Reede, 22. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Zaki Petersen: Tulge mulle Kaplinna külla!  
 
   
Paula Kokovkin ja külaline Lõuna-Aafrikast Zaki Petersen said osa ka paadimatkast. Foto: Harda Roosna
Zaki Petersen (19) elab koos oma ema Soraya, isa Mogamati, õe Adilah (13) ja venna Nabeeliga (23) Lõuna-Aafrika viie miljonilise elanikkonnaga Kaplinnas (Cape Town).

Mullu lõpetas Petersen gümnaasiumi ega teadnud õieti, kuhu ja mida edasi õppima minna. Siis soovitas isa tal aja maha võtta ja organisatsiooni YFU (Youth For Understanding) vahetusõpilasena natuke maailma vaadata.

Tundmatusse Eestisse sattus noormees sellepärast, et see oli üks väheseid riike, kus YFU võtab vastu ka neid noori, kes on juba vanemad kui 18.

Petersen veetis nädala Hiiumaal ja tegi koos vastuvõtja, Paula Kokovkiniga kaasa tänavuse 7. Ümber Hiiumaa paadimatka purjekal Rock City. Matka lõppsadamas Sõrul andis Petersen intervjuu Hiiu Lehele.

Kuidas tunneb suurlinnast pärit noormees end siin, Eestis, kus on vähe inimesi ja palju loodust?

Aafrika on siit vist kõige kaugem paik ja muidugi on need kaks maad väga erinevad. Ma ei tea miks, aga mulle tundub, nagu oleks kõik teie linnad väga vanad, keskajast pärit. Peaaegu igas teie linnas on vanad kindlused ja lossid ning see tundub väga kummaline.

Kas Kaplinn on siis noor ja moodne linn?

Kaplinn on moodne linn. Mitte nii väga noor, kuid Euroopas on üldse väga palju vanu uhkeid losse. Ma arvan, et Aafrikas neid lihtsalt nii palju pole. Kaplinn asutati 1652. aastal, kui sinna tulid esimesed eurooplased. Kaplinn ehitati kuulsa Vürtsitee vahesadamaks, kus Euroopast merd mööda tulijad said Aasiasse suunduvate laevade tagavarasid täiendada. Linn on ehitatud ümber suure mäe, mille nimi on Lauamägi. Mägi on oma nime saanud sellest, et loojangu ajal kogunevad mäetipu ümber pilved, mis meenutavad valget laudlina.

Oled elanud Eestis peaaegu kuus kuud, millised tunduvad sulle Eesti inimesed?

Neid on väga erinevaid. Eestlased on väga kenad inimesed, vähemalt suurem osa neist ja mul on nendega üldiselt soojad suhted. Olen leidnud palju sõpru. Mu parim sõber on Kaisa, kes töötab YFU Eesti osakonnas. Ta on mulle väga lähedane ja meeldib mulle väga. Eestis on palju toredaid inimesi, kuid leidub ka neid, kes pole nii väga kenad. Nii nagu neid on igal pool.

Kas õpid Eestis koolis?

Jah, mul on eesti keele õpetaja, aga muud õpingud olen juba lõpetanud. Eesti keelt õpin, aga eriti ei räägi. Saan aru enamikust sõnadest, kuid ei mõista lausete tähendust.

Miks valisid oma YFU lähetuse sihtkohaks Eesti?

Sellepärast, et ma olen vanem kui 18 aastat ja Eesti oli ainus valikuvõimalus, kus ka vanemaid vahetusõpilasi vastu võetakse. Igal pool mujal nõutakse, et vahetusõpilane peab olema noorem kui 18 aastat. Igal pool mujal. Eesti on YFU programmis alles uus ja soovijate hulk, kes Eestisse vahetusõpilaseks tahaksid tulla, pole väga suur. Praegu on Eestis ainult 14 vahetusõpilast üle kogu maailma, aga see arv kasvab iga aastaga.

Kas teadsid Eesti kohta midagi enne, kui siia tulid?

Tegelikult mitte. Eesti on väga väike ja enamik Aafrika inimestest ei tea sellepärast Eestist mitte midagi. Aga see on päris kena, et ma siia sattusin, sest kui ma tagasi lähen, olen arvatavasti ainuke kogu Kaplinnas, kes oskab eesti keelt ja teab midagi Eestist. Ja see on hea.

Mida sa Hiiumaal peale paadimatka veel nägid?

Ma olen näinud väga palju asju. Paula ema sõidutas meid igale poole. Käisime Kõpus, kus on maailma vanuselt kolmas töötav tuletorn ja Suuremõisa lossis, kus kummitab. Rannas käisime ka. Hiiumaa loodus ja metsad on loomulikud ja kaunid. Meie metsad asuvad enamasti piiratud looduskaitsealadel, kus jooksevad ringi metsloomad.

Oled sa varem YFU vahetusõpilane olnud?

Ei, see oli esimene kord.

Kauaks sa Hiiumaale ja Eestisse jääd?

Hiiumaalt lahkun pühapäeval 16. juulil, Eestist detsembris.

Igatsed sa juba vanemate ja kodu järgi?

Isegi liiga palju. Kodus ootavad ema Soraya, isa Mogamat ja õde Adilah. Vanem vend Nabeel on vahetusüliõpilasena Taanis.

Miks noored inimesed üldse lähevad vahetusõpilaseks või -üliõpilaseks teistesse maadesse?

Arvan, et enamus inimesi elab ja suhtleb väga suletud ringis ega tea suurt midagi maailmast, mis sellest väljaspool. Sellepärast on tore kohtuda uute inimestega ja leida uusi sõpru, nagu näiteks Paula, avastada maailma, õppida tundma võõraid kultuure ja keeli. See on võimalus leida palju sõpru ja saada maailmainimeseks.

Oled sa oma elukutsevaliku juba teinud?

See valik on nii raske. Kaplinnas ma lõpetasin kooli ja siis mu isa ütles, et võta aasta järelemõtlemiseks, aga ma ikka veel ei tea, mida edasi teha.

Äkki hakkad Kaplinnas eesti keele õpetajaks?

(Naerab südamest ja vastab siis eesti keeles) No ma ei tea.

Kui kaua võtab aega lend Tallinnast Kaplinna?

Lend Londonist Kaplinna kestab ainult 12 tundi, nii et tulge mulle Kaplinna külla.
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 21-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Maurits, Mauri, Maur, Marvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3155 Veebimajutus: www.eq.ee