Teisipäev, 3. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Uus palgasüsteem tekitab maavalitsuses vastuseisu (5)  
  Jaanuari lõpus Saare maavalitsuses juurutatud uus palgasüsteem tekitab ametnikes nurinat ning seetõttu on viimasel ajal lahkumismõtteid heietanud mitmed maavalitsuse kauaaegsed töötajad.

“Uus palgasüsteem tõi küll palgale pisut juurde, kuid ei likvideerinud mahajäämust, mis on aastate jooksul tekkinud,” lausus veebruari keskel ametist lahkuv arengu- ja planeeringuosakonna peaspetsialist Kaarel Kasemets. “Olen taotlenud juba aastaid töötasu kasvu, sest ka minu töömaht on oluliselt kasvanud. Samas on hinnad ümberringi pidevalt tõusnud ja kahjuks ei ole maavalitsuse palgad kasvanud hinnatõusuga ühes rütmis.”

Ametikohad hinnati

Kaarel Kasemetsa sõnul on palgaküsimus oluline põhjus tema lahkumisel. “Küsimus pole ainult minus, vaid terves meie osakonnas ei vasta palgad töökoormusele ja -panusele,” lisas Kasemets.

Anonüümseks jääda soovinud maavalitsuse ametnik ütles, et nurinat uue palgasüsteemi vastu on olnud palju ja ka solvujaid on omajagu. Solvumise peamine põhjus on ametikohtade hindamine ja nende väärtuse selgitamine punktides. Saadud punktide järgi on ametikohad jagatud palgagruppideks ehk teisisõnu – ametniku palk sõltub ametikoha väärtusest ja kasulikkusest.

“On grupp maavalitsuse ametnikke, kes on äraootaval seisukohal ja vaatab, mis edasi saab. Kui ei saa, võib lahkumisi maavalitsusest tulla veelgi,” viitas maavalitsuse allikas. “Mõnel ametikohal on palgavahe linnavalitsuse samalaadse ametikohaga peaaegu kahekordne, ehkki töökoormus ja vastutus on võrreldav.”

Uue palgasüsteemi üks autoreid, maavanema nõunik Anu Vares, ütles, et talle jääb rahulolematus arusaamatuks, sest uue palgasüsteemi kohaselt kasvas kuupalk 90 protsendil maavalitsuse töötajatest, ülejäänutel jäi samale tasemele. Ka näiteks Kaarel Kasemets saanuks võrreldes praegusega kolmandiku võrra juurde.

“Hämmastav on see, et kui maavalitsuse üldkoosolekutel novembris ja jaanuari alguses palgajuhendi metoodikat ja hiljem palgagruppe oma töötajatele selgitasime, kostis vaid üksikuid repliike ja mingit suuremat nurinat polnud küll kuulda,” meenutas Anu Vares. “Keegi uue palgasüsteemi sisu kahtluse alla ei seadnud.”

Saare maavanem Toomas Kasemaa lausus, et nurinat on ka tema kõrvu jõudnud, kuid see on tulnud inimestelt, kellel palk pärast ametikoha hindamist ei tõusnud. Kahjuks tekitab iga uuendus teatavates inimestes nurinat ja nii on see igal elualal ja iga uuendusega,” sõnas maavanem.

Maavalitsuse anonüümse töötaja väitel on maavanem palgajuhendi osas võtnud üle oma eelmises töökohas, siseministeeriumis, juurutatud palgasüsteemi. “Seal see ei õnnestunud ning kuidas see siis veel meil peaks õnnestuma?” ütles maavalitsuse ametnik.

Siseministeeriumist kinnitati Meie Maale, et ülemöödunud aastal juurutatud palgasüsteem tekitas küll algul ametnikes suurt ärevust, kuid praeguseks on süsteem end õigustanud.

“Kuna palka vähendada ei saa, siis kokkuvõttes ametnikud pigem võitsid palgatõusuga, kuigi mõnele võib-olla tõesti ei meeldinud, et nende tööd hinnati punktisüsteemis. Tegelikult tuleb aru saada, et hindamist ei tule võtta isiklikult, sest hinnatakse pigem ametikohast tulenevat töökoormust ja ülesandeid, kui konkreetse ametniku tööpanust,” rääkis siseministeeriumi allikas.

Koondamisoht kummitab

Maavalitsuse anonüümse ametniku sõnul kardavad ametikohtade hindamise järel vähe punkte teeninud ametnikud ka koondamist. “Sest kui ametikoha väärtus on väike, pole ju ametnikku mõtet edasi pidada.”

Anu Varese sõnul kartusteks siiski põhjust pole ning uue palgasüsteemi juurutamisega ei tasuks seostada haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialisti Tiiu Kallase ja majandusosakonna peaspetsialisti Ülo Metsmakeri lahkumist, kellel eile oli viimane tööpäev.

Tiiu Kallas koondati põhjusel, et haridusministeerium vähendas möödunud aastal hariduse järelevalve mahtu maavalitsuses. Ülo Metsmaker aga vabastati töölt ea tõttu.

Ka Toomas Kasemaa kinnitas, et koondamisi ametikoha hindamine kaasa ei too. “Pigem vastupidi, võib-olla on vaja tõsta mõne ametikoha juures töökoormust,” ütles ta.

Maavanema sõnul oli uue palgasüsteemi juurutamise põhjus asjaolu, et varem polnud maavalitsuses objektiivset palgasüsteemi, mille alusel inimeste tööd hinnata. “Nii oli ebaselge, miks mõne osakonna töötajad teenisid teise osakonna töötajatest rohkem,” selgitas ta.

Saare maavalitsusest võetakse šnitti

Jaanuari lõpus maavanema korraldusega kinnitatud Saare maavalitsuse 2007. aasta palgajuhendi järgi on maavalitsuse palgasüsteemi alus ametikohtade hindamine, mille käigus selgitati iga ametikoha väärtus välja punktides. Hindamistulemuste põhjal jaotati ametikohad palgagruppidesse.

Teadaolevalt on Saare maavalitsus esimene maavalitsus Eestis, kes taolist palgasüsteemi rakendab. Paar maavalitsust on saarlaste kogemusele toetudes küsinud nõu sarnase palgasüsteemi rakendamiseks.
 
  Oliver Rand Meie Maa 03-02-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Veeb 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Evald, Eevald, Eevo, Evert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1764 Veebimajutus: www.eq.ee