Laupäev, 21. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Hiiu naised Saare naistel külas  
 
   
Hiiu naised Saaremaal, esiplaanil Saare naised Laine Tarvis ja Gilleke Kopamees. Foto: Harda Roosna
Reedel võtsid Saaremaa sõidu ette kümmekond Hiiumaa ühenduse naiste ümarlaua liiget, et uurida, millega tegelevad Saaremaa naiste ümarlauda kuuluvad naised. Äärmiselt huvitavat kogemust jagas lektor Leonora Kraus.

2003. aastal asutatud, kuid pärast esimest paari kokkusaamist suhteliselt varjusurmas olnud Hiiu naiste ümarlaua kutsus külla Saare naiste ümarlaua tööd korraldav Laine Tarvis.

Robbins

Londonis toimunud kolmepäevasel koolitusel “Leia oma sisemine jõud” osalenud Leonora Kraus rääkis, kuidas 9-st hommikul kuni 24-ni õhtul toimetas tõelise energiapommina väsimatult laval maailmakuulus koolitaja Anthony Robbins. Põneval koolitusel räägiti, kuidas inimese vaimne-hingeline seisund mõjutab meie tervist ja edukust. Koolitusel õpiti olema julge ja enesekindel, tantsiti, et pingeid välja elada, muditi üksteise õlasooni ja kallistati.

“Kaksteist tuhat inimest skandeeris “Say: “Yes!”” ning kõik olid tugevad ja julged. Kui rääkida inimese tervisest, siis selgub, et just energiapuudujäägid tekitavad igasuguseid terviserikkeid. Robbins rääkis palju inimeste uskumustest, hirmudest, negatiivsetest mõtetest ja emotsioonidest, mis võtavad inimeselt ära nende energia. Teiseks räägiti sellest, kuidas me toitume ja mida sööme,” kirjeldas Kraus, kes proovis ära ka hõõguvatel sütel kõndimise.

“Mina küll ei usu, et inimesi valmistatakse aastaid ette selleks, et sütel kõndida – meie saime sellega päevaga hakkama. “Ergutasime end hüüdes “Yes! Yes!” ja korrates mantrat “Kuma! Kuma!” ning läksime – absoluutselt polnud kuum. Sisendus oli selline, et sa ei karda mitte kui midagi,” kinnitas Kraus.

“Teisel päeval läksime endasse, et analüüsida oma elu. Kohal oli palju inimesi, kes hädas oma liigse kehakaalu, alkoholi- või narkosõltuvusega. Inimesed läksid endasse ja Robbins küsis: “Vaata, mis sinust on saanud. Tuleta meelde, milline sa olid lapsena. Vaata missugune oled sa nüüd. Kas sa tahad seda jätkata? Vaata, mida sa oled endale teinud. Vaata, kuidas sa oled elanud ja mida sa oled teinud oma lähedastele.”

Inimesed nutsid ja meid õpetati meis leiduvat energiat kasutama. Viimane päev oli pühendatud toitumisele. Öeldakse ju, et oled see, mida sa sööd. Robbinisi sõnu korrates: “Kui sa õigesti sööd, siis sa peaksid olema terve.” Õppisin palju uusi asju ja sain teada, et varem polnud mul toitumises süsteemset mõtlemist,” selgitas Kraus.

Sotsiaalmajandusest

Sotsiaalmajanduse alal on praegu prioriteediks töö- ja pereelu ühitamine.

“Kui tõstatub küsimus, kas naised peaksid tööle minema või hoopis kodus lapsi kasvatama, siis uuringud näitavad, et see on pöördumatu protsess – naised ei taha enam koju jääda ja miski jõud ei sunni neid seda ka tegema. Me peaksime pingutama selle nimel, et naised saaksid käia tööl ning töö- ja pereelu ühitada. Kui me seda ei suuda, on see oht sündivusele ja naiste tööhõivele. Naisi ei tohiks sundida tegema valikut töö ja karjääri või laste ja pereelu vahel,” kinnitas Kraus.

Ta tõi näiteks, kuidas Itaalias on sündivus drastiliselt vähenenud, kuna peaaegu puudub lastetoetuste ja lastepäevakodude süsteem. Sotsiaalne ettevõtlus tähendab töötamisvõimaluse loomist kõigile, ka puuetega inimestele, kusjuures niisuguse majanduse eesmärgiks ei saa olla ainuüksi kasum, vaid ka kogukonna kõikide liikmete tööhõive ja inimväärikas elu.

“Räige kapitalismiga ehk nagu ütleb uus rahandusminister, padukapitalismiga me kaugele ei jõua,” nentis lektor Valdek Kraus ning rääkis Eesti seadusandluse puudujääkidest, mis takistavad sotsiaalse majanduse arengut Eestis.

Nimelt pole Eestis võimalik asutada mittetulundusühistuid, mis saaksid tegeleda sotsiaalmajandusega, st ettevõtlusega, mille tulu kasutataks ettevõtte arendamiseks ega jaotataks omanike vahel. Mujal maailmas tegelevad sotsiaalmajandusega just ühistud, mis tulu ei taotle. Eestis vastu võetud tulundusühistute seadus likvideeris selle võimaluse.

“Meie arusaam on ikka liberaalne – inimene peab endaga ise hakkama saama ning riik peab olema võimalikult õhuke. Meie arendame kapitalismi, nii nagu seda tehti 40 aastat tagasi mujal Euroopa riikides.”

“Eesti edu on silmapete ja Eesti on riik, mis on siiani endaga hakkama saanud, kuid Euroopa kultuuriruumis varsti enam ei saa,” tõdes Laine Tarvis.

Ümarlaudade naised otsustasid teha järelpärimise, miks on Eesti seadusandluses selline puudujääk. Järgmine kahe saare naiste kohtumine toimub sügisel, septembris – seekord siis Hiiu saarel.
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 03-07-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Konstantin, Kostel, Tiino, Kindel 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2600 Veebimajutus: www.eq.ee