Reede, 2. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Maavanemad esitavad ministrile oma visiooni koolide rahastamisest  
  Neli maavanemat teevad uuele haridusministrile esitatavas pöördumises ettepanekud koolide paremaks rahastamiseks ja kontrolliks, mis aitaksid vältida nende reorganiseerimist ning parandaksid hariduse kvaliteeti.

Saare maavanem Toomas Kasemaa, Hiiu maavanem Hannes Maasel, Pärnu maavanem Toomas Kivimägi ja Lääne maavanem Sulev Vare leidsid ühisel kohtumisel Kuressaares, et koolide investeeringud võiksid olla eraldatud pearahasüsteemist.

“Koolid alustasid väga erinevalt stardipositsioonilt. On väga heas korras koolimaju, mis just ehitatud, ja sajandeid vanu koolimaju, mille renoveerimine on mahukam kui uue kooli kulud,” ütles Saare maavanem Toomas Kasemaa.

Pärnu maavanema Toomas Kivimäe sõnul oleks vaja tagasi tulla riikliku rahastamise programmi juurde, mis võimaldaks haridusministeeriumil või maavalitsusel suunata raha nii, et kool oleks ka kümne-viieteistkümne aasta pärast olemas. “Praegu otsustab iga omavalitsus raha kasutamise üle ise,” lausus Kivimägi.

Klassipõhine rahastamine

Üldine koolide rahastamine peaks maavanemate arvates olema mitte pearahapõhine, vaid klassipõhine ja tuginema klasside arvule. “Praegune pearahasüsteem soosib suuri koole, mis võtavad hea meelega vastu õpilasi ka kaugemal asuvatest koolidest, ehkki õppetöö kvaliteedis ei ole vahet. See võib tulla arvamusest, et üks kool on parem kui teine,” sõnas Toomas Kasemaa. Linna koolide osatähtsus järjest suureneb. 67 protsenti Saare maakonna õpilastest õpib linna koolides. Suurim kool on Kuressaare gümnaasium, kus teadmisi omandab üle 1200 õpilase.

Kui kool paikneb teisest koolis kaugemal kui 30 kilomeetrit, rahastatakse seda eraldi. Näitena saab siin tuua Ruhnu kooli. Torgu kool eraldi raha ei saa, sest paikneb Salme koolist 28,6 kilomeetri kaugusel. Maavanemad leidsid, et siin peaks maavanemal olema kaalutlusõigus, mille alusel ta saaks riigilt taotleda koolide eraldi rahastamist.

Mullu jättis haridusministeerium koolide jaoks 66,5 miljonit krooni reservi, sellest jagati välja 42 protsenti. Neid koole, kes abi vajasid, on palju, kuid nende taotlused lükati tagasi.

Järelevalve tõhusamaks

Maavanemate hinnangul halvendab maavalitsuse järelevalve vähendamine koolide üle omakorda hariduse kvaliteeti. Nii tuleb maavalitsusel kooli külastamine kontrolliks kooskõlastada haridusministeeriumiga. “Süsteemi tuleb lihtsamaks muuta. Mida ja kuidas kontrollida, sõltub paljuski sellest, millised on muudatused ja ettekirjutused koolile programmi osas, õpilastega läbikäimisel või muus koolielu puudutavas valdkonnas,” ütles Toomas Kasemaa.

Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peetersi sõnul hindavad praegu koolid ennast ise ja esitavad raporti ning selle järgi otsustatakse, kui hea kool on. “Olen kindel, et 25 koolist viis tegelevad sisehindamisega, teistel pole üldse mingit hindamissüsteemi või on see neil kujunemisjärgus,” lausus Peeters.

Maavanemad pidasid otstarbekaks erivajadustega, sealhulgas puuetega lastele eraldi rahastamisskeemi loomist, mis praegu puudub.

Saare maavanema Toomas Kasemaa sõnul saadatakse uuele haridusministrile suunatud pöördumine kooskõlastamiseks ka ülejäänud maavanematele.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 02-04-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viivia, Vivian, Viiva, Viive, Viivi, Viivika, Veevi 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3805 Veebimajutus: www.eq.ee