Teisipäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 08:40
Temperatuur: 5.6°C
Õhurõhk: 766.8 mmHg
Õhuniiskus: 94 %
Tuule kiirus: 3.5 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Euro negatiivne mõju emotsionaalset laadi  
  Hiiu majandus: Plastiettevõtted tõusuteel, toiduainetetööstuses tagasiminek

Kolmapäeval, 25. oktoobril kõneleb majandusanalüütik Hardo Pajula Kärdla kinosaalis euro mõjust Eesti majandusele. Sel puhul uuris Hiiu Leht Hansapanga Kärdla ja Käina kontorite juhatajalt Elmo Harjakult, mis toimub Hiiumaa väikeses, kuid meie jaoks väga tähtsas majandusruumis.

Valmimas on Hiiumaa majandusülevaade 2005, järelikult pilt saare majandusest peaks koostajail juba selge olema. Mis toimus mullu Hiiu saare majanduselus?

Hiiumaa majandusülevaade 2005 on tõepoolest valmimisel. Oleme küll tavapärasest pisut hiljemaks jäänud, kuna ülevaate koostamise vastutus on tänavu jagunenud mitme osapoole vahel. Nii on andmete kogumisega tegelenud Hiiu maavalitsus, samuti oleme Aare-Villu Katteli ja Matti Lüsiga omavahel jaganud tekstiosa kirjutamise, mis on alati kõige ajamahukam tegevus.

Mis toimus saare majanduselus?

Jätkuvalt olid tõusuteel plastiettevõtted, puiduettevõtete käibe kasv oli samuti korralik. Ehitussektorilgi läks mullu hästi – ehitusturg oli tõusufaasis ja ka hinnatõus oli märgatav. Suurim tagasiminek toimus 2005. aastal toiduainetetööstuses, kus Dagotari pankroti järgselt käivitas tootmise Hiiu Kalatööstus ja tootmismahud jäid loodetule alla.

Kas euro kasutuselevõtmise viibimine mõjutab kuidagi ka Hiiumaa majanduselu? Kuidas?

Eks ta mõjutab ikka, aga kindlasti mitte kuidagi teistmoodi, kui mujal Eestis – oleme ju ka osake Eestist. Üldiselt ei ole ju siiani midagi väga hullu juhtunud seoses euro kasutuselevõtu hilinemisega.

Mis siis juhtuda võib?

On võimalik välisinvestorite huvi vähenemine Eesti vastu, riskide ümberhindamine ja reitingute alandamisest tulenev intressitasemete tõus. Peamine euro viibimise põhjus – meie kõrgem inflatsioon (hindade kiirem tõus), on praeguses olukorras igati põhjendatav: naftahinna tõus, kiire majanduskasv, palkade tõusust tulenev nõudluse kasv. Oluline on, et muud euroga liitumiseks vajalikud kriteeriumid oleksid ka edaspidi täidetud ja riigi eelarvepoliitika oleks endiselt konservatiivne.

Mis oleks meie saare ettevõtjate jaoks positiivne, mis negatiivne juhul kui Eestis oleks krooni asemel käibel euro?

Positiivse poole pealt tooksin esile kaubavahetuse lihtsustumise ja odavnemise euro-tsoonis. Odavnemist näen nii valuutavahetuse arvelt, kui ülekannete hindade soodsamaks muutumise tõttu. Negatiivne mõju on minu arvates rohkem emotsionaalset laadi. Siiski on teiste maade kogemusele tuginedes oht, et ettevõtted euro tulekul toodete ja kaupade hindu ülespoole ümardavad. Ehk siis hindade tõusu oht.

Kuidas leevendada inimeste emotsionaalset kaotusvalu kui enam “ei kehti eesti sent” ja rahapaberil pole Koidula ja Jakobsoni näopilti?

Arvan, et kaotusvalu on inimeseti väga erinev. On neid, kellele pilt rahatähel ei lähe üldse korda ja ka neid, kellel uue rahaga harjumine pikemat aega nõuab. Mõneti annab harjumiseks aega kahe raha korraga käibeloleku periood. Olulisem ja levinum hirm seoses euroga on vast hoopis kaupade kallinemine.
 
  Küsitles HARDA ROOSNA Hiiu Leht 24-10-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Okt 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Lembitu, Lembit, Lembo, Lemmo, Lemmik, Lemmert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1895 Veebimajutus: www.eq.ee