Reede, 22. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Ka kindel saar vajab Varjupaika  
 
   
Juhataja Ingrid Purge. Foto: Katrin Metsand
Putkaste Samaariat teab keskmine hiidlane selle järgi, et seal on kena kaltsukas ja odava hinnaga kasutatud mööbli ostuvõimalus. Praegune juhataja Ingrid Purge näitab uhkustundega põrandate lihvimist, seinte värvimist ja mööbli paigutamist, koputab elanike ustele ja tutvustab, mis oludes Putkastes ollakse.

Ennemuistsel ajal oli siin lasteaed. Pooleteiseaastasena Hiiumaale elama tulnud Ingrid Purge elas oma perega siinsamas aia taga. Sealt käis ta esialgu lasteaias, siis oli ta mõnda aega lasteaia kasvataja, nüüd juhatab varjupaika. Aga aia taga elab ta pere, kasvab kolm last. Samaaria on varjupaik ehk turvakodu. Samasuguseid on Eestis kolm: Pärnus, Haapsalus ja Putkastes.

Mandri turvakodudes leiavad eluaseme peamiselt sõltlased. Hiiumaal on selle koha tähendus natuke teine, sõltuvalt saare vajadustest tulevad siia nii sõltlased; inimesed, kes vajavad abi kas tervise või vanuse tõttu; vanglast vabanenud; aga ka need, kes peavad oma kodust lahkuma perevägivalla või ahistamise tõttu.

Perevägivalda esineb Hiiumaal nagu igal pool mujalgi, kuulda on sellest aga vähe. Siin mängib oma rolli see, et hiidlane on kannatlik. Kannatajal poolel on tihti häbi oma pere lahkhelisid sõprade ja sugulaste ette tuua, sellepärast hoitaksegi suu kinni ja varjatakse. Vägivald aga ei küsi, kas tegu on asotsiaali või prominendi perega.

Vanuseliselt on siia tulnud nii üheksakümneaastased kui kolmekuused. Kõik, kes vajavad abi, nii moraalset kui füüsilist toetust, peavarju, sauna või ka kõhutäit. Paljudele on eriti tähtis turvatunde olemasolu. Töötajaid on praegu Samaarias viis. Tegu on pühendunud inimestega, kelle panus hädaliste abistamisse ei ole kaalutav kaaluga ega mõõdetav rahaga. Nende hoole all on kümme kuni viisteist hoolealust. Osa inimesi on diagnoosiga, see eeldab tõsist koostööd nii perearstide, psühhiaatri kui ka sotsiaaltöötajatega.

Ingrid Purge meenutab siiani tänutundega dr Katrin Noorkõivu ja on rahul, et vaatamata saarelt lahkumisele on temaga võimalik konsulteerida ja abi saada. Paaril korral on hingelt haiged inimesed siin üritanud enesetappu, nad on ellu jäänud. Niisugusel puhul püütakse taastada inimestes eneseusku, valmisolekut raskustest väljatulemiseks ja võimet sotsiaalselt lävida ning oma eluga hakkama saada.

Kaks korda nädalas viiakse siin majas läbi piiblitunde. Need ei ole kohustuslikud, aga kõik, kes jumalasõna vajavad, seda ka saavad. Piiblitunnid ei ole mitte ainult jumalasõna kuulamine. Need on kujunenud vestlusringideks, kus räägitakse elust üldse.

Väga tähtis on selles majapidamises töökasvatus. Vaadates hoovil uhkeid ümmargusi puuriitu, toas kõigis vikerkaarevärvides lõngakerasid, mis harutatud seismajäänud villastest esemetest, kotte, vaibakudumiseks mõeldud lõigutud kaltsukerasid näed, et siin tõesti tehakse tööd. Isegi territooriumi kaunistavad lillekompositsioonid on kellegi hoole all.

Rakendust leiavad kõik hoolealused vastavalt võimetele. Ingrid Purge: “Küsime – on niisugust asutust vaja? On see konkurendiks Tohvri hooldekodule? Vastame, et on ja ei ole ka. Ei ole konkurent, sest kontingent on erinev. Ja kui ongi konkurents, siis sellest võidab ainult hoolduse tase tervel Hiiu saarel.”
 
  KATRIN METSAND Hiiu Leht 18-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Maurits, Mauri, Maur, Marvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1455 Veebimajutus: www.eq.ee