Reede, 24. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Pöide kabeli võis värvida mõisaomanik (12)  
  Ligi kolme aasta taguse ajakirja Maakodu number viitab, et Aderkadi kabeli Põide vallas värvisid omavoliliselt üle Oti mõisa omanik Henno Parks ja Tõnu Kurikjan. Parks ise on siiani värvimist eitanud.

Tähelepaneliku lugeja poolt “Meie Maa” toimetusse toodud ajakirja Maakodu 2003. aasta septembrikuu numbri 16. leheküljelt võib lugeda: “Henno Parksi värvilaigulised käsivarred reedavad, et hiljaaegu sai meestel üle värvitud Aderkaside kabel.” Meeste all mõeldakse ajakirjas 1998. aastal avaliku enampakkumisel 145 000 krooniga Oti mõisa omanikuks saanud Henno Parksi ja tema abilist Tõnu Kurikjani.

Muinsuskaitseameti töötaja Lilian Hansar ütles, et ta teab Henno Parksi kui Oti mõisa omanikku, sest mõis on muinsuskaitse all. “Vaat, kui huvitav, seda ma ei teadnudki,” lausus Hansar ajakirjas Maakodu ilmunud artikli kohta. Hansari sõnul saatis muinsuskaitseamet Parksile ametliku järelpärimise, kuid mees väidab, et ei tea Aderkaside kabeli ja vapi värvimisest midagi.

Artikli põhjal süüdi ei mõisteta

Juhtivkonstaabel Hillar Peegel oli ajakirjas Maakodu ilmunud artiklist teadlik, kuid tema hinnangul sellest Parki süü tõendamiseks ei piisa. “Parks eitab kategooriliselt, et ta kabelit ise värvis või lasi värvida,” ütles Peegel.

Ringkonnaprokuröri Svetlana Maripuu sõnul ei peagi inimene ennast süüdi tunnistama. “Meie asi on tõendada, nende asi eitada,” ütles Maripuu. Küsimusele, kas heatahtlikku värvimist saab pidada kuriteoks, vastas prokurör, et seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest.

Pöide kabeli värvimise kohta alustatud kriminaalmenetluse kohta ei soovinud Maripuu seisukohta võtta enne, kui sündmusega seotud asjaolusid on lähemalt selgitatud. “Kui asjaolud on selged, saab võtta ka mingi seisukoha. Asjaolud peavad olema seaduslikul teel tõendatud, siis saab hinnata, kas tõendeid on piisavalt või mitte,” märkis ta.

Pöide vallavanem Vilmar Laak ütles, et keegi ei ole vallaga Pöide kabeli värvimist kooskõlastanud. “Vallal ei ole ka teada, kes kabelit värvis,” mainis Laak. Kabeli värvimiseks oleks tulnud luba saada nii selle omanikult kui ka muinsuskaitseametilt.

Avastati juhuslikult

Lilian Hansar on ainus maakonna muinsuskaitseametnik, kes peab üksinda kõigil maakonnas asuvatel muinsuskaitseobjektidel silma peal hoidma. Seetõttu avastati Aderkasi kabeli värvimine alles tänavu kevadel. “Pöide vald oli huvitatud oma kirikust ja maalinnast. Käisime Pöide vallavanemaga käisime mööda objekte, muuhulgas käisime läbi ka kalmistult;” rääkis Hansar sellest, kuidas rikkumisele jälile saadi.

Pöides asuv Aderkasi kabel, mis on Saaremaa hilisema sakraalarhitektuuri üks väljapaistvaimaid esindajad, oli omavoliliselt üle värvitud, kasutades sobimatult erksaid värve ning valet värvigammat. Uue värvikihi oli saanud vappepitaaf ja välissein. Siiani pole keegi tegu omaks tunnistanud.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 26-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Albina, Albi, Albe 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4243 Veebimajutus: www.eq.ee