Pühapäev, 4. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Soomlane süüdistab Torgu volikogu esimeest omavolis (17)  
  Torgu vallas Türju külas teineteise naabriks olevad ärimees Mihkel Undrest ja soomlasest pensionär Matti Rinne ei ole viimased paar aastat omavahel hästi läbi saanud.

Tammsaare “Tõe ja õiguse” Pearu ja Andrese laadse olukorra põhjus on soomlase sõnul rannaäärsele teele Undresti poolt ette seatud tabalukuga kinnikäiv tõkkepuu ja osaliselt tema maa peale kividest laotud aed.

“Tegemist on mehega, kes teeb, mida tahab. Volikogu esimehena teeb ta ise volikogule ettepaneku,” rääkis Matti Rinne Mihkel Undresti kohta. Soomlane paneb ärimehele süüks mööda rannaäärt kulgevale teele omavoliliselt tõkkepuu etteseadmist.

“Mis saab siis kui kellegil puhkeb tulekahju? Kui igaüks hakkab teele väravaid paigaldama, on see anarhia. Kõik me oleme Euroopa Liidu inimesed ja meil on võrdsed õigused,” sõnas soomlane. Ta leiab, et Türju rannaääres elavaid inimesi on vääralt koheldud. “Inimesed arvavad, et kõik, mis Mihkel teeb, on õige. See ei pea nii olema,” ütles Matti Rinne.

Kui Meie Maa läks kohapeale olukorraga tutvuma, sõitis kohale ka Mihkel Undrest. “Kuule, Matti, ma ei taha, et sa minu maale tuled. See on sinu sõda ja mul on sellest kõrini,” ütles Mihkel Undrest naabrile, kes üritas koos ajakirjanikega rannateele seatud tõkkepuu vahelt läbi tulla. Vaatamata sellele sai 68-aastane Matti Rinne siiski korraks võimaluse kaasa tulla.

Tõkkepuu turvalisuse pärast

Undrest põhjendab tõkkepuu ülespanekut turistide ja varastega kaasnevate probleemidega. “Kellegi huve siin rikutud ei ole. Soome kodanikul ei ole siiapoole üldse asja,” ei saa Undrest aru teisel pool tõkkepuud elava soomlase Matti Rinne tõstatatud küsimusest.

Mihkel Undresti sõnul viisid vargad ühel majaomanikul kivid minema. “Pärast seda tegin vallale avalduse, et teeots mõõdetaks eramaade hulka. Volikogu rahuldas avalduse. Kellelgi ei ole nüüd probleeme. Ka naabrid on rahul, sest saavad nüüd suvel rahulikult magada. Neil kõigil on võtmed,” selgitab ärimees tema maja taha jääva kuue krundi omanike olukorda. Undresti kinnitusel pidavat tõkkepuu võti olema ka päästeteenistusel.

Matti Rinne sai nõudmise peale Torgu vallavalitsusest kätte volikogu 2004. aasta 17. augusti otsuse ühe lehe, kus oli kirjas, et Türju ranna munitsipaaltee lõpp-punkt otsustati nihutada Penumetsa-Päädu vahelise piiri pikenduseni. Volikogu istungi protokolli, millel on ka Mihkel Undresti allkiri, kohaselt taandas Undrest end nii hääletusest kui ka küsimuse arutelust.

“Otsusega lubati teeots mulle. Kuna see oli välja mõõtmata ja et maa kinnistusse saada, võtsime selle korraks tagasi munitsipaalteeks,” selgitas Undrest. “Volikogu otsust tee mulle anda ei ole keegi tühistanud,” lisas Undrest.

Tema sõnul oli omandisuhte muutmine korraks vajalik, et saaks tüki välja mõõta ja seejärel saab ta tee enda omandisse tagasi. “Et i-le oleks punkt peale pandud ja kõik seaduslik,” märkis Undrest. Tõkkepuu paigaldati tema kinnitusel mullu kevadel, kui teelõik oli juba volikogu otsusega Undresti omandis.

Kogemata soomlase maale

Matti Rinne väitel läks Undrest 600 meetrit pika, hooneid ümbritseva kiviaia ehitamisega 15 meetri ulatuses tema maa peale. “See juhtus kogemata. Ma ei tahtnud seda. Sind polnud sel ajal koduski. Sa ostsid selle siis, kui aed oli juba tehtud,” rääkis Undrest naabrile osutades. Ärimehe sõnul keeras ta kiviaia tegemisega oma maale tagasi, kui soomlane oli talle märkuse teinud. “Vana kiviaia piir läks nii ja ehitajad ei pannud seda tähele,” lisas Undrest.

Kiviaia ümbertegemisega ei näi Undrestil kiire olevat. “Praegu ta veel ei nõua seda, kuid ilmselt meie raksatused sinnani jõuavad. Kui pean ringi tegema, siis pean,” lausus Undrest. Küsimusele, miks ta naabriga tülitseb, vastas ärimees: “Ju me oleme mõlemad kõvad kivid. Ei oskagi öelda.”

Soomlasel Matti Rinnel sai mõõt täis pärast seda, kui Mihkel Undresti poisid tema sõnul ATV-ga mööda rannikuäärt ja Natura ala ringi sõitsid.

“Ei tundnud seadust. Helistasin keskkonnateenistusse ja selgus, et tõesti ei tohi sõita,” ütles Undrest, lubades, et seda enam ei kordu.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 30-05-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Toivo, Tõivo, Tõivu, Tõivot, Tõivotu 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4580 Veebimajutus: www.eq.ee