Kolmapäev, 27. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Purjekas Martha väljus ümbermaailmareisile  
 
   
vasakult: pootsman Jaanus Kirs, kapten Hillar Kukk, tüürimees Simmu Sillamaa. Foto: Event Masters
Pühapäeval, 24. juunil kell 13 sõitsid kapten Hillar Kukk, tüürimees Simmu Sillamaa ja pootsman Jaanus Kirs Hiiumaalt Orjaku sadamast Tuletorni kai äärest purjekal Martha kaheaastasele ümbermaailmareisile, meremehi oli saatmas ka ümbermaailmareisi juba sooritanud jahi Lennuki meeskond.

Ümbermaailmareisist pikalt unistanud meremeeste sõnul lähevad nad levitama lihtsat sõnumit inim- ja looduskesksuse tähtsusest. „Inimesed peaksid rohkem väärtustama elu: tervist, inimsuhteid ja puhtamat keskkonda. Meie üha enam linnastuvas maailmas neid väärtusi napib. Loodame, et saame oma reisiga inimeste tähelepanu sellele pöörata ja neid mõtlema panna,” rääkis kapten Hillar Kukk.

Marthale andis õnnistuse jahi Lennuki meeskond. Kapten Mart Saarso ja Tiit Pruuli kinkisid Martha meeskonnale pika teekonna tarvis Eesti lipu, kompassi ning meditsiini käsiraamatu, mis Lennuki pardal ühe ümbermaailmareisi juba läbi teinud on – nüüd on raamat saanud täiendust president Toomas-Hendrik Ilvese pühendusega Martha meeskonnale. Rändureid tervitasid ka Käina vallavanem Üllar Padari ja Hiiumaa kaitseliidu malevkonna taaslooja Ülo Tuiskküla.

Ümbermaailmareisile eelnevalt viidi läbi vajalikud rituaalid. Kapten Kukk lõi haamriga laeva vööri suure hõbenaela hea õnne jaoks. Mehi saatma tulnud ligi 400 pealtvaatajat lugesid kooris kapteni abikaasa kirjutatud luuletust heade soovidega reisiks. Seejärel hiivati ankur ning laevasignaali ja hüvastijätulehvituste saatel võttis Martha tosina kaatri ja jahi saatel suuna sadamast välja.

Mehed läbivad oma reisiga 57 sadamat, 35 riiki ja sõidavad 36 000 meremiili. Ühtlasi plaanivad nad maha müüa viimase kui ühe miili ning kõik, kellel on soov sündmusest osa saada ja end ajalukku kirjutada, saavad omanimelise miili osta kodulehel www.marthaworldcruise.com. Miilide müüki alustati pühapäeval kell 13, iga miili omanikule väljastatakse sellekohane sertifikaat, samuti märgitakse soovi korral ostja nimi ümbermaailmareisi kodulehel marsruuti kujutavale kaardile. Esimese läbitud miili on kapten lubanud kinkida oma lapselapsele.

Jaht Martha võttis Hiiumaalt Orjaku sadamast kursi Ruhnule ja seejärel Ventspilsi sadamale Lätis. Jätkatakse piki Leedu, Poola ja Saksamaa rannikut. Kieli kanali kaudu jõutakse Balti merest Põhjamerre ja juuli lõpuks Hollandisse.

Hollandist edasi purjetades jäävad teele sadamad Belgias ja Prantsusmaal ning muidugi Inglise kanal. Peale Biskaia lahe ületamist jõutakse Hispaaniasse. Sügise saabudes läbitakse Portugali rannik ning novembri alguseks saabutakse, vahepeatustega Porto Santol ja Madeiral, Gran Canariale Kanaari saarestikus.

Las Palmase sadamast antakse 25. novembril purjetamisvõistluse ARC 2007 start, kus 225 jahi seas asub 2700 meremiili pikkusele teekonnale üle Atlandi ookeani Kariibi merele ka Martha. Detsembri keskpaigas randutakse St. Lucial. Läbi Panama kanali jõutakse 2008. aasta veebruariks Vaiksesse ookeani, kus ootab ees kaheaastase purjetamise pikim etapp – Galapagose saartelt Markiisi saarteni on ligi 3000 meremiili lagedat vett. August möödub Austraalia rannikuvetes seilates.

Seejärel ületatakse India ookean, aastavahetust tähistab Martha meeskond Lõuna-Aafrikas Kaplinnas. Atlandi ookeani lõunaosa ületatakse jaanuaris 2009 ja veebruaris on plaanis osa saada tõelisest karnevalist Recife’s Brasiilias. Ring ümber maakera saab täis 2009. aasta märtsis Kariibi merel, kust edasi jätkatakse marsruudil Bermuuda – Assoorid – Inglise kanal – Põhjameri – Kieli kanal – Balti meri, kodusadamasse Tuletorni kais Hiiumaal.

Purjenumbrit EST 255 kandev Martha on 14,7 meetrit pikk, 4,1 meetrit lai ning süvisega 2,0 meetrit. Martha peamast on 15,5 meetri kõrgune. Jaht valmis 1999. aastal Hillar Kuke ja soomlastest isa-poja Lydmani väikese jahiehitustöökoja Haukilahden Veneveistämö OY koostöös. Seni on eestlastest kaptenite juhtimisel sini-must-valge lipu all ümbermaailmareisi sooritanud kaks purjekat – aastatel 1938-1940 jaht Ahto kapten Ahto Valteri juhtimisel ja aastatel 1999-2001 jaht Lennuk kapten kapten Mart Saarso juhtimisel.
 
  Saarlane.ee 24-06-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Elo, Loone, Õrne 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2951 Veebimajutus: www.eq.ee