Reede, 22. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Palade kool contra Pühalepa vallavalitsus (5)  
  Palade põhikooli direktori lahkumisega seonduv on kütnud Pühalepa valla inimeste meeli juba jupp aega.

Lahkumisavaldus

31. märtsil esitas Palade põhikooli direktor lahkumisavalduse. See paber käivitas pika ja keerulise protsessi. Pühalepa abivallavanem Eve Kustala selgitas: “Käisin Mare Aasmaga isiklikult rääkimas, et mis on selle avalduse põhjuseks. Oli ju Marel vallaga tähtajaline tööleping, mis pidi lõppema alles 2007. aastal. Püüdsin selgitada, millised on tema probleemid - kas vallavalitsusega, ametnikega või on tal muid koostöömuresid. Määratud ajaga tööleping pidi tal lõppema nagunii järgmisel aastal. Aasma polnud nõus jätkama.”

Pühalepa hariduselu muutused pikalt teada

Pühalepa vallavolikogu võttis 2004. aasta jaanuaris vastu määruse jätkata aastatel 2004-2006 Pühalepa vallas kahe põhikooliga ja siis vastavalt vajadusele kujundada need ümber algkool-lasteaedadeks, arvestades hetkel kehtivat riigi hariduspoliitikat ning laste arvu piirkonnas. Eve Kustala sõnul suunas see otsus vallavalitsuse pilgud parimate võimalike lahenduste otsimiseks tekkinud olukorrale.

“Pidasime läbirääkimisi Suuremõisa põhikooli direktori Ene Urmaniga, kas ta nõustuks kahte kooli korraga juhtima ja ühtlasi selgitaks, kas selliselt ühe juhtimise all oleks võimalik edaspidigi töötada,” rääkis Kustala. “Õnneks aprillikuu jooksul jõudsime sellisele tulemusele, et Ene Urman nõustus lisaülesannetena täitma Palade põhikooli direktori tööülesandeid ning rahulikult viima nii selle kooli kui edasi ka juba mõlema kooli arengut sinnamaani, et vaadata, mis tulevikus saab,” selgitas abivallavanem.

Kustala lisas veel, et Ene Urmani puhul on tegemist täiesti neutraalse inimesega, kellel mingeid isiklikke huvisid ega vara Pühalepa vallas ei ole. “Ta elab Käinas. Töötab praegu Suuremõisa põhikooli direktorina. Enel ei ole isiklikku vastumeelsust Palade paikkonna vastu. Pigem vastupidi. Ta saakski aasta jooksul ära proovida, kuidas kahe kooli toimimine ühe direktoriga toimiks. Seda tugeva ja asjatundliku juhtimisega, et jõuda kõigi osapooltega otsusteni, kuidas edasi toimida,” lisas Kustala.

Kohtumine õpetajatega

3. mail toimus vallavalitsuse istung, kus arutati koolijuhi lahkumisega seonduvat ja kaaluti võimalusi jätkata kahe kooli, kuid ühe koolijuhiga.

“Vallavalitsuses mingit otsust ei tehtud, räägiti vaid võimalikest lahendustest,” ütles vallasekretär Riina Lilleõis.

“Samal päeval toimus ka kohtumine Palade kooli õpetajatega,” ütles Kustala. “Küsisime koosoleku ees Marelt, kas ta on nõus koolijuhina jätkama. Mare kinnitas, et mitte. Keegi õpetajatest küsis, et kui Aasma oma lahkumisavalduse tagasi võtaks, kas ta saaks siis jätkata ning sai vastuse, et sellist olukorda saab lahendada alles siis, kui ta seda teeb. Mingit kindlat ei-d või jaa-d keegi ei öelnud.”

8. mail kirjutas vallavanem lahkumisavaldusele märke: “Rahuldada”. Eile kinnitas vallavanem Ants Orav, et teate lahkumisavalduse rahuldamisest ja töösuhte lõpetamisest tegi ta Aasmale teatavaks 22. juunil. See on peaaegu poolteist kuud hiljem. Aga vahepeal juhtus veel üht-teist.

Soov jätkata

Vallavalitsusega vesteldud, palusid kolleegid Aasmal jätkata. “Meil oli ennegi juba väga tore kollektiiv, aga Mare ajal tugevnesid meie sidemed omavahel veelgi. Kõike seda, mida Mare märkab ja jõuab teha ning korraldada, saab kirjeldada vaid ülivõrdes kiites. Ta on parim koolijuht, kellega minul on olnud võimalus Palade koolis 19 aasta jooksul töötada,” rääkis õpetaja Ulvi Voolma. “Me kõik soovime, et ta jätkaks. Andsime oma soovist vallavalitsusele ka teada pöördumises, mille saatsime 23. mail.”

23. mail tuli vallavalitsusse kaks kirja – Mare Aasma avaldus koolijuhina veel aasta kestva töölepingu järgselt jätkata ja õpetajate toetuskiri sellele soovile. Omapoolse soovi Aasma jätkamiseks tegi ka hoolekogu esimees Aivo Pere. Tõsi, lisades selle Aasma avaldusele täiendavate ridadena. “Vallavalitsuse 24. mai istungil avaldust ja pöördumist ei arutatud,” ütles vallasekretär Riina Lilleõis.

Otsus tuli siiski

Vahepeal lõpetati kooliaasta ja tehti kõiki muid toredaid asju. “Elasime siiras veendumuses, et nüüd on Mare oma jätkamissoovist vallavalitsusele teatanud ja õpetajadki seda selgelt toetanud ning nüüd läheb kõik edasi vanaviisi,” ütles õpetaja Ulvi Voolma.

“Me lõpetasime kooliaastat nagu alati. Planeerisime uue õppeaasta koormused ja leppisime kokku, mis kooliperet järgmisel aastal ees ootab. Töö toimus täpselt nii nagu peab,” selgitas pikaaegse kogemusega koolimees Aare Ristmägi. “Meil ei olnud õrna aimugi, et vallavanem oma lubadust ei pea.”

22. juunil andis vallavanem Ants Orav välja käskkirja, et Aasma lahkumisavaldus rahuldatakse. Ja jutul lõpp. Avalduse tagasivõtmist ei arvestatud. “Ei saa ju nii valda juhtida, et ühel päeval koolijuht ütleb, et ta lahkub, teisel päeval ütleb, et ta jääb,” arvas vallavanem Ants Orav. “Meie peame ju vastutama, et kool töötaks. Olime lahenduse leidnud Ene Urmani näol. Pean seda otsust õigeks,” lisas Orav.

Mare Aasma sai vallavalitsuse otsusest samal päeval teada, kui Ants Orav ja Antti Leigri talle selle koju kätte viisid. 24. juunil saatsid õpetajad vallavalitusele uue kirja, kus nad seda otsust protestisid. Oma allkirju Aasma toetuseks hakkasid koguma lapsevanemad, kes 23 allkirjaga kirja vallavalitsusele ka saatsid.

Kultuuri- ja hariduskomisjoni koosolek

10. juulil teatas Mare Aasma vallavalitsusele veel kord kirjalikult, et ta soovib koolijuhina jätkata kuni aastani 2007. 12. juulil toimus Pühalepa valla kultuuri- ja hariduskomisjoni koosolek, kus arutati veel kord asjade seisu. Pühalepa kultuurikomisjonis on seitse liiget - Külli Kreegi, Vaapo Vaher, Ene Urman, Eve Kustala, Ene Vannas, Mare Aasma ja Antti Leigri. “Pidasin vajalikuks koosolekule Mare Aasmat ja Ene Urmani mitte kutsuda, et emotsioonid üle ei keeks,” ütles komisjoni esimees.

Koosolekul osalesid Antti Leigri, Külli Kreegi, Vaapo Vaher ja Ene Vannas. “Meile tutvustati asjade seisu, küsisime veel üle 8. mai lahkumisavalduse rahuldamise otsuse kohta ja seejärel tõesti ühehäälselt otsustasime, et Mare jätkata ei saa,” rääkis Ene Vannas. “Meile öeldi, et Mare sai vallavanema 8. mai otsusest enne teada kui ta uuesti avaldust tagasi püüdis võtta.”

Vallavalitsuse 12. juuli otsus

Vallavolikogu kultuuri- ja hariduskomisjoni otsus oli vallavanema sõnul aluseks, et asi uuesti ka vallavalitsuses üles võtta. Ja vallavalitsus ka uue otsuse tegi, kus on ära loetletud kogu ühepoolne kirjavahetus, sest vallavalitsus omapoolseid kirju õpetajatele ja lastevanematele üleeile veel alles plaanis saata. Varem polnud ühest otsust ja põhjust pöördumistele ja protestidele vastata.

Vallavalitsuse otsuses seisab: “…võttes aluseks /kirjad, mida Palade poolt vallavalitsusse teele saadeti/ … ja Ants Orava 12. 07. 2006 ettepaneku ja eesmärgiga luua tingimused rahumeelsete otsuste langetamiseks lähitulevikus haridusasutuste edasise toimimise osas Pühalepa Vallavalitsus annab korralduse:
1. Jätta Mare Aasma 23. mai 2006 avaldus rahuldamata.
2. Vabastada töötaja omal algatusel Mare Aasma Palade põhikooli direktori ametikohalt alates 28. augustist 2006.
3. Vallavanem Ants Oraval lõpetada Mare Aasmaga Palade põhikooli direktori ametikoha täitmiseks sõlmitud tööleping.
4. Korraldus jõustub Mare Aasmale teatavaks tegemisest.

Epiloog

“Kahtlemata töötab kool edasi ka ilma Mareta,” ütles Aivo Pere. “Aga mul on kurb nende asjade pärast, mis ilma Mareta selles koolis juhtumata jäävad. Ja kooli kollektiivist, kelle arvamus vallavalitsusele korda ei lähe. Kui kollektiivis on pinged, avalduvad need töö tulemustes, ükskõik kui hästi siis töötajad ei püüaks. Aga see elementaarne juhtimispõhimõte tundub vallavalitsusele olevat teadmata. Mare on suurepärane koolijuht, kes lastakse nüüd lihtsalt minna.”

----

Mida arvavad asjaosalised?

Aare Ristmägi, Palade põhikooli õppealajuhataja:
“Saime maikuisel kohtumisel õpetajatega üheselt aru, et Mare saab koolijuhina jätkata, kui ta soovib oma lahkumisavaldust tagasi võtta. Seda aga ei tehtud. Tunneme, et vallavalitsus on meid petnud. See, mis toimus, on jõhker omavoli.”

Õie Laksberg, Pühalepa vallavolikogu esimees:
“Asi on suuresti ülepaisutatud ja näotuks läinud. Kui varem veel tuli kõne alla, et Mare Aasma võiks jätkata, siis nüüd enam kindlasti mitte.”

Aivo Pere, Palade põhikooli hoolekogu esimees, Pühalepa vallavolikogu liige:
“Pärast Mare Aasma lahkumisavalduse tagasivõtmise soovi ja kollektiivi toetuskirja sõitis vallavanem Ants Orav temaga koos pool päeva ühes autos, et otsida uutele õpetajatele korterivõimalusi. Ja vallavanem ei leidnud poole päeva jooksul võimalust Marele öelda, et tema lahkumisavaldus on juba ammu rahuldatud. Sellest teavitati alles 22.juunil.”

Ulvi Voolma, Palade põhikooli õpetaja, kooli ametiühingu esimees:
“Küsisin vallavalituse liikmete ja õpetajate kohtumisel vallavanemalt, kuidas vallavalitus vaatab selle peale, kui me suudame Mare ümber veenda ja ta oma lahkumisavalduse tagasi võtab. Ants Orav vastas, et tema ei näe küll mingit põhjust, miks Mare ei saaks jätkata, sest tal on kehtiv tööleping.”

Ene Vannas, Palade raamatukogu juhataja, valla kultuuri- ja hariduskomisjoni liige:
“Küsisime kultuuri- ja hariduskomisjoni koosolekul, kas Mare Aasmale anti teada vallavanema 8. mai otsusest tema lahkumisavaldus rahuldada. Meile anti jaatav vastus. Seepärast uskusin ja toetasin otsust, et pärast lahkumisavalduse rahuldamist enam Mare Aasma koolijuhina jätkata ei saa. Juriidiliselt poleks ju korrektne, kui oled lahkumisavalduse kohta teate saanud, et võid lahkuda, aga siis kirjutad uue avalduse, et tahad jätkata. Seda me ei teadnud otsust tehes, et Marele pole öeldud, et sisuliselt 8. mail oli asi juba ühelpool. Ja et tal lasti elada rõõmsas teadmises, et ta saab veel aasta jätkata, kui ta avalduse tagasi võtab.”
 
  KADRI PULK Hiiu Leht 21-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Maurits, Mauri, Maur, Marvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3702 Veebimajutus: www.eq.ee