Pühapäev, 26. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saaremaa parimad koerad on Piret Kõrgel ja Aarne Välil (3)  
  Koerteklubi Aktiiv initsiatiivil toimunud konkursil osutus Saaremaa edukaimaks näitusekoeraks 2006. aastal Piret Kõrge dalmaatsia koer Alderisland Chocolate Count. Kaks tiitlit võitis Aarne Väli saksa lambakoer Aussenahus Isabel, olles parim sport- ja universaalkoer.

Edukamate koerte ja koerajuhtide konkurss kuulutati välja kolmes kategoorias. Konkursi eesmärk on tunnustada neid tublisid koeraomanikke, kes järgivad oma lemmikuid kasvatades head koerapidamise tava, eeskirju, määrusi ja seadusi, kes tahavad oma koertega tegelda ja kes oma tegevusega aitavad kaasa koerapidamise kultuuri tõstmisele, olles paljudele teistele eeskujuks.

Saaremaa 2006. aasta edukaimaks näitusekoeraks sai ülekaalukalt dalmaatsia koer Alderisland Chocolate Count, kelle omanik on Piret Kõrge. Teise koha pälvis Aet Toose siledakarvaline retriiver Chiccoxen Happy Hooligan ja kolmanda koha Reet Koppeli kuldne retriiver Guldfunds`Delicious Dressing.

19 näitust ja mitmed tiitlid

Parima näitusekoera omaniku Piret Kõrge sõnul võlgneb ta tänu Kuressaarest pärit dalmaatslaste omanikele Gerli ja Kairi Jansonile. Nendega koos läks Kõrge oma hoolealusega mullu veebruaris Tallinnas toimunud rahvusvahelist koertenäitust vaatama. Järgmise sammuna aitasid Jansonid Artust registreerida tema esimesele näitusele – möödunud aasta 26. märtsil toimunud “Nublu show'le”, kust kõik algas. Eduka alguse puhul tänab Kõrge ka Artuse händlerit Hanna-Mariat, kellega Artus võitis EST JCH tiitli (Eesti juuniortšempion – K.K.). Mullu käis Piret Kõrge oma koeraga 19 näitusel, neist kümme toimusid välismaal. Näituste jooksul on Artus olnud seitse korda tõu parim juunior, kuus korda tõu parim, kolm korda vastassugupoole parim ja neli korda rühma parim. Võidetud on tiitlid “Eesti juuniorvõitja 2006” ja “Võitja 2006” ning Eesti, Läti, Leedu, Venemaa ja Balti juuniortšempion.

Julget pealehakkamist

Tänavu plaanib Piret Kõrge koos koeraga mitmeid reise, neist üks viib neid Artusega märtsis Inglismaale, kus nad osalevad ühel maailma tuntumal koertenäitusel Crufts 2007.

Algajale koeraomanikule paneb Kõrge südamele, et enne koera võtmist tuleks see mõte väga hoolikalt läbi kaaluda. Samuti peaks olema loodud visioon, mida tahetakse koeraga teha ja saavutada. Tihti tekib inimesel soov kindla tõu järele filmi, pildi või muu meediakuvandi põhjal ja ei süveneta tõu tegelikku tausta. Koeras on pettutud või selgub, et nunnu “Beethoven”, “Lassie” või “101. dalmaatsia koer” on tegelikkuses teistsugune kui filmis. “Alati tuleks kutsika soovijal, juhul, kui ta soovib tõukoera, pöörduda selle tõu kasvatajate ja sellega tegelevate inimeste poole ning tulla kas või näitustele asja uurima,” selgitas Kõrge.

Ta pidas oluliseks ka koera koolitamist ja temaga iga päev tegelemist, sest vaid nii kasvab temast ühiskonnas toime tulev, aktiivne ja õnnelik koer. Neil, kes alles võtavad hoogu, astumaks esimesi samme näituste, koolituste või muude koeraharrastuste teel, ei maksaks Kõrge sõnul peljata.

Võitis kaks tiitlit

Edukaima sportkoera tiitli võitis sai saksa lambakoer Aussenhaus Isabel, kelle omanik on Aarne Väli. Teisele kohale tuli Sirli Landi saksa lambakoer Heleros Tigrise ja kolmandaks Kaidi Kase saksa lambakoer Briatore Eifela. Kuigi koeraspordiga on Saaremaal tegeldud kõigest kaks aastat, osales selles kategoorias seitse võistluspaari.

Universaalkoera tiitlile konkureerinud koerad pidid olema head nii näitustel kui võistlustel. Esikoha võitis siingi Aarne Väli saksa lambakoer Aussenahus Isabel. Teise koha sai Sirli Landi saksa lambakoer Heleros Tigrise ja kolmanda koha Reet Koppeli kuldne retriiver Guldund´s Delicious Dressing.

Koer allub õigele juhile

Aarne Väli sõnul mõtles ta enne koera soetamist põhjalikult järele, kas tal on piisavalt aega ja energiat, et pakkuda oma hoolealusele kõike, mida ta vajab. Koertega tegelemist, käitumisest arusaamist ja nende treenimist õppis Väli paljudelt Eesti juhtivatelt koertetreeneritelt. Esimeseks treeneriks oli talle ja Isabelile Ljudmila Roi, kes andis tugeva tõuke kogu edasiseks tegevuseks. Väli sõnul on ta palju ka ise katsetanud. “Koerte treenimine on looming, mis koosneb koerajuhi oskustest olla kaval, hea, võimukas, sõber, konkurent jne. Tuleb osata olla karja juht, kellele karja liige ehk koer tahab hea meelega alluda, sest ta tunneb end taolise juhi juures turvaliselt,” lausus Väli.

Kõige suuremaks eeskujuks nii võistlustulemuste kui treenerioskuste poolest peab ta suurte kogemustega Tatjana Tšernjakovat, kes tabab koerte iseloomuomadused lennult ja saavutab iga koeraga alati kontakti.
Sel aastal tahab Aarne Väli koos Isabeliga osaleda PJK 2 (põllujäljekatses – Eesti rahvuslik koolitusala – K.K.) ja PJK kolmanda astme võistlustel. Ühtlasi püüavad nad ära teha FH 1 (jäljekoerte katse – K.K.) astme, mis eelmisel aastal nurjus. Samuti proovivad nad omandada nii palju IPOR-i (rahvusvaheline päästekoolitus – K.K.) elemente kui võimalik.
 
  Kaidi Kask, koerteklubi Aktiiv infotoimkond Meie Maa 10-03-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Immo, Imand, Imant 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3711 Veebimajutus: www.eq.ee