Teisipäev, 6. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saaremaa bussiõnnetuses sai 26 koorilauljat vigastada  
  Saaremaal Salme vallas laupäeval toimunud 26 kannatanuga bussiõnnetuses viga saanud rahvusraamatukogu naiskoori lauljad peavad õnnetuse süüdlaseks liigselt kiirustanud bussijuhti.

“Loomulikult olen ise süüdi, kes siis veel?,” kinnitas ka bussijuht Raivo Kaupmees. “Aga tagajärjed võinuks olla palju hullemad, kui buss oleks kummuli keeranud suure liikumise pealt. Õnneks oli teelt väljasõidu hoog juba väike, kui buss vasakule küljele vajus.”

Ootamatu kurv ja lahtine kruus

Raivo Kaupmehe sõnul juhtus õnnetus umbes 60 kilomeetrise tunnikiirusega sõites. “Kruusatee oli väga hea, kuni ootamatult tuli lahtise kruusaga järsk kurv, mis võttis bussi libisema ja teelt välja kraavi viskas,” meenutas 36 aasta pikkuse staažiga bussijuht. “Ega lahtisel kruusal suurt kiirust vaja polnudki, et buss käest ära läheks. Ja kui läks, oli 12 tonnist bussi ja umbes 3 tonni kaaluvaid reisijaid ja nende pagasit juba võimatu teel hoida.”

Vigastusteta pääsenud bussijuht sai enda sõnul toimunust sügava šoki. “Ma värisen praegugi veel ehmatusest, sest vastutus inimeste elude ees on suur. Mul on juhtunust väga kahju,” rääkis bussijuht, kellel politsei õnnetuse järel joovet ei tuvastanud.

Õnnetus tekitas paanika

Kergemate vigastustega ja ehmatusega pääsenud Triin Tommingas lausus, et paljud Eesti rahvusraamatukogu koorilauljad tukkusid õnnetuse hetkel. Seetõttu tuli avarii neile ootamatult ning põhjustas ka suuremaid vigastusi.

“Vahetult enne õnnetuse juhtumist bussijuht kiirendas millegipärast ja siis käis kõik äkitselt nii ootamatult. Hakkasime kurvi võtma, buss hakkas hüplema ja siis olimegi äkki kummuli,” ütles Tommingas. Tema sõnul pääses ta kergemalt tänu sellele, et istus bussi vasakpoolses istmereas ning seetõttu ei tulnud tal kummuli läinud bussis kukkuda umbes inimesekõrguselt kaasreisijate otsa. “Bussijuht sõitis liiga kiiresti,” ütles ta õnnetuse põhjuseks. Kiirustamise põhjus oli asjaosaliste sõnul hiljaksjäämine kokkusaamisele Taritu raamatukogu töötajatega.

Ühe teise, tõsise kaelavigastuse saanud reisija sõnul põhjustas samuti õnnetuse liiga suur kiirus. “Pärast õnnetust algas bussis röökimine ja kerge paanika, keegi karjus, et kähku bussist välja. Enamus sai bussist minema katuseluukide kaudu.”

Kõikidel kaelavigastused

Laupäeval kella kolme ajal päeval Salme vallas Toomalõuka küla lähedal toimunud õnnetuse tagajärjel toimetati Kuressaare haiglasse 30 bussis olnud inimesest 26. “Neist 11 said ambulatoorset esmaabi, 15 hospitaliseeriti tõsisemate vigastuste tõttu,” lausus Kuressaare haigla valvekirurg Ivar Vipp. Tema sõnul olid peaaegu kõik haiglasse pandud patsiendid saanud kaelavigastuse. Samuti olid bussis olnud inimesed saanud rindkerepõrutusi, lülisambavigastusi ja purunenud bussiklaasidest lõikehaavu.

Eile lõuna paiku kirjutati kõik õnnetuses viga saanud lauljad, peale ühe, haiglast välja. “See ei tähenda, et nad oleksid terved. Vastupidi, nad vajavad jätkuvat arstiabi. Lihtsalt patsientide seisund lubab nende transportimist koju ning ravi jätkamist kodukohas,” selgitas Ivar Vipp.

Võrdlus koolipõlenguga

Tema sõnul oli tal äärmiselt kurb lugeda laupäeva õhtul õnnetusest tehtud politseiteadet nagu oleks haiglasse toodud patsiendid pääsenud kergete vigastustega.

“Tegu oli ikkagi raske õnnetusega ja ka tagajärjed on inimestele rasked, sest vigastuste tõeline mõju võib ilmneda alles 5- 7 päeva pärast,” lausus Ivar Vipp. Ainsana haiglasse jäänud patsiendi vigastusi ei soovinud valvekirurg avaldada, öeldes, et eluohtlik patsiendi seisund pole. Samas ei luba vigastused teda transportida ja haiglasse peab ta jääma vähemalt kuueks nädalaks. Kinnitamata andmeil on kõige raskemini viga saanud koorilauljal vaagna ja lülisambavigastused.

Kuressaare haigla jaoks oli õnnetus viimase kümne aasta tõsiseim. “Viimati tuli meil nii palju patsiente korraga vastu võtta siis, kui põles Saaremaa Ühisgümnaasium,” tõi Kuressaare haigla ravijuht Reet Tuisk võrdluse 1995. aasta detsembris toimunud õnnetusega.

Buss oli juba varem katki

Eesti rahvusraamatukogu naiskoori juht, rahvusooperi Estonia talveaia direktriss Viktoria Jagomägi sõnas, et ta ei taha õnnetust väga meenutada. “Kokkuvõttes võib öelda, et õnnetus oli väga õnnelik, sest tagajärjed võinuks olla palju hullemad,” ütles ta. “See kurv on lihtsalt kohutav. Kruusatee, järsk, libe ja kurvi juures veel ka kraavid. Koor oli erakordselt tubli, et sellest õnnetusest suhteliselt kergelt välja tuli. Aga ma usun, et sisimas kannavad kõik veel pikka aega seda hinges kaasas.”

Viktoria Jagomägi sõnul oli buss enne avariid olnud Kuressaares remondis. Masinal remonditi pidureid, kuid see ei saanud väidetavalt õnnetuse põhjustajaks ega soodustajaks.

Õnnetusse sattunud MAN buss kuulub Harjumaal registreeritud firmale Trans- A OÜ ning on firma ainus buss. “Juht ütles mulle, et oli valinud lihtsalt ebaõige sõidukiiruse,” sõnas firma omanik Andres Annuste. Kahjusumma suurust ta öelda ei oska, kuid see polegi tema sõnul tähtis.

“Määrav on see, et inimesed kõik, peale ühe, juba koju said,” ütles ta.
 
  Oliver Rand Meie Maa 28-05-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Piibe, Pärle 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3590 Veebimajutus: www.eq.ee