Neljapäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Õpetaja avastas koolimajast mürgiampullidega keemiakomplekti  
  Laimjala valla Kahtla kooli füüsikaõpetaja Henno Rüütel avastas neljapäeval koolimaja hoiuruumist nõukogudeaegse keemiakomplekti, mis sisaldas mürgiampulle ja nende vastumürke.

“Eks üllatus oli algul väga suur, kuid esimene mõte oli: peaasi, et see kast maha ei kukuks,” meenutas Henno Rüütel ootamatut leidu. Tema sõnul oli keemiakomplekti kastile vene keeles kirjutatud “õppekomplekt lääneriikide poolt kasutatavatest mürkgaasidest” ning tootmisaastaks märgitud 1973.

Kümme mürki sisaldavat ampulli

Henno Rüütel sattus keemia- ja ründerelvades kasutatavatele ainetele juhuslikult. Läinud Kahtla lasteaed-põhikooli keemialabori hoiuruumi tunni tarbeks elektromagnetit otsima, avastas ta ühtlasi ka ohtliku kasti.

Komplektis oli kakskümmend ampulli: kümme sisaldas erinevaid mürke, kümme aga vastumürke. Ampullides oli kirjade järgi näiteks sööbemürk ipriit, kopse kahjustav ja lämbumist põhjustav fosgeen ja tugevatoimeline mürk sinihape.

“Muidugi võis tegu olla ka imitatsiooniga, kuid kõhedaks võttis selline asi ikka, et koolimajast võib taolise keemiakomplekti leida,” osutas Henno Rüütel. Ta oletas, et ohtlikku keemiakomplekti ei oldud varem avastatud seetõttu, et hoiuruumis eriti ei käidud ja sinna olid kogutud igapäevases õppetöös vähe kasutatavad asjad.

Kuna koht oli vähekäidav ja õpilased sinna ei sattunud, ei pidanud füüsikaõpetaja kuigi suureks ka reaalset ohtu, mille otsas Kahtla kool aastakümneid istus.

Sellegipoolest oli Henno Rüütel eile ettevaatlik leiu Laimjalast Kuressaarde toimetamisega. “Panin autos kasti igaks juhuks pehmete asjade sisse ja katsusin aeglasemalt sõita, et midagi ei juhtuks,” sõnas ta.

Lahjendatud, kuid ohtlik

Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe sõnas, et viimase poolteise aasta jooksul on see juba teine juhtum, kui Saaremaal õpetajad või õpilased taolise komplekti avastavad. 2005. aasta detsembris andis Saaremaa ühisgümnaasiumi keemiaõpetaja päästeteenistusele oma õpilaselt saadud nõukogudeaegse keemiakomplekti, mis omakorda oli saadud õpilase tuttavalt.

“Juba toona võtsin ühendust tuttavate keemikutega, kes ütlesid, et ampullide sisu võib olla ohtlik, kuid ampullides sisalduvaid aineid on kindlasti lahjendatud,” viitas Margus Lindmäe. “Seetõttu ei ole karta, et ampulli avamisel käivituks aine kokkupuutel näiteks õhu või veega kohe reaktsioon ja toimuks plahvatus.”

Päästeosakonna teatel kasutati taolisi keemiakomplekte nõukogude ajal tsiviilkaitse otstarbeks õppevahendina. “Samas, praegusel ajal pole seda õpet koolides olnud ja on täiesti üllatav, et siin-seal isegi pärast paarikümneaastast vaheaega neid keemiakomplekte leitakse,” ütles Lindmäe.

Tegu on butafooriaga

Saaremaa päästeosakonna vanemspetsialist Jüri Zabellevitš lausus, et tegu on ilmselt butafooriaga ning vaevalt ampullid mürke sisaldavad. “Need on väga räiged mürgid ja vaevalt oleks keegi söandanud neid õppeotstarbelisse komplekti lisada, sest kui mõni ampull peaks katki minema, oleks õnnetus väga suur,” sõnas ta. “Samas ei tea keegi, mis seal täpselt sisalduda võib, sest ega ei hakka ju ampulle katki tegema ja vaatama.”

Saaremaa päästeosakond saadab malekomplekti-suuruse kastikese vedelikke ja kristalle sisaldavate ampullidega mandril asuvasse ohtlike ainete kogumise punkti.
 
  Oliver Rand Meie Maa 19-05-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lembitu, Lembit, Lembo, Lemmo, Lemmik, Lemmert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3043 Veebimajutus: www.eq.ee