Reede, 22. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Vaidlus kunagise laevahuku süüdlase üle uuel kohturingil (2)  
  Riigikohus saatis Tallinna ringkonnakohtule ümbervaatamiseks kohtuasja, mis puudutab enam kui 11 aastat tagasi Saaremaa läänerannikul põhja läinud kaubalaeva hukkumise süüdlasi ja nendelt kahjutasu nõudmist.

ASile Triigi kuulunud kuivlastilaev Gertrud läks Lääne-Saaremaal Harilaiu madalikule ja uppus 1996. aasta 22. jaanuaril. Laevahukus olid laeva omaniku arvates süüdi kapten Boris Muhortov ja tüürimees Oleg Lanberg. Mehed jätsid määramata laeva kursi ja täpsustamata asukoha.

Sajad tuhanded kahju

Laevameeste suhtes algatati ka kriminaalasi, kuid mõni aasta hiljem nendele süüks pandud teod dekriminaliseeriti ja 2004. aastal lõpetati menetlus kuriteokoosseisu puudumise tõttu.

Küll aga kestis edasi kohtuvaidlus, milles hinnati laevahukuga laeva omanikule ja seda liisinud Baltic European Companyle (BEC) tekitatud kahju vastavalt 600 000 ja 517 000 kroonile.

1998. aastal loovutas laeva omanik Triigi AS nõude BEC-ile, millega omakorda polnud rahul Oleg Lanberg. Tema väitel oli nõude loovutamine õigustühine.

Mullu märtsis lõpetas Saare maakohus rahanõude kapten Muhortovi vastu, kuna ta suri, kuid tüürimees Lanbergilt nõudis hageja jätkuvalt 550 000 kroonile hinnatud kahjude hüvitamist. Lanberg väitis vastu, et pole laevahukus süüdi, kuna täitis oma töös kapteni käske.

Seadmed rivist väljas

Oleg Lanberg väitis ka, et laeval ei töötanud hukupäeval lokaator ja asukohamääraja töö oli ebastabiilne. Seega süüdistas tüürimees kaptenit, kes oli merele viinud mittekorras seadmetega aluse.

Kuressaare kohus jättis mullu märtsis rahanõude ja Lanbergi vastuhagi rahuldamata. “Hageja pole tõendanud kahju suurust ega kostja süüd kahju tekitamises,” põhjendas kohtunik. Ringkonnakohus sellega nõus ei olnud ja tühistas maakohtu otsuse.

“Liisingulepingust tuleneb, et liisinguvõtjal oli õigus osta laev välja pärast aastast liisingumaksete tasumist jääkmaksumusega 420 000 krooni. Ühe aasta eest moodustasid liisingumaksed kokku 180 000 krooni. Seega hindasid lepingupooled laeva maksumuseks 600 000 krooni ning selle hinnangu usaldusväärsuses ei ole alust kahelda,” märkis ringkonnakohus.

Riigikohus omakorda leidis, et kohtuasi tuleb ringkonnakohtule tagasi saata, et saaks uuesti hinnata kõiki tõendeid ja määrata uus kahjusumma suurus.
 
  Andres Sepp Meie Maa 27-04-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Maurits, Mauri, Maur, Marvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3224 Veebimajutus: www.eq.ee