Kolmapäev, 1. veebruar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Leisi vald juurib õpilastevahelist vägivalda (13)  
  Saaremaa üks kolmest enim turvatud koolist, Leisi keskkool, on sattunud viimastel kuudel vallavalitsuse kõrgendatud tähelepanu alla kooliõpilaste seas levivate vägivallajuhtumite tõttu.

Leisi keskkoolis seirab õpilaste ja kooli külastajate tegevust küll 13 turvakaamerat, kuid ometi kõrgub vallavalitsuse sotsiaalosakonna kapis umbes 30 sentimeetri paksune kuhi õhukestest kaustadest, kuhu on koondatud viimase kahe aasta jooksul kooli õpilaste vahel toimunud vägivallajuhtumite kirjeldused.

Vald kutsus elanikke anonüümteateid saatma

Et mõõt on täis saanud, viitas ka jaanuaris vallalehes Koduvald avaldatud Leisi vallavalitsuse sotsiaalosakonna pretsedenditu pöördumine õpilaste, nende vanemate ja vallaelanike poole, et nad täidaksid anonüümselt küsimustiku koolivägivalla kohta. Vald palus 28. veebruariks küsimustiku täita neil, kes on mures “koolis või õpilasbussis toimuva nii vaimse kui füüsilise vägivalla pärast”.

“Meie eesmärk ei ole vastanduda koolile, vaid uurida koolivägivalla põhjusi ning leida koos õpilaste, vanemate ja kooliga lahendusi koolivägivalla vähendamiseks miinimumini,” lausus Leisi valla sotsiaalosakonna juhataja Mari-Anne Tuuling. Tema sõnul ei saa öelda, et Leisi keskkool koolivägivalla juhtumite arvu poolest mõnest teisest koolist oluliselt erineks.

Koolivägivalla juhtumid on sagenenud

Samas on viimasel ajal sagenenud juhtumid, kus lapsevanemad informeerivad valda õpilastevahelistest konfliktidest. Nii näiteks tungis koolikaaslane möödunud nädalavahetusel kallale Leisi kooli staadionil suusatanud kaasõpilasele, lükkas ta lumme pikali ja lõi teda jalgadega selga. Hulgaliselt on olnud juhtumeid, kus pärast sõnavahetust on õpilased kas koolis või väljaspool seda hakanud konflikti lahendama käte abil.

Ühe anonüümsust palunud kohaliku elaniku sõnul on probleem kandunud ka Leisi keskusesse, kus tegevust otsivad noored tülitavad täiskasvanuid, lõhuvad ettejuhtuvat ning aeg-ajalt on läinud isegi löömaks. “Praegu külmadega on vaikne, aga nii kui kevad hakkab esimesi märke näitama, läheb õhtuti jälle lahti ja kuni sügiseni välja,” iseloomustas ta Leisi argipäeva soojemal perioodil.

Politsei kohalekutsumine on vaevaline

Kohaliku sõnul on paharettide puhul tegu enam-vähem ühtede ja samade noorukitega, kelle tegevusele annab hoogu tõik, et Leisi vallas pole enam konstaablit. Nii tuleb politseid mõne väljakutse puhul oodata ligi tund aega, sest Kuressaarest või Orissaarest kohalejõudmine on vaevaline. Kohalikud teavad rääkida, et mõne väljakutse puhul on politseid tulnud ootama jäädagi.

Leisi keskkooli direktor Tõnu Erin lausus, et koolivägivalla teema uurimine ja sellele lahenduste leidmine on hädavajalik, kuid Leisi kool ei erine vägivallajuhtumite arvu ega iseloomu poolest kuidagi teistest tavalistest koolidest.

“Ikka tuleb ette ütlemisi ja pusimist, aga midagi tõsisemat pole küll olnud,” kinnitas pisut enam kui 280 õpilasega kooli juht. “Pusimistest on saadud küll siniseid plekke, aga et veri oleks väljas olnud või luud katki, seda küll mitte.”

Direktori sõnul on paharettide näol tegemist 4–5 õpilasega ja ka kannatanute nimed on tihtipeale korduvad. “Ei tahaks uskuda, et neid tegusid tehakse kellelegi kättemaksuks, mõnel on aeg-ajalt lihtsalt vaja tõestada, kes on karja juht,” osutas Tõnu Erin. Tema sõnul esineb, nagu paljudes koolides, ka Leisis verbaalset solvamist ja parematesse kohtadesse saatmist.
“Mõni sell arvab, et on turismibüroost ja jagab lahkelt tuusikuid,” lisas direktor.

Vägivallajuhtumitest ei teatata otseallikale

Koolile teeb muret ka see, et juhtkonnale kõikidest intsidentidest ei teatata, vaid pöördutakse teise või kolmanda isiku poole. “Näiteks oli hiljuti üks juhtum, kus minu juurde tuli lapsevanem ühe nädal-poolteist vana looga ja küsis, mis me oleme ette võtnud. Samas polnud õpetajaskond ega mina sellest juhtumist varem mingit vihjet saanud,” kirjeldas direktor.

Käesoleva õppeaasta algul 13 turvakaamera paigaldamine kooli polnud Tõnu Erini sõnul seotud intsidentidega, vaid vajadusega tõsta kooli turvalisust. Trepikodasid, uksi ja koridore seiravad kaamerad on õpilasi muutnud distsiplineeritumaks. Eeskätt on kaamerate abil avastatud tundidest popitajaid, aga tõsisema intsidendina ka juhtum, kus koolipoisid ummistasid kolmandal korrusel kraanikausi paberiga, tekitades esimese korruseni ulatunud uputuse. Toona pidid kummagi poisi vanemad maksma remondikuludeks 300 krooni.

Vägivallatsejate puhul ei saa aga kool käskkirjast või lapsevanemate vestlusele kutsumisest karmimat karistust määrata.
 
  Oliver Rand Meie Maa 16-02-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Veeb 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Brigitta, Birgit, Pireta, Piret, Pirja, Pirje, Gita 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2995 Veebimajutus: www.eq.ee