Neljapäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Koloraado kartulimardikas kinnitab kanda Saaremaal (2)  
  Lümanda vallavalitsuse ametnik leidis nädalavahetusel oma kartulipõldu rohides ohtlikke kahjureid – koloraado kartulimardikaid, keda viimati avastati Saaremaal ligi nelikümmend aastat tagasi Sõrves.

Lümanda vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Lea Isop ütles, et ennenägematu putukas jäi talle silma pühapäeval kartulipõllult ohakaid välja kitkudes. Tuppa viies ja koos pererahvaga internetist mardika kohta infot otsides tuli tõdeda, et tegu on väga kardetava taimekahjuriga.

Taimetoodangu inspektsiooni Saaremaa büroo peainspektor Liidia Puusepp kahtles eile Meie Maaga vesteldes, kas ikka on tegu koloraado kartulimardikaga, soovides enne info kinnitamist näha mardika pilti.

“Teateid on siit-sealt meile tulnud, kuid ühtegi meile näha toodud veel ei ole,” lausus Puusepp Meie Maale. “Kuna ta on meil tavakahjuriks kuulutatud, ei ole meil kohustust kohapeale vaatama minna.”

Lümanda vallavanem Toivo Vaik ütles Meie Maale, et nende keskkonnaspetsialist võttis taimekaitse inspektsiooniga ühendust ja ka foto saadeti sinnapoole teele.

Kauaaegne põllumajandustöötaja Vilma Rauniste meenutas, et tema kokkupuude Saaremaal koloraado kartulimardikaga jääb 1960.–1970. aastate vahetusse.

Nüüd Meie Maas maaelukülgi toimetavale Vilma Raunistele on kokkupuude toona Eestiski haruldase kahjuriga hästi meelde jäänud seepärast, et tal oli just tellitud ja kinni makstud turismireis Bulgaariasse, kui kaks päeva enne reisi algust tulid teated Sõrves leitud kartulimardikate kogumeist.

Toonane taimehaiguste ja -kahjurite vaatluspunkti juhataja Vilma Rauniste sai põllumajandusvalitsuse juhataja asetäitjalt Anton Abelt karmi korralduse hakata korraldama mardikatõrjet ja sõit jäigi ära.

“Mardikaid ei leitud küll eriti palju ja ega nad palju pahandust teinud,” tõdes Vilma Rauniste.

Kartulimardikas ehk koloraado mardikas (Leptinotarsa decemlineata) on umbes 10 mm pikk, erekollast/oran˛i värvi, mida katavad pruunid triibud.

Kartulimardikas toodi Ameerikast Euroopasse 1877. aastal. Tol korral suudeti tema levik tõkestada. I ja II maailmasõja ajal aga nõrgenes kontroll ja vähenes tõrje ning kartulimardikas tungis Euroopa aladel edasi.

Eestis leiti kartulimardikas esmakordselt 1965. aastal Pärnumaal. Eesti Maaviljeluse Instituudi infoleht kirjutas 2005. aastal, et alates 1972. aastast oli kartulimardika levik Eestis massiline ja on tõenäoline, et sellest perioodist alates pole kõiki koldeid suudetud leida.

Eesti oludes eelistab mardikas heamaitselisi sorte, nagu “Adretta”, “Helena”, “Van Gogh” jt, pealsetest aga nõrgemakasvulisi ja nooremaid. Saagikadu Lääne-Euroopa riikides võib arvestuslikult ulatuda 5–20%.

Kartulimardika kõige lihtsam tõrjevahend on kevadel nende põllult ärakorjamine, kuid kui neid on palju, tuleb kasutada keemilist tõrjet.

---

Vastupidav mardikas

Kartulimardikat kutsutakse tulnukaks preeriast, kellel on väga suur rännuinstinkt. Massilisi väljarändeid teevad nad tavaliselt kevadel mai- ja juunikuus. Väljarändeid soodustavad ka äikeseeelsed ja põuased ilmad. Tema lennukiirus võib olla kuni 8 km/h ja lennukõrgus kuni 10 meetrit. Ööpäevas võib lennata 8...10 km.

Tugeva tuule puhul orienteerivad nad oma lennu tuule suunas ning võivad kanduda 200...400 km kaugusele. Merre sattununa peavad nad vastu kuni kaks nädalat.
 
  Tõnu Anger, Andres Sepp Meie Maa 12-06-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lembitu, Lembit, Lembo, Lemmo, Lemmik, Lemmert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2711 Veebimajutus: www.eq.ee