Pühapäev, 4. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Nädal sadama valmimiseni (13)  
  Järgmisel reedel on Saaremaa sadama pidulik avamine ja lõbusõidulaeval Lili Marleen kolmas plaaniline sildumine uues sadamas. Teine sildumine eelmisel reedel jäi paraku laeva kapteni otsusel ära, vaatamata sellele, et üheksa bussitäit reisijaid tahtis Saaremaad näha.

Aspi teemeistritel on sadamani asfalteerimata veel kolm, Tagaranna külani viis kilomeetrit, kuid sadama teeotsast edasi pole meeste endi hinnangul enam “elu ja surma küsimus”. Võidupüha paraadiks saab ka see teelõik siledaks, kui vaid ilma peab.

Tallinnast tuleb igal ehitamise päeval kolm autokoormat bituumenit, kokku 72 tonni. Eri fraktsioonides killustik ja liiv on mobiilse asfalditehase juures Vanakubja külas hunnikutes, seda veavad kallurid vajadusel juurde.

Sadamasse pöörava tee otsas pannakse kõnnitee äärekive, väikesele ohutussaarele tuleb töömeeste andmetel muru asemel munakivi. Mustjala-poolsele teeharule tehakse jalgrattatee, mis saab sadamast alguse ja ristub autoteega enne peateele jõudmist. Nii väitsid töömehed.

Parkla ja sadamamaja-esine plats on asfalteeritud, valgustite postid paigas, kõnnitee kattekive panevad koolipoisid. Kuressaare ametikooli ehituse eriala poisid on juba kaks nädalat sadamas töötanud, AS Leveli meistrite valvsa pilgu all on see neile hea praktika. Sellest nädalast võeti poisse, kel huvi tööd teha ja raha teenida, objektile juurdegi.

Purjelaevade ujuvkai pannakse risti kolmanda ehk maalt merre suunduva kaiga, mõnekümne meetri kaugusel kaldast. Kui peakai otsas on 12 meetrit vee sügavust, siis purjekate kai ääres võib 4-5 meetrit vett kaiehitajate arvates küll olla. Kaide ankurdamine merepõhja on tööliste hinnangul väga oluline.

Kaldaramp on paigas. 94 tonni kaaluv ja 21 meetri laiune kaldaramp toodi Balti Laevaremonditehasest Saaremaale merd mööda ja paika tõstis selle ujuvkraana. Kaldaramp on ka juba katsetatud, sajatonnist raskust tõstsid kaks jämedat hüdrosilindrit nagu muuseas.

Saaremaa sadamate jaoks uus asi on Ninasel plaatvendrid, mis annavad vajadusel “mängida”, kuid laev kai vastu kriimustada mingil juhul ei saa. Pikad kaid ehk teine ja kolmas kai on asfalteeritud, esimene kai betoneeritud.

Kaide betoneerimistöid teinud ja viimast lihvi andvad Raunopoli töömehed tunnevad huvi, kas olen sama Meie Maa ajakirjanik, kes talvel kirjutas, et sadam ei saa tähtajaks valmis. Tunnistan oma süüd ja meeste hinnangul hakanud sellest ajast tõsine võitlus tähtaja nimel peale.

Kuigi külm talv ja ümberprojekteerimised nõudsid oma aja, oli kaiehitusel mingil hetkel meetri peale mees tööl.

Ujuvkraana jõudlus olnud ka tunduvalt suurem kui autokraanal. Igatahes sadam võttis väljakuulutatud päeval vastu esimese laeva ja järgmisel reedel on sadama pidulik avamine.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 09-06-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Toivo, Tõivo, Tõivu, Tõivot, Tõivotu 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4051 Veebimajutus: www.eq.ee