Neljapäev, 23. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Hiiumaa on meile kõigile kaunis kodu  
 
   
Vanaema õunapuu otsa. Foto: Katrin Metsand
Kolmandat aastat sõidetakse Hiiumaal ringi ja valitakse kaunimaid kodusid. Bussitäis komisjoni liikmeid koos lehelugejatele tuttavaks saanud aiatarga Laine Mägiga tegi oma läinudkolmapäevasel reisil katse leida kaunimatest kaunimad.

Omavalitsused on eelnevalt valinud oma lemmikkodud, mida konkursile esitada. See on raske ja paljuski tänamatu ülesanne, sest üldjuhul tahab hiidlane näha enda ümber ilu. Ilu väljatoomiseks on tehtud tohutut tööd ja nähtud suurt vaeva. Tõenäoliselt ei ole pingutatud ainult selle nimel, et naabritest üle olla, vaid tööst on saadud ka rahuldust.

Kuidas hinnata ilu?

Ennekõike peab meeles pidama, et ilu on vaataja silmades. Mis ühele armas, see jätab teise külmaks. Aga kui osata näha metsas iga üksikut puud, siis võib linnupesa luuderohus jätta kustumatu mulje. Nagu on ka kolhoosiaegne loomade joogiküna kujunduselemendina täiesti erakordne. Tervikuna on mulje väga hea. Aina vähem kohtab teel räämas majapidamisi, aina rohkem tundub, et kodu ei kaunistata mitte teiste, vaid oma pere pärast.

Sõitjad võrdlesid Hiiumaa kaunimaid kodusid teistes maakondades nähtutega ja omad olid paljudest mandri kodudest paremad. Muidugi on meilgi kõrvuti pilla-palla-paigakesi ning majapidamisi, mida võib paigutada kodukaunistamise õpikusse, aga iga aastaga kohtab niisugust kontrasti vähem. Hinnata on raske. Väga raske. Sest iga kodu, olgu see siis Emmastes, Käinas või Kõrgessaares, Pühalepast ja Kärdlast rääkimata, on omanäoline, klapitatud oma maastikuga ja tehtud oma maitse järgi.

Oskuslikult on kasutatud vanu maja- või saunaasemeid, toodud välja uhked suured kivid, omanäolised puud ja põõsad. Laine Mägi hindas aedu põhiliselt selle järgi, kas linnukesel on aias kohta, kuhu pesa teha. Kas on midagi lihtsamat? Hoida alles pesapuu või sobiv tihe põõsas ja ongi meie aias koht abilisele, kes putukaid hävitab ja meie kultuurtaimi kiratsemisest päästab. Mis siis veel kõrvale kenast linnulaulust rääkida. Linnud oskavad kenasti tänada.

Terviklik ruumimõju, heakord, haljastus, väikevormid

Komisjon käsitles hindamisel kõiki neid teemasid. Vaadeldi maa-ala otstarbekat kasutust, ansamblilisust ja harmoonilisust, originaalsust ja omapära. Kõik need keerulised väljendid pidid kokku andma kauni kodu. Ja andsidki. Kaasas käinuna ei oska ega taha mitte ühegi majapidamise kohta halba sõna öelda.

Komisjoni liikmete hulgas levis arvamus, et julgemalt tuleks konkursile esitada asutuste kodusid. Tänavu külastati vaid ühte ja see jättis äärmiselt hea mulje. Päris kindlasti pole see saarel ainus omataoline. Ringi sõites on ju näha, kuidas aasta, kahe, kolmega muutub mõne kooli, firma, bussipeatuse vms ümbrus kauniks.

Mis eriti silma hakkas?

Paljudes kodudes on säästetud meie kevadiselt kauneid looduslikke aasu. See tähendab, et kogu territoorium ei ole kultuurmuruks muudetud, vaid oma koht on leitud nii äraunustamind-lilledele kui ka rohus kasvavatele, ainult Hiiumaal nähtud metsikutele tulpidele. Koduõuedel oli selgesti näha, et siin elavad inimesed ja mängivad lapsed. Kiik on riputatud kasetukka. Vana õunapuu otsa sätitud redeliga lavats tuletab meelde, et ühes raamatus elab vanaema õunapuu otsas. Kui põnev on ühte koduõue avastada! Iga nurga taga on midagi eriomast, erakordset.

Võrdselt kaunid olid nii need koduõued, kus oli hakkama saadud lihtsate vahendite ja vähese rahaga, kui need, kus oli ilmselgelt läinud vaja rohkesti raha. Laine Mägi: “Kui on raha, siis pandagu see juba oma kodu kaunistamiseks kui kuskile mujale.”

Ei rikkus ega vaesus ole häbiasi. Nii ei vaaginud komisjon ilu hinnates mitte peremeeste rahakottide raskust, vaid kodudes elavate inimeste maitset, tööarmastust ja vajadust elada kaunis kodus.
 
  KATRIN METSAND Hiiu Leht 13-06-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Aksel, Ailo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4167 Veebimajutus: www.eq.ee