Neljapäev, 23. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Metodisti kogudus loodab anda puukirikule juubeliks uue ilme (11)  
  Tuleval aastal 100 aastaseks saav Kuressaare metodisti kogudus loodab Karja tänava puukiriku rahanappusest hoolimata juubeliks renoveerida.

“Metodisti liikumine algas Eestis 1907. aasta juunis just Kuressaares, kuhu siis hiljem ka kirik ehitati,” ütles koguduse juhatuse esimees Arvi Lindmäe.

Mehe andmeil on tähtpäeva puhul plaanis korraldada suured pidustused. “Kui kõik hästi läheb, on kirik järgmisel aastal samal ajal korras,” lausus ta.

Kahjustused suured

Lindmäe sõnul on aastaks antud ehitusluba küll käes, ent töö ise algab pärast jaanipäeva.

Puukiriku voodrilauad on siiski juba maha võetud. “Võtsime voodri maha, et hinnata kahjustusi – vaadata, millised palgid on mädad ja mis vaja asendada,” rääkis Lindmäe. “Muidu ei saa teha kalkulatsioone, mis see remont üldse maksma läheb.”

Lindmäe hinnangul pole 1912. aastal ehitatud kiriku seisukord just kiita. “Tänava- poolne külg on 1958. aastal vahetatud ja sellel pole väga viga,” leiab mees, “Orissaare-poolne ots on aga ehitamisest seisnud just selline nagu ta on. Osa on mäda, osa on üraski ja koi söödud.”

Muinsuskaitseameti Saaremaa osakonna vaneminspektorit Lilian Hansarit puukiriku kehv seisukord ei üllatanud. “Paraku on putuka- ja veekahjustused Kuressaare majade puhul nii tüüpilised,” tõdes ta.

Tõsine töö ootab ees ka kiriku sees. Lindmäe sõnul on kavas ringi tõsta ja ära võtta ka osa vaheseinu, et kolmest väheldasest ruumist teha väike saal. “Siis oleks üks suur ja teine väike saal,” märkis Lindmäe, kelle hinnangul on säärane ruumilahendus senisest praktilisem.

“Pärast uuenduskuuri peaks kiriku välimus jääma enam-vähem samasuguse nagu siiani,” lausus Hansar, kelle andmeil on puukiriku näol tegemist küll mitte mälestise, ent miljööväärtusliku hoonega.

Vaja vähemalt 3 miljonit

Lindmäe sõnul läheb kiriku renoveerimine maksma vähemalt kolm miljonit krooni, mida kogudusel ei ole. “Nii suurt summat küll mitte – 64 liiget pole ju nii suur kogudus. Olemasolevat raha on just nii palju, et ehitama hakata.”

Lindmäe sõnul taotleb kogudus kiriku renoveerimiseks toetust linnavalitsuselt.

“Tegime avalduse – viiesaja tuhande krooni peale – juba eelmise linnapea Urmas Treieli ajal. Tema lubas kokku nelisada tuhat – kakssada sel ja sama palju järgmisel aastal,” rääkis Lindmäe.

“Praegune linnapea ja volikogu ütlevad, et nelisada tuhat on küll, aga kõigi Kuressaare kirikute ja luteri kiriku oreli fondi peale kokku. Kui palju sellest siis meie kiriku remondiks järele jääb?”

Lindmäe loodab, et ehk saab veidi toetusraha ka Ameerika Ühendriikide metodistidelt. Samuti otsib ta sponsoreid Eesti firmade seast.

“Ameerika president Bush olla metodist,” ütles Lindmäe naerdes. “Kui see mees ka siia pidustustele kutsuda ja kui ta tõesti kutse vastu võtab, küll siis leitakse raha Eesti vabariigist ja maakonnast ka.”

Kirikut asub renoveerima ja ümber ehitama AS Karukell. Lindmäe andmeil on 23. juunil Kuressaarde aga oodata 16 metodisti USA-st, kes on lubanud siinsele kogudusele ehitustöödel appi tulla.

“Tööd on siin laialt,” kinnitas Lindmäe.

---

Eesti Metodisti Kirik

1907. aastal kuulis Sankt-Peterburgis metodisti misjonäri dr. Georg Albert Simonsi kuulutust Briti ja Välismaa Piibliseltsis töötav eestlane Vassili Täht. Samal aastal tuli ta koju Saaremaale evangeeliumi kuulutama. 9. juunil 1907. aastal alustasid Vassili Täht ja tema sõber Karl Kuum Saaremaal üheskoos rõõmusõnumi kuulutamist. Seda päeva peetakse traditsiooniliselt metodistliku liikumise alguseks Eestis, kuigi ametlikult asutati kogudus alles 13. augustil 1910. Paar aastat hiljem valmis Kuressaares esimene puidust pühakoda, milles töö toimub tänaseni. Peatselt rajati mitmed kogudused ka Mandri-Eestis. Käesoleval ajal kuulub Eesti Metodisti Kirikusse 28 kogudust ca 1800 liikmega.

Allikas: www.metodistikirik.ee
 
  Monika Puutsa Meie Maa 02-06-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Juun 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Aksel, Ailo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4061 Veebimajutus: www.eq.ee