Reede, 24. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kahtla ja Tagavere õpilased külastasid Kumu ja riigikogu  
  2006. aasta lõpus korraldas riigikogu liige Ain Seppik Saare-, Hiiu- ja Läänemaa lastele joonistusvõistluse „Meie pere jõulud“. Teema oli lihtne ning lisaks ootas kõiki osavõtjaid üllatus. Mis võiks olla jõuluaja üllatus: jõuluvana, päkapikk, kommikott? Tegelikkus osutus palju paremaks.

Kõigile joonistusvõistlusel osalenud lastele koos nende juhendajatega tehti välja reis Tallinna, tutvumaks Kumu ja riigikoguga. Kuna ühekorraga oleksid lapsed riigikogu ära ummistanud, pidi iga kool eelnevalt kokku leppima sobiva aja.

18. jaanuari hommikul asusid Tallinna poole teele Kahtla ja Tagavere lapsed. Kahtlast osalesid joonistusvõistlusel kõik õpilased 1.–5. klassini, lisaks kaks 9. klassi neidu. Tagavereltki osales kogu koolipere. Mõned haiged maha arvestades sai lapsi 21+12.

Esimesena külastati Kumu

Selles suures kunstimuuseumis pole vahet, oled sa seal varem käinud või mitte; põnevat vaatamist jagub mitmeks külastuseks ja jääb veel ülegi. Laste jaoks on valminud eraldi projekt “Kumu trip”, mis toimib rongi-meetodil. Saarlastele oleks bussi-meetod rohkem kontimööda olnud, sest enamik lapsi pole kunagi rongiga sõitnud.

Noor giid juhatas seltskonna läbi muuseumi. „Rong“ tegi üheksa peatust: Kumu, Kügelgen, Köler, Raud, Mägi, Adamson-Eric, Kajakas, tühi tuba, Arrak. Kõrvalseisjana tekitavad õlakehitust Kajakas ja tühi tuba. Kajaka toas seisavad inimeste kujud. Kui panna kõrv vastu kuju, kuuled, kuidas ta oma häälega räägib: Konstantin Päts, Juhan Viiding jne. Nime sai ruum sellest, et seal on ka üks kajaka kuju.

Tühi tuba ongi tühi tuba, kus ringiratast jooksevad sinine, roheline ja kollane triip. Sina seisad seal, vaatad ja mõtled, mis tundeid see sinus tekitab. Tühjast toast tunduvalt rohkem tundeid tekitas kindlasti hiiglaslik lift, mis pidavat olema suurim Euroopas. Õpetajad jäid väga rahule giidiga, kes rääkis huvitavalt, lühidalt ja lastele arusaadavalt.

Oma giid saatis ekskursante ka riigikogus. Kõigepealt tuli läbida turvakontroll. Kohe hoiatati lapsi, et nad üksi seiklema ei läheks. Maja pidavat olema nii keeruline, et täiskasvanu, kes on neli kuud seal tööl käinud, suudab ka täiesti vabalt ära eksida. See tühine info ei takistanud mõningaid lapsi lasteks jäämast ja kuuldu kui ülearuse mälust kustutamast.

Külaskäik lõksu

Õnneks keegi päris ära ei kadunud, aga õpetajatel olid käed-jalad tööd täis. Enne ekskursiooni tehti külalistele välja korralik lõuna ja siis võis retk alata. Iseseisva riigi tekkimisel tahtsid arhitektid valmistada erilise maja, millesarnast pole kusagil mujal. Põnevaid kohti leidus tõesti mitmeid. Koridori, mida on sageli telerist näidatud, sest seal püüavad ajakirjanikud poliitikuid lõksu, kutsutakse koopaks. Tume lagi alt heledamaks minevate seintega jätab koopa mulje.

Koopas olevat ka eriline heli-efekt: koridori ühes nurgas sosistatu kandub üle kaarte valjusti ruumi teise otsa. Õpetaja Anja sosistas ühes nurgas seina sisse: „Kati, mis sa teed?“ Õpetaja Kati naeris teisest nurgast vastu: „Ehee, ei ütle!“

Ülevalt ajakirjanike tribüünilt avanes vaade alla tühja istungitesaali. Saali laes paiknevad suured, ruumilised kolmnurgad, sest riigikogulaste mõistus peab olema ja jääma teravaks. Jälgides saalis töötajate käitumist ja nende otsuseid, võib järeldada, et seegi maagia, nagu kõik ülejäänu, mõjub inimestele erinevalt.

Ekskursiooni lõpetas kohtumine Ain Seppikuga. Tema sekretär Jana Mikk pakkus lastele kommi. Vaagnal oli palju erinevaid kommisorte. Kellel vedas, sai päris riigikogu kommi, maja ja kolmnurgad paberi peal.

Kas poliitpropaganda?

Küsimusele, kas joonistusvõistlus oli osa poliitilisest propagandast, vastas Seppik: „Nii ja naa! Elus tuleb pidevalt teha valikuid. Kas õpid homseks ära või ei õpi? Kas sul läheb koolis hästi või halvasti?“

Mõlemad koolid said tänukirja joonistusvõistlusel osalemise eest. Lõpetuseks tänas Ain Seppik kõiki ja kutsus edaspidigi üritustest osa võtma.

Kui lõpuks sai suures linnapoes ära käidud ja ise endale head-paremat välja tehtud, olid laste soovid ammendatud ja sõit Saaremaa poole võis alata.
 
  Eha Ennemuist Meie Maa 27-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Albina, Albi, Albe 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4129 Veebimajutus: www.eq.ee