Reede, 22. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Üks viimaseid erastamisi linnas viibib kohtuvaidluse tõttu veelgi (19)  
  Kuressaare Komandandi 14 elanike ja linnavalitsuse ligi kümme aastat küpsenud vastasseis kinnistu juurde kuuluva maa erastamise pärast jõuab kohtusse.

Tegemist on ühega vähem kui kümnest Kuressaares veel läbi viimata erastamisprotsessist, mille lõpetamine nüüd kohtuvaidluse tõttu teadmata kaugusse lükkub.

Vaidlus käib Komandandi 14 elanike kasutuses oleva puudekuuri üle, mida elanikud peavad endale kuuluvaks erastatud varaks, linnavalitsus aga ebaseaduslikuks ehitiseks, mis pealegi paikneb linnavalitsuse hinnangul vanalinna hoonestusstruktuuri taastamise seisukohalt ebasobivas kohas.

“Majandushoonele ei ole erastamise ajal määratud hinda ja elanikud ei ole selle eest ka midagi tasunud,” leiab linnavalitsus ühes oma kirjas.

Tekib Garnisoni 15a

Märtsis 2001 algatas linnavalitsus Komandandi 14 detailplaneeringu, mis näeb ette kuuri lammutamise. Lisaks vähendatakse planeeringuga Komandandi 14 maakasutust 1291-lt m2 974 m2-le. N-ö äralõike abil ja puudekuuri teisaldades tahab linnavalitsus moodustada Garnisoni 15a kinnistu suurusega 749 m2.

See maa on riigi omandis ja linn kavatseb selle küsida endale, et see arendajatele hoonestamiseks välja pakkuda.

“Ehk Komandandi 14 elanikelt maa vägisi ära võtta ja selle arvelt teenida. Kes on see salapärane “arendaja”, kelle pärast linnaametnikud ei kohku seadusi rikkumast?” küsib Komandandi 14 elanike esindaja Kaarel Rõivas.

Kuressaare linnapea Urve Tiidus kinnitab, et mingit sohitegemist ei ole, linn on oma õiguses kindel ja seetõttu pole mõtet ka kohtusseminekut karta.

Maavanem: leppige kokku

Jaanuaris 2002 jõudis vaidlus otsaga Saare maavanemani, kes andis õiguse Komandandi 14 elanikele. “Teeme Kuressaare linnavalitsusele ettepaneku sõlmida kokkulepe Komandandi 14 elamu omanikega kõrvalhoone omandiõigusest põhjustatud vaidluse lahendamiseks. Seejärel on võimalik detailplaneering vastu võtta esitatud kujul,” nentis toonane maavanem Jüri Saar.

Aasta eest jaanuaris pöördus Kuressaare abilinnapea Urmas Sepp planeeringuvaidlusele lahendust otsides maa-ameti poole. Sepp kirjutas, et linnavalitsuse lahendus näeb ette puudekuuri tõstmist teise kohta ja naabrusse tekkiva 908 m2 suuruse Garnisoni 15a krundi hoonestamist kahekorruselise korterelamuga.

Abilinnapea lisas kirjas, et Komandandi 14 elanike planeeringu-variandi järgi oleks uus Garnisoni tn krunt 629 m2 suurune, linnavalitsuse hinnangul on see aga liiga väike muinsuskaitse eritingimustega nõutud kahekorruselise hoone planeerimiseks ja parkimise mahutamiseks.

Maa-ameti peadirektor Kalev Kangur kirjutas linnavalitsusele vastuseks, et kõne alla saab tulla vaid viimati kirjeldatud, n-ö majaelanike variant.

Kaarel Rõivase sõnul ei ole Komandandi 14 elanikud esitanud mingisugust “oma planeeringuvarianti”. “Kõik planeeringuvariandid on linnavalitsuse omalooming kirjas maa-ametile, linnavalitsus võltsib elanike seisukohta. Komandandi 14 elanikud pole mitte kunagi mitte mingeil tingimusil nõustunud ega nõustu abihoone (kuuri) teisaldamisega,” kinnitas ta.

Kalev Kangur nõustus maavalitsuse seisukohaga, et linnal tuleks elanikega kokkuleppele jõuda. “...sõlmitava kokkuleppe sisuks saab olla ehitise [Komandandi 14] teenindamiseks vajaliku maa määramine mõnevõrra väiksemana, näiteks 1094 m2 ulatuses, hüvitades Komandandi 14 erastatud korterite omanikele ca 200 m2 maatüki erastamisõigusest loobumine,” soovitas Kangur.

Linn ei ole nõus

Linnapea Urve Tiidus ja linnavalitsuse õigusnõunik Vilma Kippak Kanguri kirjas toodud argumentidega ei nõustunud ja teatasid mullu novembris, et eluruumide juurde kuuluva maa erastamise ja korteriomandite seadmise toiminguid saab jätkata alles pärast Komandandi 14 detailplaneeringu kehtestamist.

“Kuressaare linnavalitsus leiab, et Komandandi tn 14 detailplaneeringuga ehitiste teenindusmaast arvatavalt suurema ja otstarbekama lahendusega krundi määramisega, ebaseadusliku majandushoone teisaldamisega ja selle seadustamisega on linnavalitsus tegutsenud kõigiti Komandandi tn 14 korteriomanike seaduslikke õigusi ja huve järgides,” kirjutas Urve Tiidus Komandandi 14 korteriomanikele.

“Meie arvates soovib linnavalitsus kasutada detailplaneeringut vaid instrumendina, et keelduda erastatud eluruumide juurde maa erastamisest õiguspärase maakasutuse järgi suuruses 1291 m²,” teatas vastuseks Komandandi 14 korteriomanik Ruth Rõivas, paludes erastada Komandandi 14 krunt olemasoleva maakasutuse piires (suuruses 1291 m²) sõltumata detailplaneeringu menetlusest.

Kohtutee ees

“Vastasel juhul oleme sunnitud pöörduma oma õiguste kaitseks Tallinna halduskohtusse (Pärnu kohtumaja),” tõdes Ruth Rõivas. Nüüdseks on tema väitel sinna ka pöördutud.

14. detsembril kehtestas linnavolikogu ühehäälselt Komandandi 14 detailplaneeringu, kohustades linnavalitsust linna kulul teisaldama elamu kuuri detailplaneeringus ette nähtud asukohale. Samal volikogu istungil otsustati esitada maa-ametile taotluse moodustatava Garnisoni 15a krundi munitsipaalomandisse saamiseks.

Garnisoni tn 15a krunt asub Kuressaare Perearstikeskuse kõrval ning Kuressaare põhikooli vastas ja on olnud seni kasutuseta ning piirkonna ilmet rikkuv ja korrastamata, jätkuvalt riigi omandis olev maa, märgib linnavolikogu oma otsuses.
 
  Andres Sepp Meie Maa 09-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Maurits, Mauri, Maur, Marvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3250 Veebimajutus: www.eq.ee