Kolmapäev, 27. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saaremaa Kunstistuudio 10. sünnipäeval käis ligi 200 inimest  
 
   
Kunstnikud Anne Tootmaa (vasakul) ja Külliki Järvila soovisid kunstistuudio 10. sünnipäeval ka teineteisele kordaläinud ürituse puhul õnne. Foto: Tõnu Veldre
Saaremaa Kunstistuudio tähistas laupäeval mitmete omalaadsete üritustega oma 10. sünnipäeva. Sünnipäevalisi-kunstihuvilisi tuli osalema ligi kakssada. Neid jagus igale poole: kunstistuudio galeriisse lastenäituse avamisele, kuursaali kunstilaadale, joonistamisvõistlusele, kuulama Kuressaare Linnaorkestrit ja kaasa elama Rahvusooperi Estonia solisti Aare Saali esinemisele.

Kümne aastaga on Saaremaa Kunstistuudio oma eluõigust näidanud. Kuressaare kunstnikel Külliki Järvilal, Endla Tuutmal ja Anne Tootmaal ning arhitekt Lilian Hansaril tekkis 1992. aastal idee luua Kuressaarde kunstikeskus, kus oleksid kunstitöökojad, galerii ja külalisateljeed.

“Me taotlesime linnalt selleks Tallinna tänav 15 hoonet. Selleks oli vaja luua kunstnike ühendus. Selle hoone me tookord linnalt ka reaalselt saime,” tuletas Saaremaa Kunstistuudio juhataja Anne Tootmaa stuudio loomist meelde.

Kunstiajaloolane Reet Truuväärt hindas kunstistuudio kümneaastast tegevust väga kõrgelt. “Kunstistuudio on kahtlemata väga palju määranud siinset kunstielu. Originaalsed olid Öseli kunstiööd ja –päevad. Saaremaa Kunstistuudio on teatavat alternatiivi pidevalt pakkunud ka kohalikule kunstiharidusele. Kuigi näitusepinda ei ole kunstistuudiol palju, on Kuressaares Lossi tänav 5 galeriis oma töid eksponeerinud mitmed Eesti huvitavamad kunstnikud,” võttis kümnendi kokku Reet Truuväärt.

Esile tõstmist vääriv on seegi, et Kunstistuudio eestvedaja Anne Tootmaa tegeleb veel maakunstiga, mis Eestis suhteliselt uus kunstivorm.

Saaremaa kunstnike kunstilaat oli ainulaadne sündmus, millist varem pole korraldatud. Kogenud kunstnike kõrval olid esindatud ka vähemtuntud.

Ekspertide hinnanguil oli oma töödega üheks üllatajaks kunstnik Ain Vares.

Anne Tootmaa sõnul on Eesti Kultuurkapital Saaremaa Kunstistuudiot kümne aasta jooksul toetanud ainult kolm korda. “Kõik siin Eestis on väga Tallinna-keskne, ka kultuuri ja kunsti koha pealt. Me siin küll tunneme, et toetus võiks olla natuke suurem,” tähendas kunstistuudio looja.

Edu pandiks pidas Anne Tootmaa meeskonnatööd. Igal aastal liitub kunstistuudio tegemistega mõni noor ja arenev kunstnik. Anne Tootmaa nimetas Kersti Kurist, kes on lõpetanud Tartu Kunstikooli ja tegeleb nahakunstiga ning dekoori eriala lõpetanud keraamik Anu Niiti.

“Aina rohkem tuleb poisse, kes on tõsiselt kunstist ja loometööst huvitatud. Enamik neist huvitub maalimisest. Nad maalivad klaasi ja siidi, teevad keraaamilistele plaatidele maale ning lihtsalt joonistavad. Laps tahab omaette olemise aega ja ruumi. Koolis, suures klassikollektiivis ei ole see võimalik,“ arutles Anne Tootmaa.

Saaremaa Kunstistuudios algõpetuse saanud mitmed noored on jätkanud kunstialaseid õpinguid nii Eestimaal kui ka raja taga. Ea Velsvebel läks moekunsti õppima Londonisse ja peaks varsti lõpetama. Mõned noored saarlased õpivad praegu Kunstiülikoolis. Kunstiõpetaja kutsegi on mitmed pedagoogika ülikoolist saanud.

Ümmargusel aastapäevaüritusel osalenud kunstiinimesed hindasid päeva kordaläinuks. Vahest kõige rohkem meeldis neile kunstilaat, kus kunstnikud ise oma loometööd tutvustasid. “Kui inimesed nägid kunstnikku oma taiestega, siis tekkis vahetu kontakt. Sellist kunstilaata, kus kunstnik ise oma toodangut müüb, võiks korraldada lausa igal suvel. Ja lapsi oli seal palju maalimas. See oli nii vahva!” oli kunstihuviline tallinlanna Kersti positiivselt üllatunud.

Ka graafik Küllike Järvila oli kunstilaadast vaimustuses, arvates, et selle võiks traditsiooniliseks muuta. “See oli uudne. Kohtusime oma sõpradega ja kolleegidega,” hindas üritust Küllike Järvila.
 
  Aare Laine Meie Maa 17-09-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Sep 2002 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Elo, Loone, Õrne 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2819 Veebimajutus: www.eq.ee