Kolmapäev, 8. veebruar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Vetelpäästjatele on suvi titerannas töine (3)  
  Kuressaare titeranna vetelpäästjatele mööduvad kuumad suvepäevad tihedalt. Tegemist jätkub nii mänguhoos lastega, klaasikildudega jalgu vigastanutega kui lubamatutes kohtades vettehüppeid tegevate noortega.

Klaasikillud rannas

End rannas vigastada saanud laste või täiskasvanutega tuleb vetelpäästjatel iga päev tegeleda. Seejuures kõige rohkem õnnetusi juhtub inimeste hooletuse tõttu rannas vedelevate klaasikildude tõttu. Kuressaare titeranna vetelpäästja Heigo Kips ütleb, et oma tööajal suudavad nad tagada selle, et külastajad klaaspudeleid lohakile ei jätaks, kuid hilisõhtul või öösel ei takista keegi alkoholijoobes inimesi rannas pidutsemast. “Vähe sellest, et nad pudeleid maapinnal lõhuvad, viskavad nad neid veel vette ka,” on Kips murelik, sest põhjamudast on kilde väga raske kätte saada.

Vesi tekitab löövet

Soojad ilmad on märgatavalt halvendanud ka merevee olukorda väikses lahesopis. Titeranna seisev vesi on ideaalne koht merikuuse vohamiseks ja lahe täis kasvamiseks. Samuti tekitab see taim osadel inimestel allergilisi reaktsioone. Ka Kips ise on merekuuse mõju omal nahal tunda saanud ja lööve vältimiseks soovitab ta inimestel kohe peale ujumist duši alt läbi käia.

Vähe atraktsioone

Palju tegemist on vetelpäästjatel liumäe vahetus läheduses, kus mänguhoos lapsed kergesti haiget saavad. Kipsi sõnul on ranna ainus liumägi terve päev ülekoormatud ja seetõttu tekivad ka probleemid. “Pidevalt teevad suuremad väiksematele liiga ja osad lapsed ei saa üldse liumäest alla lasta,” räägib Kips ja ütleb, et hädasti oleks vaja veel ühte liumäge.

Atraktsioonide vähesuse tõttu leiutavad inimesed endale ise vahendeid, kuidas rannas olemine lõbusamaks teha. Näiteks teevad noored vetelpäästjate sillalt vettehüppeid ja saavad seetõttu kivide vastu vigastada. Täiskasvanutel ei ole rannas aga peale liival lesimise midagi teha. On küll palliplats, kuid see on vetelpäästja sõnul hommikust õhtuni noorte poolt hõivatud. Kips soovitab linnavalitsusel mõelda selle peale, et nii lastele kui täiskasvanutele oleks randa vaja lisaatraktsioone ja heaks eeskujuks on tema meelest Pärnu rand, kus inimestel jätkub terveks päevaks mere ääres piisavalt tegevust.

Vetelpäästjad ootavad uuenduskuuri

Meelelahutusvõimaluste kõrval on Kipsi sõnul rannas veelgi kiiremat lahendust vajavaid probleeme. Näiteks teeks vetelpäästjate tööd märksa lihtsamaks ja operatiivsemaks see, kui rannas oleks valjuhääldisüsteem. “Pidevalt kaotatakse siin asju, aga me ei jõua ju ometigi kõikidelt ükshaaval küsida, kas see või teine asi kuulub talle,” toob Kips näite. Samuti saaksid vetelpäästjad inimesi rannas toimuvaga paremini kursis hoida, sest tahvli pealt paljud ei loegi, et UV-kiirgus on täna väga kõrge või merekuuse vohamine võib tekitada allergilisi reaktsioone. Hädasti oleks vaja ka uut WC-d ranna jahisadama poolsesse külge.

Uued rannarajatised järgmiseks suveks

Suurt uuenduskuuri sel aastal titerannas aga oodata ei maksa. Kuressaare abilinnapea majanduse- ja arengu alal Kalle Koov kinnitab, et linn on kursis vetelpäästjate probleemidega, kuid lisab, et sel aastal veel suuri muudatusi ei tule, sest linn on järgmiseks hooajaks koostanud rannapiirkonnale eskiisprojekti, mille kohaselt hakatakse järk-järgult välja ehitama kõiki rannarajatisi. Koovi meelest ei oleks praegu mõistlik teha liigseid kulutusi ajutiste ehitiste peale, kui järgmisel aastal saab rand nagunii uue WC, riietuskabiinid, mänguosa ja vetelpäästemaja.
 
  Kristiina Kruuse Meie Maa 07-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juul 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Taalo, Tali, Talis, Talvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2984 Veebimajutus: www.eq.ee