Laupäev, 30. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Haigekassa Hiiumaa büroo suleti  
  Teisipäevast, 1. augustist ei ole Kärdlas Rookopli 19 enam Eesti haigekassa Hiiumaa bürood. Haigekassa blankette peavad väljastama ja nende täitmisel abistama Eesti Posti Kärdla ja Käina postkontorite klienditeenindajad. Ravikindlustusega seotud küsimuste korral tuleb helistada telefonil 16363.

Neljapäeva hommikul astusin Eesti Posti Kärdla postkontorisse ja palusin, et mulle ulatataks hambaproteeside hüvitise avaldus. Õnneks oli rahvast postkontoris üsna vähe ning minu palvet kuulis veel vaid neli-viis eakat daami ja härrat, kes olid pensionipäeval pensioni järele tulnud.

“Paljudel inimestel tekib lihtsalt tõrge rääkida näiteks oma hambaproteesidest sealsamas, kus teised inimesed ostavad postkaarte, saadavad pakke. Mõnele inimesele on see psühholoogiliselt täiesti vastuvõetamatu. Seepärast peaks tervisevaldkonna murede teemal inimene saama suhelda privaatselt,” arvas Hiiu maavanem Hannes Maasel eelmisel päeval.

Minul tõrget ei teki, kuna küsin blanketti, et näidata lugejale, kus ja kuidas ta oma haigekassapaberid nüüd kätte saab. Palun klienditeenindajal poseerida foto jaoks, kuid kõik keelduvad otsustavalt pildi peale jäämast. Kui blanketist on klõps tehtud ja ennast lahkuma sean, kuulen selja taga kellegi repliiki: “Need, kes selle lolluse välja mõtlesid, las need poseerivad.”

Kärdlas saab blankette ja nõustamist, Käinas ainult blankette

Eesti haigekassaga sõlmitud lepingu kohaselt pakuvad Eesti Posti 12 postkontorit alates 1. augustist 2006 järgnevaid haigekassa teenuseid: haigekassa blankettide väljastamine ja nende täitmisel abistamine, ravikindlustussertifikaadi väljastamine, info väljastamine isiku ravikindlustuse ja perearsti kohta.

“Eesti Posti töötajad on haigekassa juures läbinud vastava blankettide väljastamise ja täitmise koolituse. Loetelule vastavat nn laiendatud teenust pakub Hiiumaal Eesti Posti Kärdla postkontor, Käina postkontorist väljastatakse vaid blankette. Selleks, et anda infot isiku ja ravikindlustuse ja perearsti kohta, on Eesti Posti klienditeenindajatel õigus teha infopäringuid haigekassa süsteemist. Loomulikult on tegemist piiratud kasutusõigusega ja postkontorite klienditeenindajad saavad teha ainult neid kahte päringut ega pääse ligi kogu haigekassa andmebaasile,” rääkis Eesti Posti infojuht Inge Rumessen.

Postkontorist saadud ja täidetud blankett tuleb saata aadressil Eesti haigekassa Pärnu piirkondlik osakond, Lai 14, 80010 Pärnu.

“Arvan, et haigekassa büroode sulgemine ei ole õige ega aus nende inimeste suhtes, kes kvaliteetse teenuseta jäid. Ma ei usu, et postitöötajatel oleks samas mahus kompetentsi ja aega inimesi konsulteerida. Blanketi võivad nad ju ulatada. Ja ärgem unustagem, et nüüd peab inimene ostma ka ümbriku ja margi ning blanketi Pärnusse saatma. Pensionäri jaoks on seegi lisakulu,” polnud muudatusega rahul ka Hiiumaa omavalitsuste liidu esimees Jüri Lauter.

Büroode sulgemine oli ootamatu?

Eesti haigekassa büroode lõplik sulgemine haigekassa juhatuse esimehe Hannes Danilovi korraldusega käis palaval suveajal nii kiiresti, et olevat olnud üllatuseks isegi sotsiaalministrile, kes ometi juhib haigekassa nõukogu.

“Tegelikult on see mõnes mõttes rusikatega vehklemine pärast kaklust. Haigekassa maakondlikke büroosid on vaikselt likvideeritud nelja aasta jooksul. See, et Danilov otsustas bürood nüüd suvel, poliitiliselt vaiksel ajal sulgeda, oli lõppmäng. Mis puutub haigekassasse, siis on üks ametkond viidud nii omaette, et allub ainult nõukogule ja seadusele. Isegi ministrid said büroode sulgemisest teada tagantjärele. Hiiumaa büroo Kärdla töötaja olevat enda koondamisest teada saanud paar-kolm päeva enne 1. augustit. Selle otsusega on kohtadel taas vähem riiki, aga riigi lolluste vastu omavalitsused võidelda ei jõua,” oli Lauter nördinud.

Haigekassa nõustaja võiks olla maavalitsuses

Kuidas hiidlased haigekassa büroode sulgemise ja postkontoritega asendamisega rahul on, pole veel teada, kuid protestikirja saatsid regionaalministrile nende kümne maakonna maavalitsused, kus haigekassa bürood suleti.

Oma 8. augustil koostatud vastuskirjas jagab minister Jaan Õunapuu maavanemate muret seoses Eesti haigekassa otsusega sulgeda bürood 1. augustist ning nimetab teenuse üleandmist ASile Eesti Post kiirustavaks ja läbimõtlematuks. Samuti toetab minister maavalitsuste ettepanekut avada haigekassa teeninduspunkt maavalitsuse juures. Teeninduspunktide avamiseks küsib Õunapuu sotsiaalministeeriumilt ja haigekassalt miljon krooni.

Hiiu maavalitsus on regionaalministri palvel juba koostanud kalkulatsiooni ja Hiiumaal läheks vastava büroo avamine aastas maksma 100 000 krooni. Haigekassa nõustaja jaoks sobiv kontoriruum on maavalitsuse majas olemas otse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna ning pensioniameti kõrval.

“Need kümme maavanemat, kaasa arvatud Hiiu maavanem, selle olukorraga leppida ei saa. On täiesti ebanormaalne olukord, kus mingid avaliku sektori spetsiifilised funktsioonid, mida inimese tervise ja haigekassaga seotud suhteliselt privaatne temaatika kahtlemata on, antakse üle sellisele asutusele nagu Eesti Post. Üks asi on see, et Eesti Posti töövaldkond on hoopis midagi muud. Teiseks pole selles asutuses üldse tervishoiuvaldkonna asjatundjaid,” kritiseeris Hiiu maavanem Hannes Maasel.

Sedrik: kannatajaks jääb inimene, kes hüvitisi vajaks

Maasekretär Piret Sedrik tõdes, et uues olukorras saavad hakkama need, kes teavad, mida nad haigekassast saada soovivad. Kaotajaks aga jäävad need, kes haigekassa pakutavaid teenuseid ei tea või puudub neil info selle kohta, milliseid teenuseid haigekassa enam ei paku. Ka arvas Sedrik, et büroode sulgemise tõttu kannatavad eelkõige inimesed, kel ei ole võimalik asju ajada interneti teel, kes ei valda digitaalseid dokumente ning kellele just see 100-150 krooni suurune hüvitis oluline võiks olla.

“Tekib suletud ring, kus ühelt poolt on tehtud teenuse saamine tülikaks ja inimene ei lähegi hüvitist taotlema ega infot otsima. Ühtlasi jääb siis haigekassa külastusi vähemaks ja hüvitisi võetakse välja vähem ning lõpuks võidakse öelda, et hüvitist polegi vaja. Kõik see on omavahel seotud ja kaotajaks jäävad just toetust vajavad kehvema elatustaseme ja ettevalmistusega inimesed.”
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 11-08-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Aug 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Kaur, Kauri, Tauri 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3508 Veebimajutus: www.eq.ee