Kolmapäev, 22. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kooliteatrid Kärdlas  
 
   
Helju Petsi juhitud Palade kooli näitering on edukas olnud ka vabariiklikul kooliteatrite festivalil. Foto: Harda Roosna
Pühapäeval, 11. märtsil algusega kell 11 ootab Kärdla kultuurikeskus kõiki Hiiumaa kooliteatrite päevale. Kavas on kuus etendust erinevatelt Hiiumaa koolinoorte harrastusteatrite truppidelt. Kokku käib lavalaudadelt läbi üle 50 noore Hiiumaa näitleja.

Kavasse on mahtunud nii klassikalisi kui ka uudsemaid lavatükke. Seda, kuidas kunsti on tõlgendatud, on võimalik teada saada vaid kohapeal ise vaadates. Ka see, mis järjekorras või mis kell üks või teine trupp lavale astub, otsustatakse kohapeal, et ära hoida liigset venitamist ning aja raiskamist.

Esinejad on jagatud kolme vanusegruppi: 1.-4. klass, 5.- 9. klass ning 10.-12. klass. Žürii hindab etendusi kolmes vanuseklassis ning võitjad saadetakse Hiiumaad esindama piirkondlikele eelvoorudele Viljandisse, Kohtla-Järvele ning Orissaarde.

Mängitakse vaatajale, mitte žüriile

Vaatamata võitjate väljaselgitamisele pole festival spordivõistlus, vaid mõnus kokkusaamine. Salamisi ihkab ka iga trupp võiduloorbereid. Ja tunnustust. Mängima tullakse siiski inimestele, mitte žüriile. Nagu igal võistlusel, nii ka sellel peab olema keegi, kes koondab ja esindab head maitset – žürii.

Žürii koosseis on jäetud saladuseks, aga oodata on ka nö tähtsaid nägusid mandrilt. Eelnevatel aastatel on Hiiumaa kooliteatrite päeva žüriides istunud sellised kuulsad nimed nagu Andrus Vaarik ja Andrus Kivirähk ning mõnedki neist, kes omal ajal sinasõprust teatriga alustasid kooliteatrist.

Kes teab, millised tähed sirguvad meie praeguse kooliteatri lavalaudadelt, aga kindlasti peaksime meie olema seal, nende selja taga, et nad teaksid, et me hoolime neist ja oleme neile igal sammul toeks.

Emmaste põhikool – uus tegija

Sel aastal astuvad üles Palade põhikool, Emmaste põhikool, Kärdla nukuteater ja Lauka põhikool ühe ning Käina gümnaasium kahe etendusega. Osalemine on kesisem küll, kui eelmisel aastal, kuid uue tegijana on lisandunud Emmaste põhikool. Eelmise aasta kaheksa osaleja hulka mahtusid ka Kärdla Noortekeskuse trupp ja Suuremõisa põhikool, kes sel aastal ei osale.

Lisaks teatrikunstile on kohal ka bänd nimega Wetters, kus kolm noormeest Raplast musitseerivad kitarridel samal ajal, kui žürii oma üliolulist otsust teeb. Et päev on pikk, on Kärdla noored üles seadnud ka puhveti, kus saavad kehakinnitust nii osalejad kui ka külalised.

Kooliteatriga kool on õnnelik

“Õnnelik on see kool, kus kooliteater on olemas. Kooliteater muudab kooli nägu: mida enam õpilasi kooliteatris kaasa lööb, seda märgatavam on õpilaste iseseisvus ja mõtlemisoskus,” on öelnud Eesti harrastusteatrite liidu juht, teatriõpetaja Maret Oomer.

Kooliteater põhineb lastel ja juhendajal; lapsed annavad oma energia ja elava fantaasia, õpetajad lisavad juurde veidi sügavamat poolt.

“Palade kooli näitejuht Helju Pets ja Käina näitejuht Tiia Korv on staažikad tegijad, kes oma truppidega kooliteatrite päeval osalenud juba aastaid. Kogemustega tegijad on ka Kõrgessaarest Rosilje Saame ja Emmastest Velli Barinov. Piret Põllu on Kärdla nukuteatri koolitusega ja ka mitte esimest tükki lavastamas,” ütles kultuurikeskuse töötaja Ille Savioja.

Kooliteatrite festival sündis 26 aastat tagasi Rakveres ning selle ajalugu on pikk ja kirju. Teist nii pika traditsiooniga teatrifestivali Eestis polegi. Lavalaudadelt on läbi käinud kümneid tuhandeid noori, paljud neist on ennast ka hiljem teatriga sidunud. Üle-Eestilisele festivalile pääsevad trupid, kes on eelnevalt välja valitud maakondlikes eelvoorudes.
 
  JANIKA WHEELER Hiiu Leht 09-03-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viktor, Viktoria 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4302 Veebimajutus: www.eq.ee