Pühapäev, 27. november Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Tule valima, sest sinu häälel on jõud!  
  Hea valija! Eesti saab endale 4. märtsi hilisõhtuks uue parlamendi, järjekorras juba üheteistkümnenda riigikogu koosseisu. Eesti on parlamentaarne vabariik ning meie esindusorganisse on koondatud rahva valitud riigi kõrgeim institutsionaalne võim. Valimas käimine on iga riigi kodaniku kohus ja auasi. See on kodanikuks olemise alustala.

Selle väga olulise kohustuse täitmiseks on Sul kokku 14 erinevat viisi. Need kõik pakuvad erineval ajal kõige kättesaadavamat ja mugavamat võimalust oma hääl soovitava kandidaadi poolt anda ning kodanikukohus täita. Olgu selleks meremeeste hääletamine laeval, välismaal viibiva Eesti kodaniku valimine Eesti saatkonnas või toredat rituaali kätkev valimispühapäeval hääletama minek - igat viisi kasutades võib täie kindlusega öelda, et Sinu häälel on jõud.

Miks minna valima?

Paljud inimesed on kindlasti enne valimisi mõelnud, et milleks üldse valimas käiakse ja mis on selle lihtsa ning pealtnäha kõigile arusaadava rituaali taga. Sageli mattub selleteemaline arutlus igapäevapoliitikast tuttavate probleemide alla ning varjatuks jääb valimiste tegelik eesmärk - tegemist on riigi toimimise fundamentaalseima põhimõttega. Sina, valija, osaled oma hääle andmisega riigi aluste loomisel. Läbi valimise annab rahvas riigivõimule õiguse toimida ühiskonna eest ning selle huvides.

Kui eelnevalt sai räägitud valimistest kui kohustusest ja auasjast, siis tegelikult on valimised ka võimalus valijal riigi toimimisele ning pikaajalisele planeerimisele kaasa aidata. Sina paned oma otsusega paika riigi järgmise nelja aasta suuna ja kursi. Lisaks toovad valimised kaasa võimaluse muutusteks. Enamus poliitilistest jõududest on varasema nelja aasta jooksul saanud teostada avalikku võimu ning juhtinud Eesti riiki.

Saabuvad valimised on hea võimalus hinnangute andmiseks. Kas olemasolevad poliitilised jõud on ära teeninud ka edasise võimaluse või otsustab riigi kõrgeim võim - rahvas, valija, Sina - läbi oma valikute teha muudatusi Eesti juhtimises? Nagu näha, on hääletama minemise põhjendusi mitmeid. Iga valija peab selle otsuse tegema ennekõike oma sisetundest lähtuvalt, kuid arvestama peaks seejuures ka riigi kui tervikuga.

Uut valimisseaduses

2006. aasta suvel jõustus hulk valimisseaduse muudatusi, mis oma olemuselt olid küll peamiselt tehnilist laadi, kuid samas tõid kaasa uuendusi, mis vajaksid tutvustamist. Üheks olulisemaks muudatuseks on reegel, et valija ei tohi valimissedelit enam valimisjaoskonnast välja viia. Selle piirangu eesmärgiks on võimalike valimispettuste ennetamine ning keelust üleastujaid ootab rahatrahv. Kui valija otsustab siiski pärast sedeli jaoskonnakomisjonilt lunastamist hääletamisest loobuda, on tal võimalik sedel komisjonile tagastada.

Rikutud või ekslikult valesti täidetud sedelite asemel on sarnaselt varasemaga võimalik saada uus tühi sedel või tagastada see lõplikult komisjonile. Lisaks karmistati kõnealuste muudatustega tõendatud häälte ostmise eest määratavat karistust. Kui varasemalt oli tegemist väärteoga, siis uue regulatsiooni kohaselt on häälte ostmine kriminaalkuritegu. Turvalisuse ja läbipaistvuse suurendamiseks võtame kasutusele uued kõrgendatud turvalisusega hääletamiskastid eelhääletusel.

E-hääletamine

Riigikogu valimistel on esmakordselt võimalus hääletada ka ükskõik millisest arvutist interneti teel. E-hääletamine on imelihtne, keskmine hääletusprotseduur võtab kogemustele toetudes aega vaid ca 1-2 minutit. Vaja on internetiühendust, kehtivate sertifikaatidega ning PIN-koodidega ID-kaarti ning kaardilugejat. Selleks, et e-hääletamisel kõik sujuks, on soovitav osaleda proovihääletusel. Selle käigus saad kontrollida oma ID-kaardi PIN-koodide ning sertifikaatide kehtivust ning teha läbi kogu e-hääletuse protseduur.

Kõikidele muudele küsimustele leiad lahenduse e-hääletamise kodulehelt www.valimised.ee või Vabariigi Valimiskomisjoni infomaterjalide seast www.vvk.ee
 
  HEIKI SIBUL, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Hiiu Leht 16-02-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Veeb 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Asta, Astra, Astrid 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3424 Veebimajutus: www.eq.ee