Neljapäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kärla volikogu küsib klubi ja hooldekodu vallale (6)  
  Kärla vallavolikogu võttis neljapäeval koalitsiooni häältega vastu otsuse küsida riigilt valla omandisse Sõmera klubi ja Kogula hooldekodu kinnistu, kuigi ka vallavalitsuses ei ole hoonete endale nõutamise osas üksmeelt.

“Nüüd tuleb ainult loota, et neid objekte vallale ei anta,” kinnitas oma vastuseisu kinnistute munitsipaliseerimisele Kärla abivallavanem Enno Pildre. Pildre kuulus ehitusspetsialistina Kogula hooldekodu kohta info kogumiseks moodustatud volikogu ajutisse komisjoni ja tegi arvestusi ka Sõmera klubi majandamiskulude kohta.

Enno Pildre sõnul käiks hoonete ülalpidamine vallale kindlasti üle jõu, sest ainuüksi Sõmera klubihoone kütteks ja elektriga varustamiseks kulub kahe sõltumatult tehtud kalkulatsiooni järgi pool miljonit krooni aastas. Tuleval aastal arvatavasti veelgi rohkem, kuna valitsusel on plaanis tõsta mitme kaubagrupi aktsiise.

Algselt ohvitseride klubiks ehitatud hoone valmis 1961. aastal. 1976. aastast on hoone Sõmera hooldekodu valduses. Enno Pildre sõnul peaks kohe välja vahetama maja elektrisüsteemi, mis paigaldati maja ehitamise ajal, aastail 1959–1960.

Lisaks kuluks muinsuskaitsealuse hoone renoveerimiseks paarkümmend miljonit krooni, mille saamiseks pole Pildre sõnul praegu kellelgi täpset visiooni. “Räägitakse müstilisest Euroopa rahast, kuid kas või Norra fondi hiljutine kogemus näitas, et ei ole see euroraha saamine nii lihtne midagi,” sõnas Enno Pildre. Pealegi on vallal hulk teisi kohustusi ning kohe-kohe tulemas vee- ja kanalisatsioonitorustike projekt.

Kärla vallavanema Meelis Sepa sõnul väljendab Pildre nii öeldes oma isiklikku seisukohta, kuid vallavalitsus on siiski kinnistute vallale küsimise poolt.

Kärla vallavolikogu põhjendab Arandi külas asuva 6,8 hektari suuruse Kogula hooldekodu kinnistu munitsipaliseerimise soovi plaaniga avada seal ülemaakonnalise dementsete vanurite hooldamisele spetsialiseeruv üldhoolekandekeskus.

“Selle tulemusena tekiks Kärla valda kogu maakonda teenindav ainulaadne üldhoolekandekeskus, mis olulise osana kuulub maakonnaülesesse üldhoolekande integreeritud süsteemi,” leiab Kärla volikogu. “Dementsetele inimestele suunatud teenuste kvaliteedi arendamise huvides on lähedalasuv kõrge pädevuspotentsiaaliga Sõmera hooldekodu tõhus koostööpartner.”

Sotsiaalministeeriumi plaani kohaselt ühendatakse kõik Eesti erihoolekandeasutused veebruaris asutatud AS Hoolekandeteenused alluvusse.

Kärla volikogu opositsiooni esindaja Toivo Vaik ütles, et Kogula hooldekodu pärast ta väga ei muretse, sest sotsiaalministeerium ei anna seda vallale niikuinii. “Hooldekodu oleks muidugi vaja siis, kui seda saaks vanadekoduna kasutada kogu Saare maakonna tarbeks, kuid AS Hoolekandeteenused väidab, et aastani 2016 on erihoolekanne Kogulas ning alles siis tehakse kindlaks Saaremaa vajadus ja selgub, mis edasi saab,” rääkis Toivo Vaik.

Teine lugu on Vaigu sõnul Sõmera klubiga, mis oleks vallal omandina kaelas tõelise veskikivina. “See võtab kümneid miljoneid kroone valla eelarvest, ma ei tea, kust need tulevad,” sõnas Vaik.

“Mis kümned miljonid? Klubi ülalpidamine läheks maksma aastas 350 000 krooni ja remondiraha saamiseks peab kirjutama projekte,” ütles vallavanem Meelis Sepp.

Tema sõnul soovitas Kogula hooldekodu munitsipaalomandisse nõutamist Saare maavalitsus, kes näeb, et tulevikus võiks tõesti sinna koondada Lääne-Saaremaa dementsed hooldust vajavad vanurid ja Sõmera jääks siis ainult psüühiliste erivajadustega inimestele. Praegu jagub nii lihtsalt eakaid kui ka vaimsete häiretega inimesi mõlemale hooldekodule.
 
  Andres Sepp Meie Maa 19-05-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lembitu, Lembit, Lembo, Lemmo, Lemmik, Lemmert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2710 Veebimajutus: www.eq.ee