Teisipäev, 6. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  REIN KIRST: metsauuendus on loomade rohkuse tõttu mõttetu (5)  
  Saaremaa suurim puiduvaruja Reta Puit on viimasel kolmel aastal oma raiutud metsamaid uuendanud kokku ligi 90 hektari jagu, kuid metskitsede ja põtrade kahjustused on istutustöö üsna mõttetuks teinud.

OÜ Reta Puidu omanik Rein Kirst on koguni seda meelt, et jahimeeste loendusest on kitsi ja põtru tegelikkuses mitu korda rohkem, mehe arvates võiks loomi aga jahimeeste optimaalsest arvust vähem olla.

Loomad nullivad töö

“Meie firmal on üle 1300 hektari metsamaad ja koos põllumaaga 1400 hektarit, oleme üritanud kõik lageraielangid uuesti täis istutada, kuid meie vaeva ja kulutused nullivad metsloomad,” rääkis Rein Kirst.

Kirstu sõnul arutas ta probleemi Kihelkonna metsaülema Marko Travega. Et kas ikka praegu on mõtet metsataastuse töid teha, sest kitsed, hirved ja põdrad hävitavad kasekultuurid praktiliselt sajaprotsendiliselt. Konteinertaimedega istutatud männikultuuri samuti täielikult, kuuske kahjustatakse 5–15 %.

Kirst kutsus tänavu metsauuendus- ja metsakaitsekeskusest metsapataloogi oma metsa sõraliste kahjustusi hindama ja too kirjutas akti männiistikute sajaprotsendilise hävingu kohta. Metsapatoloog oli seda meelt, et sellist hindamist tuleks kõigis metsades teha.

Rein Kirst ütles, et kui metsa tahetakse kasvatada, peab metsloomi olema kordades vähem kui praegu. “Jahimajanduskava ettenähtud arvukusest on sõralisi meie metsades üle kahe korra rohkem,” rääkis Kirst.

Tema hinnangul on männitaimed, mis imekombel kitsedest alles jäävad, meetripikkustena juba põtradele maiuspalaks ja sealt neil enam pääsu pole.

Metsade tarastamisest kompenseeritakse aga seni vaid 70 % maksumusest ja metsaomanikud pole nii kallist tööd seni eriti agaralt ette võtnud. Maarjakaske tarastatakse küll, see kultuur on seda väärt.

Puiduärikad rikuvad mainet

Kirst on pahane nende mandri puiduvarujate peale, kes, selle asemel et pärast raiet hakata metsa taastama, “müüvad” selle asotsiaalile maha, kes millegi eest ei vastuta, sest tal pole mingit vara.

Mandri puidufirma on langi tihti üsna odavalt heausksetelt saarlastelt ostnud, puidu näol on nad oma kasumi kätte saanud ja muu neid enam ei huvita.

Need puidufirmad aga, kes Saaremaal on juba pikemat aega tegutsenud, peavad Kirstu väitel metsauuenduskava enesestmõistetavaks ja vaatamata metsloomade tehtud kahjustustele täidavad seadust. Kellel oma tehnikat pole, laseb teenustöö korras kas istutada või külvata või maapinda ette valmistada.

Kohalikud metsaomanikud aitavad looduslikule uuendusele kaasa selliselt, et istutavad lehtpuumetsadesse kuuseistikuid lisaks.

Tuhanded istikud

Reta Puit istutas tänavu kevadel 43 000 männiistikut, 34 000 kuuseistikut ja 400 kaseistikut ning külvas 28 kg männiseemet, selle töö tegi põhiliselt ära kolleegide hinnangul metsauuendusse äärmise kohusetundega suhtuv Tiit Truu.

Männiseemet kulub hektarile kilogramm ja mees jõudis sel kevadel uuendada 52 hektarit metsa. Lisaks tehakse metsahoolduses kärsakatõrjet. See on kahjur, kes hävitab männitaime juure juurest koore ära ja taimed hukkuvad, seepärast Reta Puit pritsis selle kahjuri vastu tänavu 21 hektarit männiistandusi.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 06-06-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Piibe, Pärle 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3350 Veebimajutus: www.eq.ee