Neljapäev, 23. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kaevikusõda põllul (6)  
 
   
Kantsler Andres Oopkaup saali ees kaitsepositsioonil. Foto: Harda Roosna
Kuigi põllumajandusminister Ester Tuiksoo jäi kolmapäeval Hiiumaale olid rindejoonel Kärdla kultuurikeskuses kohal PRIA ametnikud. Teisel pool kaevikus Hiiumaa põllupidajad, keda ähvardab põllutoetustest ilmajäämine või lausa toetuste tagasimaksmine. Kahe kaeviku vahejoonel juhatas koosolekut Hiiu maavanem Hannes Maasel, lepitajaks tuli rahvaliitlane Tarmo Mänd.

Vaatamata sellele, et juttu tehti Leader programmist, liikumisest Kodukant, Hiidlaste koostöökogust ja maaparandusest, oli enamus saalisolijate huvi ja mure selgelt keskkonnatoetused. Vastasseis on läinud nii teravaks, et Hiiumaa põllupidajad on ähvardanud Eesti riigi kohtusse kaevata. Kohtuskäiku on soovitanud ka juristid, kuna see annaks võimaluse lõpuks ometi kokku leppida põllumajanduslikud mõisted, mis on andnud alust erinevateks tõlgendusteks toetuste taotlemisel ja määramisel.

Kohal olid põllumajandusministri nõunik Maido Paju, asekantsler Andres Oopkaup, Leader programmi koordinaator Ave Bremse, PRIA pressinõunik Taavi Linnamäe ning mitmed PRIA kontrolliosakonna ja registrite osakonna töötajad.

Hulgaliselt erinevaid süüdistusi ja argumente esitati mõlemalt poolelt. Samas oli ilmselge, et ei PRIA ametnikud ega põllupidajad taha end süüdi tunnistada, kuna jutt käib miljonilistest summadest, mida süüdlane hüvitama peab.

Lahenduse nii PRIALe kui ka nende toetusetaotlejate murele, kellele 2006. aasta keskkonnatoetusi välja pole makstud peaks ministeeriumi arvates andma audit. Auditi tellib ministeerium selleks, et selgitada, kuidas tekkis erinevus tegelike ja toetuse saamiseks sobivate põllupindade vahel. Jaanuaris peaks saama selguse 49 põllupidaja toetuste osas, 80 problemaatilist juhtumit jääb siis veel lahendust ootama.

Hiiumaa põllupidajate esindaja Rahvaliidu liige Toomas Remmelkoor oli auditi suhtes skeptiline: “Kui audit tellitakse samalt firmalt, mis eelmisel aastal, on tulemus ette teada. Ka 2005. aasta toetuste väljamaksmisel on kõik tehtud vastavalt EL nõuetele. Jääb küsimus, miks nad siis toetusi tagasi nõuavad?”

Remmelkoor pöördus oma erakonnakaaslase Tarmo Männi poole, kes on otsinud poliitilisi lahendusi ning paari kuu jooksul teinud lobitööd selleks, et saarte keskkonnatoetuste taotlejad trahvimata jääks.

Mänd, kellel Riigikogu valimiste eel üles jäänud vastasseis võimaldab hääli koguda võttis koosoleku lõpul sõna, kritiseeris PRIA ametnike tööd, juhtis nende tähelepanu sellele, et viimase kolme aasta jooksul on kuus korda muudetud ministri määrust toetuste jagamise korra kohta ning kutsus probleemile leidma poliitilist lahendust.
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 12-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Aksel, Ailo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3851 Veebimajutus: www.eq.ee