Teisipäev, 6. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Linn võib kombijaama rajada ise  
  ASi Kuressaare Soojus nõukogu esimehe Enn Rettau sõnul pole ettevõte soojuse ja elektri koostootmisjaama rajamise ideest loobunud, kuid selle võiks ehitada euroraha toel pigem omal jõul.

Eesti Energia pakkus 2004. aasta suvel linnale võimalust rajada kombijaam ja selleks rahagi leida, kuid seadis eelduseks soojafirmas enamusosaluse saamise. EE oli valmis 66 protsendi Kuressaare Soojuse aktsiate eest maksma 15 miljonit krooni. Linnavolikogu seda pakkumist ei toetanud.

Sel suvel käis soojafirmat kosimas Fortum, kes tahtis jaama rajamiseks kogu ettevõtte tootmise endale saada ja võrgud linnale jätta. Sellega ei oleks aga tagatud linnapoolne kontroll soojusenergia hinna üle, mistõttu Fortumi pakkumine volikogu ette ei jõudnudki.

“Oleme ettevaatlikud,” ütles ASi Kuressaare Soojus nõukogu esimees Enn Rettau. “Pakkumisi on olnud, aga seni on need olnud väga omakasupüüdlikud,” sõnas ta, lisades, et jaama rajamist päevakorrast maha pole võetud, aga senised ettepanekud on olnud linnale ebasobivad.

Eesti Energia Taastuvenergia Ettevõtte juhataja Raimo Pirksaar kinnitas, et ettevõtte huvi jaama rajamise vastu on jätkuvalt olemas. “Me pole siiani lihtsalt suutnud teha sellist pakkumist, mis oleks saarlastele vastuvõetav olnud,” nentis ta. Pirksaar kinnitas, et uus pakkumine on sisuliselt koos ja see esitatakse linnale ilmselt veel sel aastal.

Rettau märkis, et kui kahe aasta eest arvestati jaama ehitusmaksumuseks 100 miljonit krooni, siis praegu uue jaama ehitusest alla 150 miljoni krooni rääkida ei saa, kuna ehitushinnad on kolossaalselt tõusnud. “Kui saaksime euroraha, võiks linn jaama ise valmis ehitada ja jaamas toodetud elektri hoopis ise maha müüa,” lisas ta.

Rettau nentis, et kombijaama rajamine linna elektrivarustuse küsimust võimalike katkestuste korral ära ei lahenda. “See, et uue jaamaga saame vajadusel kogu linnale voolu ja samal ajal ka soojuse, on illusioon. Me saame katta ainult osa linna, kusjuures jaama operatiivsus on väike, kuna tuleb teha väga palju ümberlülitusi,” rääkis ta. Kombijaam suudab toita ehk veerandi linnast, elutähtsad kohad, nagu haigla, veevärgi pumbad, puhastusseadmed.

Soojafirma on nõukogu esimehe hinnangul seni teinud head tööd ja suutnud hakkepuidu osakaalu soojatootmises suurendada ning seeläbi soojahinna tõusu pidurdada. “Üks variant, mida tõsiselt kaaluda tuleb, on veel ühe puiduhakkekatla soetamine, siis oleksid meie soojavarustuse küsimused lahendatud. Elektrivarustus on aga eelkõige Eesti Energia küsimus,” märkis Rettau.

---

Alternatiivenergiale miljard krooni

“Aastaks 2015 prognoosib elektrimajanduse arengukava taastuvenergia osaks Eestis vähemalt kaheksa protsent, kuid ekspertide arvates suureneb see 10 protsendini,” ütles keskkonnaministeeriumi abiminister Olavi Tammemäe. Asjatundjate hinnangul suureneb aastaks 2020 elektri ja soojuse koostootmisjaamades toodetava elektri osa 20 protsendini.

“Kindlasti tuleb tulevikus enam rõhku panna energia koostootmisele, see võimaldab kütust võimalikult efektiivselt ära kasutada, minimeerides samas keskkonnaheitmeid,” märkis Tammemäe.

Jätkuvalt kasutab Eesti taastuvate ning muude alternatiivsete energiaallikate rakendamiseks Euroopa Liidu struktuurivahendeid - aastatel 2007-2013 on selleks kavandatud ligikaudu miljard krooni. Sellele summale lisandub abi riigi- ja omavalitsuste eelarvest ning oma panuse annavad ettevõtjad.
 
  Mehis Tulk Meie Maa 20-12-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Dets 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Piibe, Pärle 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 7440 Veebimajutus: www.eq.ee