Teisipäev, 6. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Angerjapüük kestab (2)  
  Kui tänavune suvi on kalameestele olnud suhteliselt angerjavaene, siis nüüd, detsembrikuu teises pooles, saadakse kohati paarkümmend kilo päevas. Kalur, kes ihaldatud kala kätte saab, ei kipu sellest valjusti hõiskama, seepärast nimetavad nad omakeskis angerjapüüki väga salastatud tegevuseks. Mitte, et järelevalveinspektoreid peaks pelgama, kuid sellest, kustkohast ja kui palju keegi püüdis, hoidutakse kolleegidele rääkimast. Fakt on aga see, et värsket angerjat on Kuressaare turul piisavalt müügil hinnaga 300 krooni kilo. Kelle püütud see kala on, sellest vaikivad nii müüjad, kui kala kokkuostjad, ometi on tegemist mereangerja, mitte Võrsjärves kasvatatud kalaga. Küll aga on vihjatud, et Nasva mehed saavat isegi jõest särjemõrdadega angerjaid.

Eesti Mereinstituudi direktor Toomas Saat pidas praegust angerjapüüki suureks üllatuseks. “Minuarust pole ju enam olnud tingimusi, et angerjamõrdu meres hoida, pidevalt on tormid. See on tõesti üllatav, et isegi Nasva jõest angerjat saadakse,” imestas Saat.

Rändangerjas see pole

Läätsa ranna kalur Eino Ruttu arvas, et rändangerjas on ammu siit läinud ja ilmselt suhteliselt soojade ilmadega pole siin talvituv angerjas veel talvituma läinud. “Ma usun, et vesi on niivõrd soe, et angerjas pole veel savi sisse pugenud talvituma ja liigub nende kohtade peal.” Ruttu hinnangul talvitus vanasti angerjas Väikeses väinas, kus merepõhjas on pehme savi.

Läätsa kalurid said tänavu poole väiksema angerjasaagi eelmise aastaga võrreldes ja kalameeste hinnangul seetõttu, et rändangerjas läks Abruka saare tagant otse Irbeni väina, mitte ei keeranud kalda poolt ehk Abruka ja Roomassaare vahelt läbi. Otsemineku põhjustasid läänetuuled, mis suvel- sügisel põhiliselt valitsesid. Läätsa ranna kalurid tõid juba oktoobrikuus angerjamõrrad merest välja ja said tänavu mullusest poole vähem libedat kala.

Ei tunnista omaks

Nasva kalur Ülo Tammeväli, maakonnas üks arvestatavamaid angerjapüüdjaid, ei võta praeguseid saake samuti omaks. “Niikangeid mehi Saaremaal pole, kellel praegu mõrrad meres, need kas on ära surnud või sündimata,” arvas Tammeväli. Temal oli kaheksa angerjamõrda tänavu püüdmas ja pole nendega aasta parimal püügiperioodil ka kümnetes kilodes ussimoodi kala saanud. “Minul jäi tänavu eelmise aasta kogusest veidi puudu aga hea oli see, et kukkumine polnud nii suur, nagu kolm aastat tagasi. Tuuled olid tänavu ebasoodsad,” leidis Tammeväli põhjuse. Mees palus hoopis kirjutada sellest, et kaks suurt hüljest ujuvad tormiste ilmadega mööda jõge üsna Nasva sillani välja. Teine tuntud Nasva kalur Ats Tuulik kirus ka rohkem hülgeid ja teatas, et hülged on juba silla alt läbigi läinud ja lõhuvad ka seal püüniseid. Tema ei tunnistanud samamoodi detsembrikuiseid korralikke angerjasaake omaks. Arvi Heinmaa, Villi Lepik, Vello Salong ja Jaan Kõster samamoodi. Nasva kalur Jaan Põld aga vihjas, et ega kala kalendrit vaata, kuid pikemast kommentaarist ta loobus.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 18-12-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Dets 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Piibe, Pärle 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 5013 Veebimajutus: www.eq.ee