Kolmapäev, 22. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Lihakombinaadi müük ajas söödatehase grupi lõhki (16)  
  Erinev arusaam Saaremaa lihatootmise ja -töötlemise tulevikust viis pikaajalised äripartnerid Raul Maripuu ja Prits Libliku lepitamatu erimeelsuseni, mis päädis Libliku lahkumisega loomakasvatusärist.

Lihatööstuse võimalikust müügist räägiti ühistu liikmete seas juba enam kui aasta tagasi, tõsisemalt otsustusküpseks sai teema aga mullu suvel. Kuigi ühistu polnud tööstuse müügi kohta veel ühtki otsust langetanud, kombiti Eestis ringi võimalike ostuhuviliste leidmiseks, selleks kaasati juulikuus konsultatsioonifirma SEB Vilfima. Ettevõte pidi hindama lihatööstuse võimalikku turuväärtust ja otsima potentsiaalseid investoreid.

Et tööstuse omandamise vastu ilmutas kohe ostuhuvi Valjala Söödatehase grupp, kelle kontrolli all on kogu maakonna sealihatootmine, oli ootuspärane. Juba 2003. aasta kevadel, mil Valjala Söödatehase grupi ja Ahti Viilupi juhitud tööstuse vahelised suhted olid pehmelt öeldes jahedad, rääkis söödatehase grupi üks osanikke Raul Maripuu suisa uue lihatööstuse rajamisest Saaremaale. Tüli kokkuostuhindade üle jõudis toona ähvardusteni Saaremaa sead hoopis mandrile või raja taha vedada.

Müüs laskmata karu nahka

Söödatehase grupi nimel hakkas liha- ja piimaühistuga võimaliku ostu üle läbirääkimisi pidama Prits Liblik. Paraku mängis tema enesekindlus talle vingerpussi, kuna Eesti on väga väike. Kohaliku liha- ja piimaühistu mõjukad liikmed said üsna ruttu teada, et Saaremaa lihatööstust, mida veel keegi ostnudki polnud, on juba pakutud müügiks, nõnda nagu ka Saaremaa seakasvatusi.

Samal ajal uuris lihatööstusega seonduvat laevandusettevõtja Vjatšeslav Leedo, kellega viidi kokku Libliku topeltmängust nördinud Maripuu. Raul Maripuu ise kinnitas Meie Maale, et vastupidiselt visalt levivatele kuulujuttudele, nagu oleks ta Leedoga leivad ühte kappi pannud juba mullu suve alguses, jõudis ta oma Valjala Seakasvatusega koostöölepinguni Saare Finantsiga alles oktoobri keskel.

Konsultatsioonifirma SEB Vilfima jõudis oma tööga septembriks niikaugele, et tööstust pakuti müüa tosinale firmale. Reaalse pakkumise tegid lõpuks kolm – AS Rakvere Lihakombinaat, Nouse Invest OÜ, mis esindas Prits Libliku osalust Valjala Söödatehase grupi ettevõtetes, ja AS Saare Finants, kellel oli ette näidata koostööleping söödatehase grupi teise omaniku Raul Maripuuga.

Äripartnerite erimeelsused tipnesid sellega, et 31. oktoobril lasi Liblik Maripuu söödatehase juhi kohalt lahti. Tema asemele kutsus Liblik endise Vetteli juhi Ülo Rekkaro, kes aga mõistis ruttu, millisesse elektrit täis keskkonda ta on maandunud, ja loobus pakkumisest.

Omast võttest selili

Kolm päeva hiljem oli Liblik sunnitud Maripuu tagasi kutsuma. Vaherahu tehti aga tingimusel, et ühiselt enam edaspidi äri ei tehta. Samas andis Liblik mõista, et on valmis müüma oma osalused nii sigalates kui söödatehases. See oli ka mõistetav, kuna 1. novembril oli Saaremaa Liha- ja Piimaühistu nõukogu andnud lihatööstuse müügiks oma otsusega ametliku nõusoleku, kusjuures oli selge, et läbirääkimised jätkuvad Saare Finantsiga.

AS-i Saaremaa Liha- ja Piimatööstus juhatuse esimees Andi Saagpakk tõdes, et pakkumiste juures sai määravaks see, kelle käes oli kohalik lihatööstuse tooraine.

Sigu oli pakkuda Saare Finantsil ja Raul Maripuul, kellele kuuluv Valjala Seakasvatus annab üle poole maakonna sealihatoodangust. Nouse Investil oli aga ette näidata üksnes söödatehas. Kui Liblik saanukski lihatööstuse kätte, jäänuks oluline osa väärtusahelast Valjala sigalate näol välja. “Sigalad saavad ilma söödatehaseta hakkama, söödatehas ilma sigadeta mitte,” rääkis Maripuu novembri alguses Meie Maale.

Ühe kohaliku põllumajandusühistu juht tõdes toona, et “ärimaastik on hetkel veidi segi löödud, aga kui läheb nii nagu plaanitud, lendab Liblik omast võttest selili”.

Liha- ja piimaühistu üldkoosolek kinnitas selle aasta 12. jaanuaril lõpuks lihatööstuse müügitehingu partneriks Saare Finantsi. Läinud nädalal vormistasid aga Raul Maripuu ja Prits Liblik viimase osaluste müügi oma äripartnerile.
 
  Mehis Tulk Meie Maa 31-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viktor, Viktoria 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3804 Veebimajutus: www.eq.ee