Kolmapäev, 22. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Teater jutustab lugu – lugu poetessist  
  Ühendus R.A.A.M toob luule ja kirjade abil Kuressaare Linnateatri publiku ette eesti ühe tuntuma poetessi Marie Underi kireva elutee.

“Marie Underi elu on väga keeruline,” tõdes tundelisi luuletusi kirjutanud nimitegelast kehastav Katrin Saukas, kes on ühtlasi “Underi” autor. “Mulle tundub, et oma eluteel Under justkui enda peal katsetabki seda pöörast tundeskaalat, et siis sõnade abil teemandist briljante lihvida.”

Under mõtetes

Miks otsustas Saukas portreteerida just Underit? “Esimene luuletus, mida Marie Underist mäletan, on “Uneretk” – olin siis Panso kooli õpilane Tallinna riiklikus konservatooriumis,” ütles Saukas. “Mõne aasta pärast, 1980, Marie Under suri, aga minu eluteele jäi ta kaasa. Olen temast mõtelnud, lugenud, mõnd lugu ette kandnud. Mind vaimustab Underi sõna täpsus, tundelisus, uudislikkus.”

Aluseks kirjad ja päevikud

Käsikirja jaoks uuris Saukas Eesti esimese professionaalse poetessi kirju, päevikuid ja dokumente.

“90-ndatel avanes Underi fond,” rääkis Saukas. “Artur Adsoni üleskirjutatud päevikud ja märkmed jõudsid Eestisse, Rutt Hinrikuse juurde kirjandusmuuseumi. Sirje Kiinil valmis film Underi elust Eestis ja Rootsis. Mitmed inimesed on Marie Underi elu ja loomingut uurinud ning sellest kirjutanud. Ja nüüd, paar aastat tagasi Tuglase ja Underi kirjavahetus 1917. aastast,” loetles ta.

Saukase sõnul saaks käsikirjalise materjali põhjal luua väga mitmeid lugusid. “Annan endale aru, et tänaseks väljakujunenud niinimetatud lavaaeg ei anna mulle võimalust kõiki sündmusi Underi elus mängida,” lausus Saukas, “niisiis pidin tegema valiku ja seda minu publik näebki.”

Loomeinimesed Underi kõrval

Underi elus oli palju suuri inimesi, leiab Saukas. Tema jaoks põnevamad on näitemängus kokku saanud: Eduard Vilde (mängib Ago-Endrik Kerge), Ants Laikmaa (Egon Nuter), Artur Adson (Sten Zupping), Friedebert Tuglas (Raivo Trass).

“Under” on kolmetunnine eluloolavastus täis kirju ja luulet. “Siiski ei ole Underi näitemäng üleni luuletükk, ikka ennekõike elu lugu, kuhu kuuluvad luuletused,” ütles Katrin Saukas.

Oluline koostöö

Saukase sõnul oli selle lavastuse valmimisel väga oluline koostöö – nii lavastajate Merle Karusoo ja Raimo Passi kui teiste näitlejatega. “Näitemängu lavastamise lugu on ühtlasi osa kirjutamise loost,” rääkis Saukas. “Materjali oli tohutult palju ning näitlejad ja lavastajad pidid koos otsustama, mis on see, ilma milleta lugu kokku ei saa. Olen väga tänulik oma partneritele ja lavastajatele, heliloojale ja kunstnikule; ja ilmselt terve trupp Märt Meosele, kes meelespidamise projekte korraldab.”

“Under” etendub Kuressaare Linnateatris reedel ja laupäeval algusega kell 19.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 12-04-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viktor, Viktoria 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 5294 Veebimajutus: www.eq.ee