Pühapäev, 27. november Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Mõjukas senaator Arkansasest (1)  
  Kui paluda tavalisel lehti lugeval pereisal mälumängu ülesandena tuletada meelde, kes olid viimase riigikogu 101 saadikut, siis tõenäoliselt suudab ta õieti välja pakkuda 30-40 nime, igast erakonnast 6-7. Kui neist paar klouni ja skandaalidega meelde jäänud tegelast välja arvata ja lisada mõned “hallid kardinalid”, jääbki alles umbes 35 inimest, keda võib tõepoolest nimetada mõjukateks riigikogu liikmeteks.

Need on suurte kogemustega, enamasti juba üle kümne aasta poliitikas olnud ja rahva seas tuntud inimesed. Kahtlemata ei suuna Eesti elu ainult mõjukad riigikogu liikmed, kuid kui neile lisada ministrid, paari suurema linna juhid, presidendi meeskond, Brüsseli saadikud, erakondade tippametnikud, siis saamegi kokku sadakond poliitikut, kes Eesti riigivõimu reaalselt suunavad ja mõjutavad.

Kuigi riigikogus on igaühel üks hääl, on ikkagi nii, et kui näiteks Imre Sooäär kogub tubli hulga allkirju teede tolmuvabaks muutmiseks, realiseerub see idee alles siis, kui seda asuvad toetama ka mõjukad saadikud. Kahjuks ei ole meil Imrest palju abi ka juhul, kui keelatakse ära teraviljavedu praamidel või tahetakse saarte lennuliikluse pealt kokku hoidma hakata. Ma ei väida seda üldse mitte halvustades – lihtsalt tal läheb veel kümme aastat oma mõjukuse tõstmiseks ränga tööga riigi poliitikas.

Mõjukusel on ka teine pool. Kuigi mõni poliitik on kõrgelt hinnatud oma tarkuse ja töökuse poolest Toompea koridorides, annab õige mõjukuse riigi asjades kaasa rääkida ikkagi häälte arv valijatelt. Mõjukas senaator Arkansasest on kõigi poolt arvestatav just sellepärast, et ühtpidi on ta alati suutnud oma osariigi huve pealinnas kaitsta.

Teisalt on tal aga selline valijate toetus, et ükski võimumees ei saa endale lubada temaga tülliminekut. Kui palju suudaksid hiidlased nendel valimistel maailma parandada, see tähendab Eesti riigi poliitikat kallutada? Kõige totakam oleks lihtsameelselt sekkuda “suurde võitlusse” Kesk- ja Reformierakonna vahel. “Kas laseme läbi plaani riiki veelgi õhendada” või “kas tõesti laseme Eesti riigi majanduse põhja ja riigi raha laiali laristada”. Selge, et ükskõik kumma suure võidu korral ei juhtu ei üht ega teist. “Suurt vastasseisu” on vaja ainult selleks, et võimalikult palju valijaid seda klaarima tuleks.

Aga kui näiteks kõik hiidlased suures üksmeeles kas parema le või vasakule kallutaks? See üksmeel tooks 5000 häälega ainult ühe koha lisaks näiteks sotsidele või isamaale... Aga kas me tõesti usume, et see üks lisahääl riigikogus tooks meile loodetud riigi poliitika pöördumise sotsiaalsemaks või isamaalisemaks?

Kuigi me ei suudaks nendel valimistel väärata riigi üldist poliitilist arengut, suudaksime väga oluliselt mõjutada omaenda Hiiumaa arengut. Teadvustades, et Hiiumaale on reaalselt suurem kasu mõjukast senaatorist (ükskõik millisest parteist), kui teadmisest, et oleme natukegi üritanud oma riiki õigemale teele suunata.

Need valimised on väikesele Hiiumaale väga huvitavad, kuna pakuvad esmakordselt isegi mitut hiidlasest kandidaati mõjuka senaatori rolli.

Tarmo Mänd on Eesti poliitikas mõjukas juba täna ja võib nende valimistega kindlustada või isegi tugevdada omi positsioone hiidlaste eest seismisel. Kalev Kotkas on juba poolel teel. Endas tugeva motivatsiooni leidmisel ja poliitikale pühendudes on ta kindlasti võimeline paari aastaga tõusma mõjukate riigikogu liikmete hulka. Andres Onemar on oma isikuomaduste, laia Tallinna sidemetevõrgu ja tahtejõu poolest sobilik suures poliitikas oma teed alustama, kui ainult valijad selleks märku annaks.

Eestil läheb viimastel aastatel hästi ja seetõttu võib Eesti keskmine valija lubada ükskõiksust valimiste suhtes. Hiiumaal ei lähe nii hästi ja seetõttu peaks iga Hiiumaa inimene mõtlema, kas ta saab kasvõi väikese panuse anda, et meie saare arengule kaasa aidata.
 
  OMAR JÕPISELG, Käina vallavolikogu esimees, parteitu Hiiu Leht 16-02-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Veeb 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Asta, Astra, Astrid 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3012 Veebimajutus: www.eq.ee