Seega on tema hinnangul arvud siiski muljetavaldavad.

Seni peavad Hiiumaal ennast laulatada laskvad noorpaarid eelnevalt käima registreerimas, sest kirikuõpetajatel abieluakti koostamise õigust ei ole. Küll on Simson mõelnud seda õigust taotleda.

Pulmad 60 tuhande eest

Kirikus lasevad ennast laulatada seitsmendal kuupäeval Kaigutsis elavad Andres (25) ja Tuuli (23). Pruudi sõnul oli neil plaan abielluda niikuinii. See tundus nende suhtele igati loogiline jätk. Koos on nad elanud juba kolm aastat, suhe on aga kestnud pikemalt.

Kuna tegemist on huvitava ja neile meeldiva kuupäevaga, siis otsustatigi pulmad määrata just selleks ajaks. Järgmise laupäeva pealelõunal käivad nad endid registreerimas Kärdlas, laulatus toimub Pühalepa kirikus. Pulmapidu ise peetakse kodus Kaigutsis, kuna Tuuli sõnul nad Hiiumaal endale sobivamat paika ei leidnud. Külalisi on oodata 70 ringis.

Eelmisel laupäeval oli pruudile korraldatud tüdrukute õhtu Tallinnas. Kutsutud oli isegi meesstrippar, kesklinnas käidi “armujooki” müütamas. Sellega teeniti kokku ligi 350 krooni, mis muidugi pulmade korraldamist ei kompenseeri. Kogu peo planeerimine läheb noorpaaril maksma pruudi teatel umbes 60 tuhat krooni.

“Jah, eks saaks läbi odavamalt, kuid alati on võimalik pidu teha ka kallimalt,” hindas ta.

Poissmeeste õhtu on peigmehe ütluse kohaselt samuti enne abielu sõlmimist kavas. Mis seal ees ootab, seda Andres veel ei tea. Järelkasvule on noorpaar samuti mõelnud. Esialgne plaan näeb ette vähemalt kolme last.

Kahekümnendal viis pulma

Kahekümnendal juulil on registrite osakonna andmeil ennast registreerida soovijaid kokku viis. Kärdla kirikus soovib end Simsoni sõnul laulatada üks paar.

Ühed kahekümnendal abiellujad on Kristi (20) ja Marko (25). Nemad tahtsid tegelikult end registreerida juba 20. mail, aga lükkasid selle kahe kuu võrra sugulaste survel edasi. “Arvati, et sel ajal võib ehk liiga jahe olla,” ütles peigmees.

Nende suursündmus läheb Marko hinnangul maksma 30-40 tuhat krooni, mis noorele perele on muidugi suur väljaminek. “Aga perekond on meie jaoks püha ja ametlik abiellumine seega ainumõeldav,” rääkis ta.

Abiellujate arv sama

Eelmisel aastal sõlmis perekondliku liidu Hiiumaal 24 paari. Tänavu esimesel poolaastal on koostatud 8 abieluakti. Juulis tulevad pulmad lähevad juba teise poolaasta statistikasse.

“Tundub, et vabaabielude vorm on kadumas ja noored tahavad ametlikult abielluda,” ütles Anne Aljas registrite osakonnast.

Võrdluseks siinkohal võib tuua Saaremaa, kus eelmisel aastal sõlmiti Saare maavalitsuse perekonnaseisuosakonnas kokku 99 abielu. Tänavu on olnud aasta esimesel poolel 28 registreerimist.

Suvekuud on alati olnud selles osas viljakamad ja ka Saaremaal on märgatud 7. juuli kuupäevalist erilisust. Siis on perekonnaseisuametisse oodata 13 noorpaari. 20. juuliks on hetkel planeeritud viis registreerimist.

“Tegelikult pole me erilist pulmaliste tungi täheldanud. Viimaste aastate põhjal võib öelda, et abiellujate koguarv on jäänud samaks. Keskmiselt koos kiriklike laulatustega ligikaudu 120. Kõige rohkem on pulmapidusid juulis ja augustis,” kommenteeris Saare maavalitsuse perekonnaseisuosakonna juhataja Avo Levisto.
 
  HANNES SARV Hiiu Leht 03-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2317 Veebimajutus: www.eq.ee