Reede, 24. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Linnavolikogu sotsiaalkomisjon hakkab edendama koduõendust (1)  
  Linnavolikogu sotsiaal- ja tervishoiukomisjon on seadnud endale eesmärgi edendada Kuressaares koduõendus-teenust.

“Kuressaares on selliseks teenuseks kindlasti vajadus olemas,” leidis komisjoni esimees Helle Karu. “Kui suur, tuleb alles välja uurida, kuna teenus on alles nii uus.”

Haiglas kaks koduõde

Helle Karu andmeil tegutseb Kuressaare haigla juures oma põhitööst vabal ajal kaks koduõde.

Koduõendusteenuse osutamiseks ja selle tarvis raha saamiseks esitas haigla taotluse haigekassale. Esmakordselt mullu neljandas kvartalis eraldatud raha – 40 000 krooni – oli ette nähtud 16 patsiendi hooldamiseks.

“Haigla koduõed suutsid haigekassa antud rahast kasutada 30 112 krooni ja osutasid koduõendusteenust 12 patsiendile,” rääkis Karu. “Ilmselt ei suudetud kogu summat kulutada seetõttu, et koduõendus on alles uus teenuseliik ning sellest on vähe teavitatud nii perearste, eriarste kui elanikkonda üldse.”

Karu andmeil on näiteks Viljandis, Pärnus ja Tartus koduõendus päris hästi käima läinud. “Kui meile andis haigekassa raha 16 juhu tarvis kvartalis, siis Viljandi sai kahesajale juhule aastas,” nentis Karu.

Peale haigla koduõdede on Kuressaares Karu andmeil veel kolm koolitatud koduõde, kes kuuluvad OÜ-sse Koduõenduskeskus. “Neil aga ei ole haigekassaga lepingut ja nemad praegu päris tasulist teenust osutada ei saa,” rääkis Karu.

Karu sõnul taotlesid ka keskuse õed haigekassast raha, ent ei saanud seda, kuna Kuressaare haigla oli juba taotluse teinud.

Patsient ega arst maksma ei pea

Koduõendusteenus on mõeldud haigele, kes haiglaravi enam ei vaja. “Inimesele, kel on vaja haavandeid siduda või on tal mingid muud hädad, näiteks lamatised,” lausus Helle Karu. Teenust osutatakse patsiendi kodus tema nõusolekul eriarsti soovitusel ja haige eest hoolitsevate sugulaste-tuttavate kooskõlastusel.

“Haigekassa eraldatud rahast saab sidumisvahendeid ja transpordi, kui vaja,” ütles Helle Karu, kelle sõnul kestab koduõe visiit haige juurde tund-poolteist. “Kuna haiged vajavad suhtlemist ja tahavad oma muredest rääkida, peaks koduõde olema hea suhtleja ja psühholoog.”

Perearst ega patsient koduõendusteenuse eest midagi maksma ei pea – selle maksab kinni haigekassa. “Arst tellib teenuse koduõdede käest ning haigekassa maksab koduõdedele,” ütles Karu. “Seda, et nende rahakoti kallale minnakse, arstidel karta ei tasu.”

Karu andmeil on seni Kuressaares koduõdedelt enim teenuseid tellinud perearst Sille Väli. “Tema peab koduõendust lausa õlekõrreks, kuna tema patsientide hulk on nii suur ja koduõed on talle suureks abiks olnud,” vahendas Karu Väli sõnu.

Karu sõnul seisab linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiukomisjonil eest töö uurida välja, kui suur on vajadus koduõendusteenuse järele ning teavitada arste ja elanikkonda taolisest võimalusest. “Loodame, et ka rahastamisküsimused leiavad lahenduse ning meie koduõed saavad rakendust,” lausus Helle Karu.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 20-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Albina, Albi, Albe 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3994 Veebimajutus: www.eq.ee