Kolmapäev, 27. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kesklinna ümberehitamise kava ohustab keskväljaku pärnapuid (27)  
  Kuressaare linnavolikogu keskkonna- ja ehituskomisjon arutas oma üleeilsel koosolekul keskväljaku ümberkujundamist, mille käigus soovitavad planeerijad ja kohvikupidajad maha võtta Holostovi kompleksi esised pärnapuud.

Komisjon vaatas üle eskiisprojekti uute kohvikuterrasside, pinkide ja katendite kohta. “Vaadati, arutati ja öeldi: jätkake,” vahendas Kuressaare linnaarhitekt Toomas Paaver.

2003. aasta suvel korraldatud ideekonkursi võitnud OAAS Arhitektid OÜ lahendus, kus keskväljakut ilmestaksid betoonist silindrid, on juba ammu minevik.

“Tookord tegid nii muinsuskaitsjad, arhitektid kui ka avalik arvamus ettepanekuid seda muuta ja täiendada, mille peale arhitektid loobusid edasisest projekteerimisest,” selgitas Paaver.

Graniitplaadid ja puitterrassid

“Purskkaev siiski esialgsete plaanide järgi tuleb,” lisas ta, “samuti on alles esialgne põhiidee – ühtlase kattega jalakäijateväljak.”

Uuel kujundusel on mitu autorit: väljaku katendi projekteerib inseneribüroo Klotoid, väikeelemendid SALTO Arhitektuuribüroo.

Uue eskiisprojekti järgi kaetaks keskväljak graniitplaatidega, millele tuleks puidust kohvikuterrassid ja pingid ning madal voolava veega purskkaev.

“Terrass kujutab endast murtud puitpinda, mis moodustab teisele küljele pingi,” rääkis Paaver. “Pink aga on ühtlasi kohvikuterrassi mõtteliseks piirdeks.”

Paaveri sõnul pole veel teada, millal keskväljakut ümber kujundama hakatakse. “Kindlasti mitte enne 2007. aasta sügist,” lausus ta. “Kuigi veel ei tea, millal linnal keskväljaku ümberkujundamiseks piisavalt raha on, ei tasu projekteerimist seisma panna. Pigem teeb projekteerimine selgeks, palju ehitustööd maksma lähevad.”

Uue kujunduse ligikaudsetki maksumust Paaver öelda siiski veel ei osanud. Paar aastat tagasi lükati keskväljaku ümberehitamine tulevikku, kuna esialgselt plaanitud kolme miljoni asemel oleks see maksma läinud umbes kuus miljonit krooni.

Pärnad – jäävad või kaovad?

Komisjonis oli seoses linnasüdame ümberkujundamisega põgusalt juttu ka Holostovi kompleksi ees kasvava viie pärna saatusest – nende allesjätmisest või mahavõtmisest.

“See, et eskiisprojekti pildi peal on arhitekt puud ära jätnud, ei tähenda, nagu oleks keegi otsustanud, et puud võetakse maha,” kinnitas Toomas Paaver.

Tema sõnul puude saatuse osas lõplikku seisukohta siiski veel ei ole. “Igatahes ei tohiks neid ilma põhjalikumalt kaalumata maha võtta,” ütles ta. Linnaarhitekt leiab, et “ranget põhjust puid maha võtta siiski ei ole”.

“Toodud on küll mitmeid väikseid põhjendusi,” lausus ta. “Vertikaalplaneerimise lahendaja leidis, et puud jäävad ehk veidi ette, kohvikupidajad jälle, et puude otsas istuvad linnud roojavad. Muinsuskaitsjad on alati arvanud, et vanalinna tänavatele ei ole puud omased. Kuna aga avalik huvi puude säilitamiseks on tugev, võiks nad jääda.”

Toomas Paaveri sõnul raekoja ees kasvavate puude mahavõtmisest juttu olnud ei ole, küll aga kärpimisest, kuna need kipuvad raekoda liiga varjama.

Kas Kuressaare keskväljaku ümberkujundamisel tuleks Holostovi kompleksi esised pärnad alles jätta või maha võtta?

• Volikogu keskkonna- ja ehituskomisjoni esimees Toivo Alt: Vara on selles küsimuses midagi arvata. Sügiseks lubati tuua need projektid ehituskomisjoni ning enne seda ei ole mõtet midagi üldse arvata.

• Kuressaare linnapea Urve Tiidus: Puude mahavõtmist tuleb alati tõsiselt kaaluda. Kui üks puu maha võetakse, peab see olema väga põhjendatud. Mina arvan, et kui puu maha võetakse, tuleb kaks asemele istutada.

• Linnaaednik Kaljo Ellik: Mina leian, et linnas tuleb säilitada võimalikult palju loodust. Pärnad on pikaealised, puhastavad linnaõhku ning pehmendavad natukenegi linnamiljööd. Mida rohkem puid ja lilli, seda parem on ka inimeste tervis ja meeleolu. Selle põhjendusega, et puude otsas istuvad linnud tänavat roojavad, ei saa ometi kõiki puid maha saagida. Pärast liivaterad hammaste all krigisevad. Alati tuleb üheksa korda mõõta ja üks kord lõigata. Usun, et kompromiss linnasüdame kujundamisel ja puude säilitamisel on võimalik. (M.P)

---

Meie Maa arvab: Keskväljak pole jänes

Kuressaare keskväljaku ümberehitamine, mida linnavalitsus on juba 2003. aastast kavandanud ja korduvalt edasi lükanud, on täna ilmselgelt projekt, millele linnaametnikud oma aega ja energiat kulutama ei peaks.

Kui algselt kavandati ümberehituseks kolm miljonit krooni, siis 2004. aasta suvel rääkis abilinnapea Urmas Sepp juba kuuest miljonist. See oli kaks aastat tagasi, mil ehitushinnad olid tänasega võrreldes oluliselt madalamad.

Kaks aastat tagasi toimunud linnakodanike küsitlus näitas, et just kesklinna täisehitamine ning keskväljaku ümberkujundamine tekitas neis kõige vastakamaid arvamusi. Kiviplatside asemel tahaks linnakodanikud pigem rohkem näha istutatud lilli, lilleampleid, rohelust ja puhtust.

Kas linna keskväljak on ikka infrastruktuuriobjekt, mille ümberkujundamine veel neli-viis aastat kannatada ei võiks? Iseäranis kui arvestada linnatänavatega, mille augud, praod ja puuduvad jalgteed suisa karjuvad miljonite kroonide järele.

Kui raad paraadplatsi niiväga ihaleb, siis võiks lõpptulemuseni jõuda ka etapiviisiliselt. Alustada näiteks sellest, et praegune, niigi kesine parkimisala sõidukitele täielikult sulgeda, lilleklumbi äärde paigaldada istepinke, laiendada välikohvikute ala ja jälgida, kas ta üldse toimima hakkab.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 17-05-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Elo, Loone, Õrne 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2640 Veebimajutus: www.eq.ee