Neljapäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saarlane aitas Gruusias Hirvehüpet edendada  
  Gruusias Hirvehüpet edendamas käinud saarlase, Kuressaare gümnaasiumi õpetaja Maidu Variku sõnul soovib endine vennasvabariik oma eeskuju – Eesti Tiigrihüppe programmiga võrreldes kiiremat arengut.

“Kui meie Tiigrihüpe on kümme aastat arenenud, siis nende plaan näeb ette väga palju kiiremat arengut,” ütles Varik. “Nemad tahavad, et kõik koolid saaksid internetiühenduse ja arvutid juba selle aasta lõpuks.”

Töine nädal

Nädala jooksul koolitas Maidu Varik Tbilisis Tiigrihüppe gruusia analoogi – Hirvehüppe programmi raames sealseid koolitajaid, kes omakorda asuvad gruusia õpetajaid koolitama.

E-riigi akadeemia ja Tallinna ülikooli haridustehnoloogia keskuse korraldatud ettevõtmise tarvis sõitis Gruusiasse seitsmeliikmeline meeskond erinevate valdkondade asjatundjaid. Maidu Varik valiti meeskonda kui ühiskonnaõpetuse ja ajaloo valdkonna esindaja.

“Kuna meie suuna puhul on tähtsam osa metoodika ja tehnika tuleb sinna abiks, näitasin, kuidas saaks seda ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetamisel kasutada,” lausus Varik.

Loengutest ja praktikumidest koosnenud koolituse töökeel oli peamiselt vene keel.

“Kuna mu slaidid on ingliskeelsed, pidi ka inglise keelt rääkima,” märkis saarlane.

Kavas kiire areng

Erinevalt Eestist, kus Tiigrihüppe programmi elluviimiseks on loodud sihtasutus, tegeleb Hirvehüppega Gruusia haridusministeeriumi osakond ning programmi koordinaator on üks aseministritest, rääkis Varik. “Programmi rahastab riik, aga kuna riigil napib vahendeid, on appi tulnud British Petroleum ja teised toetajad,” lisas ta.

Miks sai programmi nimeks just Hirvehüpe?

“Kuna mägihirv on neil tähtis loom, on ta võetud vapiloomaks,” vastas Varik.

Erinevalt Eestist, kus eelistatud on Windowsi-põhised programmid, on Gruusia Hirvehüppe üldine suund Variku sõnul Linuxi-põhised programmid.

Praegune tase on “seinast seina”

Inimeste arvutialaste teadmiste-oskuste tase on Gruusias väga erinev, tõdes Maidu Varik. Tema sõnul möönsid grusiinlased ka ise, et infotehnolooia areneb riigis küll kiiresti, ent maapiirkondadega võrreldes, kus arvuteid ega internetiühendust pole, on vahe kärisenud väga suureks.

Kuigi Variku õpilased olid arvutiga kokku puutunud, olid nendegi teadmised-oskused erinevad. “Mõned olid teinud väga erinevaid programme, mõnede jaoks olid paljud asjad aga täiesti uued,” nentis saarlane. “Kuna tase võib olla seinast seina, ongi sellised koolitused taseme ühtlustamiseks vajalikud.”

Kiire areng

Koolituse kõrval jäi eestlastel aega tutvuda ka kohaliku eluoluga.

“Grusiinlased on sõbralikud, heasüdamlikud, avatud ja tehatahtmist täis ning selle riigi areng kiire,” leiab Maidu Varik. Kiirest arengust andis tema sõnul tunnistust hoogne ehitamine. “Tbilisis hakkas silma palju pooleliolevaid hooneid – uus presidendipalee, peakirik,” rääkis saarlane, “samas leidub tänavapildis vaeseid ja kerjuseid.”

Maidu Variku sõnul on grusiinlased hästi kursis Eestis toimuvaga ning tunnevad siinse poliitilise olukorra pärast muret.

“Kui seni on nemad Venemaa jaoks olnud ühed suuremad vaenlased, siis nüüd on ka Eesti seal esirinnas,” nentis Varik.

Maidu Variku sõnul on osa koolitusel osalenud grusiinlastest sügisel oodata Eestisse, siinse haridussüsteemi ja koolidega tutvuma. “Ilmselt tulevad nad siis Kuressaarde ka,” lausus KG õpetaja.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 12-06-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lembitu, Lembit, Lembo, Lemmo, Lemmik, Lemmert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2832 Veebimajutus: www.eq.ee