Kolmapäev, 22. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kuressaare haigla valmistub streigiks (37)  
  Kui 17. jaanuaril viiepäevast streiki alustavad Tallinna tervishoiutöötajad oma nõudmisi ei saavuta, liitub 22. jaanuarist algava üle-eestilise streigiga ka Kuressaare haigla.

Tervishoiutöötajate kutseliitude streigikomitee teatel osalevad 17. jaanuaril kell 8 algavas streigis arstid, hambaarstid, õed jt keskastme tervishoiu- ning hooldustöötajad.

“Seda streiki ei tehta lihtsalt lõbu pärast,” ütles SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu. “Üks kindel põhjus on see, et Eesti on sisemajanduse koguprodukti tervishoiule mõeldud osa poolest Euroopa Liidus üks viimaseid ning viimasel kohal keskmise eluea poolest.”

Sarapuu sõnul valutab ka tema kui haiglajuhi süda tervishoiu ja meditsiini järjepidevuse pärast.

Alarahastamine

“Kui jätkub see, et meditsiin on alarahastatud, arstkonnas ja õdede seas valitseb rahulolematus, personal lahkub teistesse Euroopa Liidu riikidesse, töömahud aga kasvavad, kuna ei jätku tööjõudu, on see järjepidevus ohtu seatud,” leidis Sarapuu.

Streigi ajal ei toimu polikliinikus eriarstide ambulatoorset vastuvõttu, ei tehta plaanilisi diagnostilisi uuringuid ega protseduure ambulatoorsetele haigetele, ei tööta ka perearstid. “Kellel on aeg kurgumandlite plaaniliseks lõikuseks kinni pandud, lükkub operatsioon edasi,” tõi Sarapuu näite.

Samas annab Kuressaare haigla, nagu teisedki, vältimatut abi. Plaanilisi haigeid ravitakse edasi statsionaaris, töötavad kiirabi ja vastuvõtuosakond. Patsientidel on oma muredega võimalik arsti juurde pääseda elavas järjekorras. “Arst vaatab kõik läbi. Kuna streigi ajal ei tööta perearstid ega polikliinik, võib muidugi oodata suurt patsientide tulva,” tõdes haiglajuht. Ta usub, et pikema streigi korral nõustuvad haigetele vältimatut abi andma ka perearstid.

Plaaniliste patsientide ravi Kuressaare haigla statsionaaris jätkub ka streigi ajal.

Noori tohtreid ei peibuta Kuressaare

365 töötajaga Kuressaare haiglas on ametis 49 arsti. “Neist 12 on väljastpoolt haiglat,” lausus Sarapuu. “Kuus väljastpoolt Saaremaad ning kuus sellist, kes töötavad küll Saaremaal, kuid mitte põhikohaga haiglas.”

Õenduse alal töötab Kuressaare haiglas 133 inimest, hooldus-põetustöötajaid on 93, muid töötajaid 94.

Kuressaare haigla arstkonna keskmine vanus on küllaltki kõrge, uusi tohtreid siia aga peaaegu ei tule. “Noorema põlvkonna tohtrid, kes kooli lõpetavad, hoolimata meie soovidest, palga pärast lihtsalt ei tule Saaremaale,” tõdes Sarapuu. “Nende teed on lahti Euroopa Liitu ja sinna nad lähevad.”

Üle vabariigi kehtis arstidele möödunud aasta lõpuni ühtne miinimumtasu – 75 krooni tunnist. “Iga haigla võis oma töötajatele juurde maksta ja ka Kuressaare haigla tegi seda,” ütles Sarapuu. “Maakonnahaiglatest oleme palkade järgi olnud esimeste pooles, aga siiski pole need palgad piisavad.”

Sarapuu leiab, et riigil peaks arstide-õdede töötasude tõstmiseks ressursse jätkuma. “Kui öeldi, et meil on aasta parim rahandusminister, et Eesti areng on olnud niivõrd suur, et oli miljardite suurune ülelaekumine, kui suutsime tagasi osta raudtee ning suudame raha panna suurtesse teeremondiprojektidesse, usun, et vabariigi valitsus peaks selle raha leidma ja arstide nõudmistele vastu tulema,” lausus Sarapuu.

“Kuna olen peaaegu 40 aastat olnud meditsiinis ja mul pole kogemust ühegi streigiga selles valdkonnas, ma selle tulemusi prognoosida ei oska,” tõdes Sarapuu. “Kui aga vaadata maailma praktikat, siis selliseid streike ei võetagi väga valusalt, ühiskond lepib sellega.”

Streigi eesmärk

on saavutada praegu kehtiva palgaleppe ja tervishoiutöötajate kutseliitude esitatud palganõudmiste täitmine ning sõlmida uus kokkulepe käesolevaks ja tulevaks aastaks järgmiste miinimumtöötasudega:

Tänavu

• 110 krooni tunnis arstidele
• 60 krooni tunnis keskastme tervishoiutöötajatele
• 32 krooni tunnis hooldustöötajatele.

Tuleval aastal

• arstidele kahekordne Eesti keskmine töötasu tänavuste andmete põhjal
• keskastme tervishoiutöötajatele 60% arsti miinimumtöötasust
• hooldustöötajatele 58% keskastme tervishoiutöötaja miinimumtöötasust.

Streigiks on valmis kõik maakonna perearstid

Saare maakonnas on 22. jaanuarist valmis streigiga liituma sada protsenti perearstidest,” kinnitas Eesti Perearstide Seltsi esimees Madis Tiik. “Kuna meie hinnad sõltuvad samamoodi sellest palgakomponendist, mis riigi poolt kokku lepitakse, oleme solidaarsed ja toetame streiki. Tegelikult oleme väljas mitte niivõrd palganumbri, kui tervishoiu üldise rahastamise eest.”

Tiik loodab siiski, et Saaremaani streik ei jõua.

Kuidas korraldataks streigi ajal perearstide patsientide vastuvõtt? “See on lähinädalate küsimus,” ütles Madis Tiik. “Peame esitama riiklikule lepitajale streigi kava. Üks osa lepitusprotsessist on see, et kui kokkuleppele ei jõuta, lepitakse riikliku lepitaja vahendusel kokku streigi ulatus. Esitame omapoolse kava, kuidas täpselt ja millistes asutustes patsientide vastuvõtt toimub.

Tõenäoliselt Kuressaares tähendab see, et on avatud haigla valvetuba. Oleme omalt poolt vähemalt Tallinnas pakkunud välja sellise variandi, et perearstid on nõus appi minema haigla erakorralise meditsiini osakondadesse, et suurenenud patsientide tulva vajadusel aidata selekteerida. Ilmselt plaanime nii ka Saaremaal. Hädapärane abi peaks inimestele olema tagatud.”

Tiigi andmeil avatakse lähipäevil interneti kodulehekülg, kus saab streigile toetusallkirju anda. Tiigi sõnul saab toetusavaldusi esitada ka Arstide Liidu koduleheküljel.

Hambapolikliinik streigiga ei liitu

Kuressaare Hambapolikliiniku juhatuse esimehe Noimi Paiste sõnul pole polikliinik streigiga ühinemist isegi arutanud. “Vaatasin uudist, et hambaarstid tahavad ühineda, aga ma ei saa sellest aru – meie, hambaarstid, ei saa ju raha mujalt, kui oma näppude vahelt. Ja kui me üldse tööd ei tee, pole meil sedagi raha.”

Paiste sõnul oleks ta rõõmus, kui haigekassa võtaks kõigi täiskasvanute hambajuurikad enda õlule. “Siis paraneks inimeste tervis oluliselt, siis oleks neil parem südame tervis, parem liigeste tervis, aga kuigi see on üldteada, seda kuidagi ei rakendata.”
 
  Monika Puutsa Meie Maa 04-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Jaan 2007 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Viktor, Viktoria 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4233 Veebimajutus: www.eq.ee